Mennyire igazak vagy falsak ezek a több szempontból utólag nehezen, vagy már bizonyíthatatlannak tűnő állítások a nagyobb volumenű tehetségkutató műsorokra?
- A közönség nyilván nincs lefizetve, financiálisan ez nem hozna bevételt, hogy adott jelre tapsikálnak, a javarésze egyszerűen önként teszi, mert számára a kultúra fogalma ezekben merül ki. Azokat fizetik le, akik döntési pozícióban vannak.
- A versenyzők énekének manipulálása pedig teljesen reális lehetőség, tekintve, hogy a mai hangtechnikának ilyen egy szellentésébe kerül. Általános jelenség előadóknál hogy playbackra tátognak.
Ezek a műsorok nem tehetségkutatók, hanem szórakoztató show-műsorok, ennek megfelelően nem a valóságot mutatják, mert nem az a feladatuk. Itt énekelnek, máshol táncolnak, túlélnek egy szigeten vagy főznek, de ez csak egy alap, amire felhúzzák az egész műsort. Az sem feltétlenül igaz, hogy mindig a legjobb nyer, hiszen egyrészt a "legjobb" egy szubjektív dolog, másrészt olyan embert kell választaniuk, aki megfelel a céljaiknak, hiszen aláírnak vele egy szerződést. Koncerteznie kell, emberekkel találkozni, pénzt kell termelnie saját magának és a cégnek is, el kell adnia magát, erre pedig alkalmasnak kell lennie.
A közönség tapsoltatása és befolyásolása nagyon régi trükk, csak nézz meg egy Jerry Springer show-t, ott tényleg fizetett statiszták ülnek, akik akkor nevetnek, szörnyülködnek és sírnak (szánalmasan ripacskodva), ahol kell. Sokszor nem kell ennyire befolyásolni őket, a hangulat, a sokszor előre eltervezett történések a megfelelő reakciót hozzák ki a megfelelő létszámú közönségből.
Az énekesek hangját nem kell megváltoztatni, hamis hangokat keverni alájuk. Egyrészt ezek amatőrök, hibáznak maguktól is, másrészt sokszor elég a rossz dalválasztás, a rossz kritika, a rossz fellépési sorrend, hogy rosszul teljesítsenek. Azt nem mondom, hogy már a válogatásnál kiválasztják a nyertest, de befolyásolhatják a végeredményt. Egy jókor elmondott mondat egy zsűritagtól befolyásolhatja a versenyzőre adott sms-szavazatok számát is. Ez nem csalás, ez egy műfaji sajátosság. Aki naivan a Csodát akarja látni, a Tehetséget és a Lehetőséget, annak ezt hiába magyarázod, de szerintem a többség látja, hogy ez nem valóság, ez egy show.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!