A regényemben szereplő gimnázium viselheti egy ismert magyar költő nevét?
Magyarországról nem tudom, hogy van-e ilyen törvény, azonban abban biztos vagyok, hogy nincs ilyen törvény se Japánban, se az USA-ban. Ha az "ismert" alatt olyanra gondolsz, mint Arany János (azaz már évek óta halott és már egy közelálló személy se él), akkor valószínű, hogy nem, hisz Arany János is írt egy Toldi nevű emberről, aki tudtommal tükrözi is a történelmi személyt, aki részt vett olaszo. meghódításában. Királyokról is tettek említést egy-egy magyar műben, amiről csak azért tudok, mert kötelező volt olvasnom, mégse ütközött jogszabályokba. Ha egy kortárs költőre gondolsz, akkor nem tudom, de amennyire ismerem Magyarországot, meg tudod úszni annyival a dolgot, mint Japánban a Lupin IIIrd (aka. monkey puch) írója, mert ha nem tudják rád bizonyítani és nem is ismered be, hogy erről az emberről mintáztad a dolgot, akkor nem bűntethetnek meg.
Egyébként ha történelmi személyekről van szó, amiatt én bőven nem aggódnék, mert (szerintem) a nevük olyan, mint egy szám: nem lehet levédetni. Valamikor volt olyan, hogy valami szoftver szériának a neve egy szám volt és azt nem tudták levédetni, mert az egy szám (talán az ISO-hoz kötődik a dolog, bár erre nem emlékszem biztosan). Ha a regényedbe be akarod írni, hogy Szécheny Fürdő, akkor ott szerintem lennének gondok, mert egy most is működő fürdő nevét tetted be a könyvedbe, de annyit nem Védethetnek le, hogy Szécheny, mert az egy történelmi személy vezetékneve.
Majdnem el is felejtettem: a verseiket is beteheted akár, nem ütközik semmi törvénybe a dolog.
Van egy copyright-tal kapcsolatos szabály: 70 évvel az előadó halála után eltűnik az összes számáról a copyright. Elvileg ugyanez van filmekkel, könyvekkel és versekkel.
Bocs a késői válaszért, de volt némi pontatlanság előző válaszában.
A kérdés az volt, hogy a gimnázium viselheti-e valakinek a nevét, nem az, hogy mintázhat-e róla szereplőt. Persze, hogy bármelyik, már elhunyt hírességről el lehet nevezni fiktív gimit (én is ezt tervezem), élőről nem azért nem célszerű, mert beperelne (csak akkor perelhetne, ha sértőt írsz róla, és az, hogy valakiről elneveznek valamit, nem lehet sértő), hanem mert nem jellemző, hogy élő személyről oktatási intézményt neveznének el, és nem lenne korhű. (Kivéve, ha a jövőben játszódik a regény, ott pl. tök menő lenne egy Varró Dani Gimnázium :)
A Széchenyi fürdő is nyugodtan szerepelhet regényben, jól is néznénk ki, ha engedély kellene ahhoz, hogy létező helyek szerepeljenek egy regényben. Persze ha azt írod, hogy ott naponta meglopnak mindenkit, az igazgató egy sorozatgyilkos és sok vendég nem jut ki élve, az már határeset, de talán még ez is védhető azzal, hogy a történet egyértelműen fiktív.
Ha már kitértünk erre, élő személy is szerepelhet, de nem sértő módon, ill. élőről mintázott személy is, megfelelően megváltoztatva (állítólag van erre egy trükk, az XY-ról mintázott szereplődről le kell írni, hogy nagyon kicsi a farka, mert senki nem fog előállni a bíróságon azzal, hogy "kérem, az a nagyon kicsi farkú ember a regényben, az én vagyok").
A Pentium volt az, ami azért kapott nevet, mert 586 lett volna eredetileg, de azt nem lehetett levédetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!