Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Számít-e mit olvas az ember?

I.B.T. kérdése:

Számít-e mit olvas az ember?

Figyelt kérdés

Sosem izgattak azok könyvek, melyek nem sci-fik esetleg krimik. Néha becsúszik néhány kaland kategóriába tartozó is. Több embertől kaptam megvetést, mivel nem nagy magyar íróktól olvasok valamint nem nagy filozófiájú könyvekkel tömöm a fejem. Minden esetben 2 érvvel éltem:

- Ha nem izgatnak ezek a témák, akkor nem fogom elolvasni őket. Már nem járok általános vagy középiskolába, hogy rám erőszakolják.

- Már mindent tudok, amik tudni érdemes a világ működéséről, társadalom és emberi személyiség mibenlétéről (kicsit fennhéjázó de megtudok szólalni ha ezekhez hasonló vizekre terelődik a beszélgetés). Szeretek az ilyen témákról előadásokat hallgatni (pl: TED), beszélgetni emberekkel, megérdeklődni az ő véleményüket bármiről, ami most ehhez a gondolathoz csatlakozik. Nincs szükségem Orwell 1984-re. Láttam filmben (könyvben biztos jobb) és az ég világon semmit nem adott hozzá a személyiségemhez, legalábbis nem éreztem. Tudom, hogy a kritikus gondolkodás, másokkal való törődés, stb, stb, stb fontos dolgok és próbálom minél jobban bevezetni az életembe.Jó nevelést kaptam.

Az rendben van, hogy Shakespeare fogalmazása erősebb, mint James S. A. Corey-éknak. De ettől még nem fogom félredobni a "The Expanse" sorozatot.

Rendkívül fel tudnak háborítani az ilyen hozzáállások. Ez nem csak a vérnyomásban tükröződik. Többször megkérdőjeleztem a saját ízlésemet is. Biztos én veszem túl komolyan, de nagyon gyűlölöm azt, hogy kételyt keltettek bennem.

Mások a számokkal szoktak jönni. Én 5-10 könyvet olvasok el egy évben, teljesen rendben vagyok vele. Nem kell leírnom, hogy volt már aki kevesellte.


Mi a véleményetek erről?



2018. aug. 12. 16:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én se szoktam nagy magyar íróktól olvasni egyszer olvastam Karinthy Frigyestől tetszett de nem annyira hogy ilyeneket olvassak mindég. A könyvek kategóriája meg hát mindenki mást szeret. Az olvasások száma meg ne érdekeljen mindenki annyit olvas amennyit akar egy évben ez nincs megszabva sehol.
2018. aug. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is "annyira bírom" az ilyen emberkéket! Mindig azt lesik, mit olvas/néz/hallgat a másik, aztán leszólják érte, mert ugye csak az ún. "magas kultúra", ami számít, ami érték. A legjobb, amikor siránkoznak, hogy nem olvasnak az emberek, de ha nem olyat olvasnak, ami ők elvárnának, akkor az szintén rossz, beszólnak azért is.


Itt is voltak olyan kérdések, hogy "Miért nem értékes könyveket olvasnak?", ott is a nagy klasszikusokat hiányolták. Persze leszólták, aki szerint az ilyen sznobizmus hülyeség, s a saját nem túl kulturált válaszaik hibáit a másik félre kenték, mintha ők írtak volna hülyeségeket, fikázós válaszokat.


Többet kellene magukkal foglalkozniuk, mint másokkal. Teljesen mindegy, ki-mit szeret, nem vagyunk egyformák, s ők is valójában azért ilyeneket olvasnak, hogy különbnek érezzék magukat másoknál.


Egyébként az olvasásnak csak akkor vannak pozitív hatásai, ha élvezi is az olvasó!

