A country zene és a cowboyok hogyan voltak összeköttetésben?
"Sokan a country zenét társítják a cowboyról szóló filmeket. A „cowboyok”, akik kalapjukkal vezetik a jószágot, éjjel pedig ezt a zenei stílust játsszák és táncolják.
Az igazság az, hogy a nyugati világ nagy hatással van a country zenére. Nemcsak a filmbe illő cowboy -esztétika miatt, amelyet beépítenének, hanem a téma miatt is, amely tükrözi ezt a zord világot, és adott a viták megoldásához forgatással.
A moziban Láttuk ezeket a karaktereket az övükön lógó revolverrel, akik romantikus történeteket mesélnek és énekelnek cowboyokról, lovakról, indiánokról, menzákról, párbajokról, gyönyörű fiatal hölgyekről, és általában a Nyugat meghódításának életmódját mutatják be."
Lovak segítségével teheneket sokszorosítani, az ma is megy odaki. Nekem két lovas ismerősöm is él az USA-ban ilyen farmokon, feleségként. Bár a nagy csordák hajtásának az ideje elég rövid volt, 1870-1890 között, de a piszok nagy területen elterülő birtokon a marhák lóhátról felkeresése, figyelemmel tartása, gyógykezelése, billogozása vagy összeszedése, satöbbi az maradt.
Ehhez képest meg (talán) az első cowboy-nótás gyűjtést már 1910-ben kiadták (az öreg Lomax). Szóval ez ott népzene volt, mondhatni, az ottani állattenyésztők zenéje, akiket történetesen nem macskabajusznak vagy 100-as szegnek hívnak, hanem cowboynak. Ami, hogy a country népzene, az, ha valakinek füle van, eléggé érzékelhető is, mert a bevándorlók által hozott anyagból vidáman táplálkozik. Van, ami zenéjében egy az egyben angol hajós- meg bármilyen nóta, csak a szövegét írták át. Például a Sweet Betsy from Pyke, amit Johnny Cash is műsorára vett, az egy angol műdal eredetű, Villikins and his Dinah. Vagy egy másik, Cash által énekelt dal, a The Range of the Buffalo, azt meg skót balladából írták át.
Ennyit az összefüggés hiányáról. :D
Persze amit lazán countrynak hívnak, annak egy része nem western, például ami a mohikán kislányról szól (annak is az eredete angol történet egy matrózról meg egy polinéz szépségről), vagy tudottan a délnyugati hegyekben született, hegyivadászról (nem katonai kifejezésként, hanem a dombok közt élő, és épp mormotavadászni induló) szóló ének. Amit meg Johnny Cash vagy a felesége írt fiatalkorában, 1963-ban, a The Ring of Fire, azt nyilván már nem a borjúhajhászás közben írták.
A westernfilmekben látott vadnyugat cowboyaival sehogy. Az amerikaik maguk sem tudják felidézni normalisan a múltjukat, mint ahogy mi sem, még olyan rövid tavon sem, mint az 1900-as évek eleje a countryval, vagy az évszázad közepe a gagyi western filjeikkel (kivéve néhány, mint a Délidő).
Leone westernfilmjeit ajánlom és az azokat aláfestő Morricone zenéket. A country ahogy fentebb is írták kb. olyan mint a régi magyar világot felidézni a mulatós zenével, hagyjuk inkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!