Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Lemezen tényleg jobb zenét...

Lemezen tényleg jobb zenét hallgatni?

Figyelt kérdés

Azt hallottam régebben, hogy aki igazán jó minőségben akar zenét hallgatni az lemezen hallgatja. Igaz ez?


Ezt néztem ki: [link]

Jó lehet? Sajnos inkább kevesebbet tudnék rászánni, többet nem.


2020. nov. 7. 22:22
 1/9 anonim ***** válasza:

A lemez gyakorlatilag digitális anyag, lementhető lossless formában a tartalma, de még tömörítve sem feltétlen annyira érezhető a különbség.

Szóval nem feltétlen éri meg már lemezlejátszót venni, ha minőségi zenehallgatás a cél inkább jobb hangkártya + fejhallgató/hangszóró kell elsősorban, meg persze lossless forrás amihez hozzáférhetsz CD/DVD vagy digitális formában(Flac,M4A,WAV stb.).


Az analóg zenelejátszás számíthat pl. a lemezlejátszó minőségi, az adott hanghordózó minőségi, illetve a digitalizáció sem olyan egyszerű.

De már kicsit off, ott jobb minőség érhető el mint CD/Lossless zene esetében de ez egy külön hobbi.

2020. nov. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Máig komoly vallási háborúkat lehet kirobbantani az ilyen kérdésekkel, mert mindenki másra esküszik: a minap olvastam egy kommentet, ami szerint 192kbps-os MP3 fájltól felfelé már teljesen mindegy a hangminőség (ami azért szerintem barokkos túlzás), míg egyesek spektrális analízissel bogarásszák át a FLAC fájljaik tartalmát, hogy meggyőződjenek róla, hogy az bizony tökéletes minőségű (ami meg szerintem a másik véglet - elvégre ha tényleg hallható lenne a különbség, amit a vizuális reprezentációval próbálnak kiszűrni, akkor nem lenne szükségük erre a rituáléra)... Úgyhogy ebbe komolyabban bele se mennék, inkább egy másik oldalról közelíteném meg a dolgot.

Az egyik, amit mindig fontos figyelembe venni különböző formátumok, meg azok hangminősége ügyében, az az, hogy a formátum a minőségnek csak egy felső korlátot szab meg, alsót nem, magyarul ha sz#r hanganyagot nyomsz bakelitre, akkor az sz#rul fog hangozni. A másik, pedig, hogy a bakelit egy kényes formátum. Egyrészt ugye vigyázni kell rá, tisztítani kell időnként, és még ha vigyázol rá, akkor is romolhat a minősége idővel, másrészt viszont az se mindegy, hogy mit veszel meg, mert vannak egyszerűen olyan kiadványok, amiket fizikailag rosszul gyártottak le, és hiába lenne jó minőségű rajta az audió, maga a lemez nyomása rossz, és amiatt mondjuk tompábban szól, vagy akad, vagy ropog, stb. - ilyenkor meg akkor egy jó minőségű hangfájl jobban megéri. Apropó ropogás: az sem mindegy, hogy milyen műfajt hallgatsz bakeliten. Egy metál, vagy jazz album esetén egy valamilyen szinten sérült lemez ais tud marhajól szólni, míg ha mondjuk ambientet, vagy valami egyéb halkabb, finomabb részletekre épülő zenét teszel be, ott egy kisebb hiba is sokkal fülsértőbb.

Ez most így hirtelen sok negatívumnak hangzik, de ne érts félre, nem elrettenteni akarlak, csak arra próbálom felhívni a figyelmed, hogy a téma alaposabb megfontolást igényel annál, mint hogy "bakelitet veszek => jó minőségű zenét hallgatok", mert körültekintőnek kell majd lenned mind a megvásárolt lemezek, mind a hangrendszer, mind ezek karbantartása ügyében.

