Van olyan könyv, amiből meg tudnám tanulni a fotózás alapjait?
egyetlen könyvből (ahogyan tanártól) sem tudsz mindent megtanulni a fotózásról, mert mindenki csak egy részét tudja a világ összes létező, sőt mindenki számára elérhető tudásának. az alapokat elég sok könyv összegyűjti, de általában mindegyik máshonnan, máshogyan közelít a dolgokhoz, ezért valószínűleg egyik megközelítést jobban fogod kedvelni, míg a másikat kevésbé, de valószínűleg mindegyikben találsz valami újat még akkor is, ha a zöme ismétlés lesz egy idő után - elsőre meg szinte mindegy is, hogy melyik könyvvel kezdesz.
nekem személy szerint leginkább a National Geographic fotós könyvei jöttek be, de nagyon sokan dícséri Joe McNally könyveit is, ezek mind megjelentek magyarul is, sok jó, látványos, szemléletes és ihlet adó képpel. David Prakelnek vannak meglehetősen elméleti és sokak szerint száraz, elvont könyvei a fotózás egy-egy területéről. a legtöbb komoly fotós iskolában pedig úgy tudom, hogy még mindig az 1980-ban kiadott Hefelle-Sevcsik: Fényképészet könyv anyagát várják el felvételkor, mert a fotózás alapjai azóta sem változtak meg, hogy a filmet mára (szinte?) teljesen leváltotta a digitális technika.
fontos viszont azt is tudni, hogy a fotózás alapvetően technikai tevékenység, amit nem nagyon lehet műszaki eszközök (gép) nélkül művelni, ezért elég sok technikai alapja van a fotózásnak. viszont sokak tévhitével ellentétben a fotózás nem a technikáról szól. a gépet, annak használatát, működését és a technikai alapokat fontos ismerni, hogy értsd, hogyan működik, miért úgy történnek a dolgok ahogyan.
viszont azt is fontos tudni, hogy a fotózás nem a gépről szól és csak a gépet és annak működését ismerni messze nem elég ahhoz, hogy jó képeket tudj készíteni, mert a jó kép egyrészt szubjektív, mert mindenkinek más tetszik, ezért van annyi féle műfaj és irányzat, másrészt az sem mindegy, hogy a képpel milt akarsz kifejezni, milyen hatást akarsz kiváltani a másikból. éppen ezért nem elég csak a technikai részéhez érteni, mert attól lehetnek éles, színhelyes, helyesen exponált képeid, de egyáltalán nem biztos, hogy azok jók is lesznek. a jó képekhez ismerned kell az esztétikai, művészeti, kompozíciós, sőt témaválasztási alapokat is, amihez leginkább művészettörténeti ismeretek kellenek. természetesen a saját művészeti ágad, a fotózás ismerete a legfontosabb, de a legtöbb nagy fotós más rokon művészeti ágban, így festészetben, grafikában, filmművészetben, szobrászatban, építészetben, sőt akár zenében és más egyébben is inspirálódik, mert az élet rengeteg területéről lehet és kell is meríteni, ha igazán jó képeket akarsz kész,teni. sőt ahhoz, hogy emberekről jó képeket tudj készíteni (arról nem is beszélve, hogy a képeidet el is tudd nekik adni, ha majd egy nap esetleg ebből akarsz megélni) érteni kell a pszichológiához, az emberi lélekhez, helyzetek felismeréséhez és kezeléséhez, mert csak így tudod a fotóalanyaiddal elfeledtetni, hogy te is ott vagy a helyzetben egy géppel és csak így tudod elérni, hogy ennek elenére is természetesen viselkedjenek és olyan arcukat mutassák, amit te meg akarsz örökíteni. a témaválasztásról nem is beszélve, mert egy jó fotós nem csak úgy lefényképezi, ami elékerül, hanem gondolkodik és kitalálja, hogy őt mi is érdekli, felkészül belőle, hogy hol találja meg a fotótémáját, miért éppen ott és hogyan is érdemes megközelítenie, bemutatnia. ehhez pedig sokat olvas, kutat, művelődik egyéb területeken is, amik ötleteket adnak neki, szélesítik a látókörét és a tudását a fotózáson túl is.
a jó portréfotós egyben jó emberismerő és pszichológus, a jó természetfotós nem csak fotózza, hanem felismeri és ismeri is az állatokat, azok viselkedését, élőhelyeit, életvitelét, stb. a jó sportfotós nem csak úgy ott van és el tudja jól kapni a pillanatot, hanem ismeri a játékot, a játékosokat, tudja, hogy mit miért csinálnak és ezek miatt mikor és hova kell helyezkednie, hogy olyan képeket tudjon készíteni, amilyet szeretne. persze ezeken túl is kell egy csomó szerencse a legtöbb fotózási ágban, de az alapvető tudáson túl megszerzett minden többlet tudás hozzásegít, hogy növeld az esélyed, hogy szerencséd is lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!