Mi a különbség a digital delay és az analog delay között?
Általánosságban az, hogy ami digitális, az könnyebban matematizálható és automatizálható, ami analóg, az meg nem.
A digitális eszközök digitalizálják a hangot, aztán egy processzor+program végzi el a feladatokat (matekozik), majd a kapott végeredményt visszaalakítják hanggá. Az analóg effektekben nincs ilyen átalakítás, a feladatokat analóg áramkörök végzik el, közvetlenül a bemenő jelen.
Emiatt a digitális delay sokkal többféle funkciót tud, a megszólalás és a vezérlés terén is. Alapvető pl., hogy tudsz preseteket menteni, azaz a digitális cuccon ha egy dalban 111 BPM és 1/8 a delay 27% feedebackkel, akkor az mindig ugyanennyi lesz, míg analógon meg sosem lesz pontosan annyi.
A digitális hátránya illetve gyenge pontja viszont az átalakítás és a jelfeldolgozás minősége, azaz a hangminőség. Minél olcsóbb, annál rosszabb. Úgyhogy olcsó digitálist venni butaság, különösen, ha amúgy jó cuccaid vannak, mert az válik a leggyengébb ponttá a láncban.
Fontos még, hogy sok digitális cucc nem true bypass, azaz kikapcsolt állapotban is oda-vissza alakítja a jelet. Ez esetben különösen érvényes, hogy az lesz a leggyengébb láncszem.
A fő különbség, hogy az egyik analóg, a másik digitális: előbbi folytonos elektromos jelként tárolja és kezeli a hangot, míg utóbbi mintavételezéssel digitális jellé (számok diszkrét sorozatává) alakítja azt.
Minőségre vonatkozó univerzális törvényszerűségeket nem nagyon lehet kijelenteni, egy csomó ilyen állítás súlytalanná válhat ha egy olcsó analógot hasonlítasz egy drága digitálishoz, vagy fordítva.
Ami általánosan elmondható a két technológia közti különbségekről:
- Az analóg jel szükségszerűen folytonos, így a bemenő/kimenő adat önmagában nem szorul átalakításra.
- Az analógnak szűkebb a frekvencia- és dinamika-tartománya - ez az oka a "melegebb" hatásnak, amit sokan preferálnak az analóg kütyükben. A digitális ilyen szempontból megengedőbb, azaz tud pontosabb lenni, viszont felléphetnek olyan a digitális jelkezelésből adódó torzulások is (pl. clipping, aliasing), amik analógnál nem.
- A digitális adaton végzett számolások pontosabbak, meg egyszerűbben kivitelezhetők, mint az áramkörökkel való jelmanipuláció, így az ilyen készülékek jellemzően több beállítást engednek meg, meg matematikailag pontosabban applikálják a kívánt effektet.
- Digitális adatból könnyű sokat eltárolni, míg az analóg jelnek trükkösebb a bufferelése. Így a digitális delay/reverb-ök jellemzően hosszabb hangot tudnak visszajátszani.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!