2020. nov. 8. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igazából én nagyon szeretnék venni egyet, mert nagyon tetszik a hangulata az egésznek, hogy az ember elvonul, feltesz egy jó lemezt (nem csak rábök valamire mondjuk a youtube-on). De a család nem akarja beengedni a lakásba, mert ne térjünk vissza elavult dolgokhoz :/
2020. nov. 8. 07:27
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, feltéve, hogy jó minőségű lemezjátszón hallgatsz jó állapotú lemezeket. A 10-20 ezer forintos mindenegyben lejátszók nem szólnak jól. A legolcsóbb lemezjátszó, amitől minőséget várhatsz, az AudioTechnica LP60.

Ha érdekel a technikai háttere, hogy az analóg zene miért szól jobban a digitálisnál, kifejtem :) A digitális hangrögzítés úgy történik, hogy bizonyos időközönként vesz egy mintát a hangból, és azt egy szám formájában eltárolja. A mintavétel gyakoriságát sampling rate-nek nevezik. CD-nél a sampling rate szabvány szerint 44.1 kHz, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 44100 minta van tárolva a CD-n. Ez elég soknak tűnik, és elég ahhoz, hogy maximum 22050 kHz-es hangokat vissza tudjon adni (ennél magasabb frekvenciát átlagember nem hall), mivel a hanghullám minden periódusára jut legalább 2 mintavétel. Igen ám, de nem minden hanghullám egyforma: a hullámforma határozza meg a hangszínt. A mély hangoknál teljesen oké a digitális hangrögzítés, mert a hullámperiódus hosszú, sok az egy periódusra jutó mintavétel, így jól lehet rekonstruálni a hullámformát. A magas hangoknál viszont kevesebb mintavétel jut egy hullámperiódusra, így a rekonstruált hullámforma nem feltétlenül lesz olyan, mint az eredeti, aminek eredménye, hogy megváltozik a hangszín.

Emiatt hangzik természetesebbnek, kellemesebbnek a "bakelit". Remélem, nagyjából érthető volt :)

2020. nov. 8. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
25 ezer fortintért messze nem kapsz olyan lemezjátszót, ami jól fog szómni, ezek csak tönkreb#sszák a lemezeket. Ahhoz, hogy hallani lehessen barmiféle különbséget, nagyon minimum 150-200 ezret rá kell szánni összesen (ebben benne van a lejatszó, az erősítő és a hangfalak, így komponensenként 50-60 ezerre jön ki, ez még közepkategória) De így, hogy a családod ennyire beszűkült, nem nagyon tudsz mit tenni, semmi sem jó választás. A lemezek is drágák, tehát olcsó sz#r lejátszóval leamortizalni őket ugyanúgy penzkidobás.
2020. nov. 8. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Alex Fly ***** válasza:
Pár évvel ezelőttig a "bakelit" volt a hangzás csúcsa. De ma már audiofil körökben is terjed a digitális technika. Mióta elterjedtek a nagy felbontású digitális anyagok, azóta a lemez egyre inkább háttérbe szorul. Kétségtelen, gogy egy jól összeválogatott analóg lánc valóban szépen tud szólni, de ugyanezt a hangzást ma már el lehet érni ugyanilyen gondossággal összerakot digitális rendszerrel, ráadásul jóval kedvezőbb áron - és az sem mindegy, hogy nem annyira kényes...
2020. nov. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#6 Ez így van, csak nagy felbontású digitális formátumban jóval nehezebb beszerezni ugyanazt a zenét, mint vinilen. Én személy szerint sajnálom, hogy az SACD érdeklődés hiányában kiszenvedett.
2020. nov. 10. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
4-es említette az AudioTechnica LP60. Ehhez még hangszórót is venni kellene? Milyet lenne érdemes venni? Vezetékes kell hozzá vagy bluetoothos is jó?
2020. nov. 20. 16:08
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, kell hozzá hangszóró és erősítő (illetve az erősítőt megspórolhatod, ha aktív hangfalat veszel). Mivel a Bluetooth digitális technológia, azt semmi értelme lemezjátszóhoz vagy bármi más analóg formátumhoz használni, mert azzal csak egyesíted a kettő hátrányait. Mindenképpen vezetékes hangfalat vegyél!
2020. nov. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!