Mikor és miért kezdődött el az, hogy a TV-műsorokban közönséges és ostoba embereket mutogatnak és a híres emberek szennyesében turkálnak?
Nem is tudom, ki fogalmazta meg, hogy a mai ember nem intellektuális műsorokat akar nézni, ahol nála okosabb emberek beszélnek, hanem primitív embereket, akikkel szemben felsőbbrendűségi érzése lehet.
Például, ha megnézzük, 50-60 évvel ezelőtt a színészeket/színésznőket "művész úrnak" meg "művésznőnek" szólították, az uralkodók előtt meghajoltak, és eredendően felsőbbrendűnek tartották. A TV-ben/rádióban/újságokban ideális képet festettek róluk, nők és férfiak elegánsak és gazdagok, és ez a közemberekből tiszteletet és pozitív érzéseket váltottak ki. Manapság viszont a médiában ez a "híresség/uralkodó is ember" attitűd lett a divat, és nem az uralkodói lét/sztárlét csillogásán van a hangsúly, hanem, hogy ezek milyen rongy emberek. Nem mondom, hogy jobb volt a régi hozzáállás, de nem lehetne aranyközéputat találni?
A tévé előtt majdnem 2000 évvel már megállapították, hogy kenyér és cirkusz kell a népnek, hogy be legyen fogva a szájuk és eltereljék a figyelmüket a lényeges (politikai/közéleti) dolgokról.
"Already long ago, from when we sold our vote to no man, the People have abdicated our duties; for the People who once upon a time handed out military command, high civil office, legions — everything, now restrains itself and anxiously hopes for just two things: bread and circuses"
(Juvenalis, ~ i.sz. 100)
Régen ténylegesen a színművészek kerültek át a tévébe, hiszen nekik volt meg a szín elé való kiállás rutinja, ezek az emberek pedig eleve köztiszteletben álltak. Ma már viszont nem ez a feltétele a tévébe kerülésnek, sőt a "szegény legény világot lát és jóra fordul az élete"-mintát nagyon jól lehet a tévébe átültetni, ahol az utcáról beeső senkiből is valaki lesz a végén.
Illetve az amit te is írtál: más nyomorán szeret az ember leginkább vigadni, és erre ráerősítenek a tévében, de ez megint csak a kenyér és cirkusz esete. Készítői szemmel sokkal olcsóbb és egyszerűbb egy prosztó műsort csinálni, mint egy nagyszabásút, és még többen is nézik.
Nem kerül, de nem is nézik millióan. A Való Világ irtó drága műsor, 1-1,5 milliárd forint is benne van egy évadban, más kérdés hogy vissza is hozza az árát.
A szórakoztatóiparban nem az intelligencia a fő irány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!