Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Waszlavik Gazember László...

Waszlavik Gazember László zenéje blöff vagy tartalmas?

Figyelt kérdés
nem tiszta nekem

2022. jan. 3. 23:22
 1/5 Mansour ***** válasza:
Mit értesz azon, hogy tartalmas?
2022. jan. 4. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
mond valamit, átad üzenetet
2022. jan. 4. 12:11
 3/5 Mansour ***** válasza:
100%
Az ő "művészetének" nem az a lényege, hogy valamilyen konkrét üzenetet közvetítsen, vagy hogy valamilyen színvonalas zenét/szöveget hozzon létre. Ő maga és a "művei", előadásai egy olyan egyedülálló kulturális jelenséget alkotnak, ami egyedülálló színfolt nem csak a magyar színtéren, hanem szerintem európai, sőt talán világviszonylatban is. Ha van valami megfogalmazható üzenete, akkor talán az, hogy a kultúránknak a hagyományos értékeken kell alapulnia, a népművészetből kell merítenie egészen az ősidőkig visszamenően, de nem szolgai módon leutánozva a korábbi korok művészetét, hanem megújítva és mai kontextusba helyezve azt. És az, hogy a hagyományos népi kultúra továbbélését nem feltétlenül az akadémikus szintű hagyományőrzés, vagy a képzett művészek általi tolmácsolás biztosítja legjobban, hanem az, ha az egyszerű ember a mindennapjaiban is át tudja élni, magáénak tudja érezni ennek a kultúrának a lényegét. A gagyi, szintetizátoros kísérettel előadott dalai, az abszurdba hajló népdal-átiratai, és az egész lénye azt sugározza, hogy ő többet hordoz a hagyományos magyar kultúrából és jobban érti annak lényegét, mint sok pödrött bajszú, népviseletbe bújt táncos vagy zenész.
2022. jan. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

annyi biztos, hogy hozzá hasonló zenét se hallottam még, pedig agyaltam nem valami VHK utánérzés ez, és nem. a zenét megszoktam már, jobban a szövegekben tőled kaptam választ rá, hogy nem kell túlságosan belemagyarázni a jelentéseket.

(off:újabban Kátai Tamás műveiben tapasztalok hasonlót, igaz más stílusban)

örülök hogy megosztottad gondolataid erről nekem!

2022. jan. 4. 22:30
 5/5 Mansour ***** válasza:
100%

Igen, alapvetően a VHK is azt csinálta, amiről írtam, hogy az ősi hagyományokba visszanyúlva teremtett egy egyedi zenei és szövegvilágot, sajátos modern formában. Rájuk is abszolút érvényes az, hogy jobban sugárzott belőlük az élő hagyomány, mint az autentikus népzenéből. És ezt nem azért írom, mert bármi gondom lenne a népzenével. Azt is nagyon szeretem, de sajnos, nagyon kevés kivételtől eltekintve nincs meg benne az a szikra, ami a VHK-ban és Waszlavikban megvolt. Ja, és Waszlavik a népi ihletésen túl eléggé kötődött az A.E. Bizottság-féle avantgard világhoz is, aminek legfőbb jellemzője az abszurd és groteszk alkalmazása a zenében és a szövegekben is. Szóval Waszlavikot mindenképpen egyfajta "abszurd szemüvegen" keresztül kell nézni, hallgatni, mert másképp tényleg értelmezhetetlen.

Kátai Tamást őszintén szólva nem ismerem, de majd utánanézek.

2022. jan. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!