A Music FM indulásakor legtöbb tévéadó miért még nem váltott 16:9 képarányra, de ma már sok tévéadó HD-ban indul?
Hány éves vagy kérdező? Ha mondjuk 10, akkor lehet nem emlékszel, de régebben képcsöves tévék voltak 4:3-as képaránnyal a háztartások 90%-ban.
A 2000-es évek közepén jutott el oda technológia, hogy a 16:9 arányú lapostévék megfizethetőek lettek az átlagháztartások számára és a képcsöves tévék gyártása leállt.
Magyarországon ennek ellenére, szemben például Ausztriával vagy Németországgal, ahol már a filmeket korábban is 16:9-ben sugározták, a 4:3 volt a legelterjedtebb. Eközben a tévécsatornák belső eszközei is fejlődtek, átálltak a korábbi kazettás BETA rendszerről digitális műsorarchiválásra, új HD felbontású kamerákat vásároltak, az adáslebonyolítás is alkalmas lett a 16:9 HD-ra, így már egyre kevesebb akadálya volt az átállásnak. Közben 2013-ban volt egy digitális átállás is a földfelszíni műsorszórásban, ami magával hozta, hogy az állami csatornák amik akkor élen jártak az új akkori legkorszerűbb technikával felszerelt székházba költözés során, HD-ban legyenek elérhetők.
Egyébként 2008-ban az M2 például úgy állt át műholdon analógról digitális sugárzásra, hogy három csatornát sugároztak. Volt egy 4:3 SD, egy 16:9 SD és egy 16:9 HD. Ez két külön adáslebonyolítón ment, hogy a 4:3-as tévén az analóg kábelhálózatokon a képcsöves tévén ne kelljen letterboxban nézni az adást, de a korszerű 16:9 arányú tévével rendelkező háztartások is ki tudják használni a készülékek adottságait. Mivel a legtöbb tévé azonban nem egy egész transzpondert foglalva került elosztásra, erre nem volt lehetőség, ők a saját üzletpolitikájukat és a piaci trendeket figyelembe véve álltak át. A 2010-es évek elején sokan nézték úgy tévét, hogy megvették akkor a nagynak számító 80 cm-es lapostévét és a 4:3-as képet széthúzva tojásfejeket néztek az RTL-en vagy a TV2-n. A szomszédom is ilyen volt, áthívott beállítani az új tévét én beállítottam hogy a 4:3-as adás két oldalt fekete csíkkal jelenjen meg, de az nem volt jó neki mert hát nem ezért vett nagy lapostévét, így inkább kérte állítsam be, h torzítva, de a teljes képernyőt kihasználva nézhesse az adásokat.
Mondjuk azt sosem fogom megérteni, hogy a tévécsatornák 16:9 képarányának mi köze az Music FM-hez. Másrészt már ezt is leírtam egy másik kérdésednél, hogy attól, mert a budapesti 89.5 MHz besorolása a sugárzási körzet nagysága miatt regionális, ettől még a Music FM sosem volt abban az értelemben regionális adó, ami a célja lenne a regionális csatornának, hogy a körzetben élők ügyeivel foglalkozzon. Rádióban a 2010-es évek közepéig léteztek a Magyar Rádiónak regionális stúdiói. Ezek minden nap meghatározott időben régiónként eltérő műsort sugároztak, egyébként meg ha jól emlékszem a Kossuthot. Na most abban az idősávban helyi ügyekkel foglalkoztak. Aztán ez megszűnt és a frekvenciákon elindult a Dankó Rádió. Vagy a digitális átállásig a Magyar Televíziónak is voltak regionális stúdiói és abban a napi kb 3x15 percben és hetente egyszer 1 órában az M1 adókörzetenként eltérő műsort sugározott, ami csak helyi témákkal foglalkozott.
Ezzel szemben a Music FM, mint a neve is mutatja, egy zenei rádió volt és ebből legalább egy tucat működik ma is Budapesten, de interneten a határ talán a csillagos ég.
Budapesten volt valóban regionális kereskedelmi adás valamikor a 90-es évek végén 2000-es évek elején a Budapest Rádió. Aztán szépen meg is szűnt, mert a tematikája nem volt elég vonzó a hallgatók számára.
#8 Olyan mint pl. a Sláger FM.
A Sláger FM-nek már Veszprémi frekvenciája is van a Méz Rádió helyén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!