Mitől lesz egy könyv karakter jó karakter?
Attól lesz egy karakter jó, ha minél valódibbnak, minél emberibbnek hat.
Legyenek pozitív és negatív tulajdonságai is egyaránt. A karakter különböző tulajdonságait különböző szituációkban kell szemléltetni. Minél részletesebb, minél rétegeltebb a karakter, annál jobb.
Továbbá nagyon fontos tud lenni a jellemfejlődés, rengeteget hozzá tud tenni a karakterhez, ha ábrázolva van, hogy hogyan változtatják a karakter személyiségét valamilyen irányba a különböző döntések, szituációk, akadályok amelyekkel a cselekmény során szembenéz.
Ennyi a titka a kiváló karakterek megírásának. Az már az író tehetségétől függ, hogy mennyire jár sikerrel.
Egyetértek az előzővel.
Legyenek emberközeliek, ne legyenek tökéletesek, túl jók, túl rosszak.
Amikor azt tudod mondani, "én is ezt tettem volna", akkor tudod, hogy ez ey jó karakter.
Legyen személyisége, ne csak az, ami fontos a történethez. Egy komplett személy legyen előtted. Ki ő? Mit szeret? Mitől fél?
Én is írok, lesz egy olyan kulcsjelenet, amit az egyik főszereplőnek muszáj sikeresen megtennie, de elrontja. Mert nem tökéletes. Mert izgul, és nem volt összeszedett.
Karakterfejlődés szempontjából pedig nézd meg, hogy hol voltak a szereplőid a történet legelején, és milyenek lettek a végére.
17/L
Egyetértek az előzőkkel. Annyit tennék még hozzá, hogy legyen múltjuk. Ne csak olyan dolgokra emlékezzenek, amik a könyvben megtörténtek, hanem évekkel korábbi történésekre is. A múltjuk hasson a jelenre. Az, akit gyerekkorában bántottak, hajlamos másokat bántani, vagy bántalmazó kapcsolatba kerülni. Tehát ez a szereplő ne a mindig mosolygós tündérbogár szereplő legyen.
És mindenkinek legyen valami célja. Ami neki fontos, másnak nem, de kűzd érte.
#1 vagyok ismét:
Igen, a karaktereket minél részletesebben kell megírni. A regényben/filmben/sorozatban lezajló cselekmény előtti életüket, a múltat is érdemes részletezni, illetve hogy a múlt, hogyan hat a jelenre, meg presze, hogy hogyan változik a karakter, a múlthoz képest. Persze az sem jó, ha csak a karakter előéletét dolgozod ki, eközben meg a jelenben zajló cselekményt elhanyagolod.
Mindenre elég időt és energiát kell fektetni.
És még nagyon fontos a logika, logikus cselekmény és karaktervezetés. A karakter nem hozhat olyan döntéseket ami karakteridegen.
Úgyszint az 1. vagyok.
A kettes, hozzászóló írta, hogy a karakternek legyen komplett személyisége. Így van, csak ismételni tudom önmagam, minél részletesebben kell kidolgozni. Olyan kis részleteket is ki kell dolgozni, ami nincs is hatással a cselekményre, viszont a karakter jelleméhez, a személyiségéhez hozzátesz.
Nagyjából most már tényleg mindent kiírtam magamból a kérdéssel kapcsolatban, ha esetleg írni próbálsz akkor sok sikert hozzá :)
"Amikor azt tudod mondani, "én is ezt tettem volna", akkor tudod, hogy ez egy jó karakter."
Nem feltétlenül. Amiről te beszélsz, az egy olyan karakter, akivel az olvasó azonosulni tud, ám ez mindenkinél más. Én például jobban szeretem a kissé kegyetlen, érzéketlen karakterek, akik - még ha a jó oldalon állnak is - nem vetik meg a galádságot, hogy elérjék a céljaikat. Valaki az emberibb, empatikusabb karakterekkel tud azonosulni.
A többi szempontoddal egyetértek.
Mind igazak a fentiek.
De attól lesz igazán jó egy karakter, hogy jó emberismerő vagy. Megfigyeled a valóságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!