2018. aug. 12. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok nagy olvasó, főleg nem mennyiségben. Van hogy évekig nem olvasok könyveket, aztán egymás után 3-4 olyat ami régóta érdekel. Engem az a kíváncsiság visz rá adott témákra, amit más emberekből kiváltott a mű. Van hogy ez bejön, van hogy nem, van mikor meglep, hogy abban is találtam valami egészen érdekeset amiben nem számítottam rá. Szerintem van különbség a sci-fi, krimi kategóriájú regényekben és a filozófiai művekben, és ezt nem valami perverz sznobéria mondatja velem, hanem valóban érződik a tartalmi különbségekben is. Ugyanakkor egyik nem zárja ki teljesen a másikat, vagyis lehet egy szórakoztató irodalomba is mély gondolatokat vinni. A nagyobb klasszikusokat azért szokták felhozni, mert azoknak sikerült jól összefoglalni és átadni egy-egy fontosabb üzenetet, amit nem feltétlen vennénk észre magunktól, vagy fedeznénk fel a mi saját életünkben. Nekem is voltak ellenérzéseim pl. pont az 1984 volt amit én is filmen láttam előbb és nehezen vettem rá magam, hogy belekezdjek a könyvbe. Azóta én is mindenkinek csak annyit tudok mondani, hogy olvassa el, mert semmi mást nem lehet mondani, képtelenség azt a könyvet nem szó szerint átadni. De sok ilyen van még. A könyvek tényleg egészen mások mint a filmek vagy a sorozatok, mert az ilyen könyvekbe bele kerül az író lelke. Tudom ez borzalmasan hangzik így, de nem tudom másképp megfogalmazni, a klasszikus irományok szerintem attól is lettek naggyá, hogy azokban az író oda a lapokra kiszenvedte a lelkét. Egy ponyvában (nem negatív értelemben az) ami elsősorban a sztorira megy rá, az izgalomfokozásra, a könnyedebb szórakoztatásra, ez nincs meg. Nem is kell, hogy ott legyen. Van olyan isnerősöm aki könyvtárnyi kalandregényt, egynyári olvasmányokat végzett ki napok alatt és nem lehet vele beszélgetni semmi olyanról, amiben kicsit is átvitt értelmű dolgok vagy mögöttes tartalmak lennének, vannak ismerőseim akik szerint a motiváló idézetek nagy gondolatokat közvetítenek. Nem baj ez sem, de azért jó néha találkozni valakivel akiről tudod, hogy találkoztatok már egy-egy műben.
2018. aug. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen rendben van, hogy olyan témában olvasol könyveket, amik érdekelnek. A szórakoztató irodalomnak pont az a lényege, hogy az arra fogékonyakat szórakoztassa. Ezért én nem értem, hogy a téged kritizálók, de akár te is, miért keveritek pl. Shakespeare-rel vagy más világirodalmi klasszikusokkal (művekkel és szerzőkkel egyaránt). A kettő nem említhető egy lapon.

Míg a szórakoztató irodalom művei pusztán az élvezetért íródnak, addig a klasszikusok a saját korukban gyakran társadalomkritikaként jelentek meg, az akkori eszmerendszer megkérdőjelezésére, vagy tabuként kezelt széles rétegeket érintő problémák miatt íródtak, ezért is lettek klasszikusok, mert forradalmiak voltak a maguk idejében. Vagy egyszerűen csak kiemelkedő művészi értéket hordoztak, pl. a nyelvezetük miatt. Szóval én megértem, ha téged ez hidegen hagy, de azt mondani, hogy semmit nem tesz hozzád, ha néhanapján egy klasszikust is kézbeveszel az butaság.

Aki meg kilora méri a könyveket (db/év), na az sem egy irodalomár.

2018. aug. 13. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az a fontos, hogy az ember élvezze az olvasást, gyarapítsa a szókincsét, szórakoztassa ez a tevékenység. ÉN megmondom őszintén, utáltam, és untam olvasni, amíg a suli miatt kötelezően kellett azt amit a tanár mondott. Sosem érdekeltek azok a könyvek, 1-2 kivétellel el se olvastam őket, amit igen az is szenvedés volt, annyira nem érdekelt.

15 évesen kezdtem el iskolától függetlenül olvasni. Amióta magam választok, imádom, több száz könyvem van már itthon és egyre csak gyarapszik a gyűjteményem, folyamatos (napi szintű) olvasás mellett is. Nem érdekel mások véleménye, nem akarok és nem is fogok másoknak megfelelni és úgy élni ahogy nekik tetszik, semmilyen szinten.

Én döntöm el mit olvasok, a saját ízlésem alapján, és évente kb 15-20 könyvet olvasok el, ennyi a kényelmes nekem, plusz emellett még másra is szeretek időt szakítani (sorozatnézésre a neten, és a hobbimra is) :) Ha valaki beszól mert pl Stephen King a kedvenc íróm, és olvasok mellette Dean R. Koontztól Robin Cook-on és a Trónok harcán keresztül Anne Rice-ig több írótól is, pont nem érdekel. Szerintem te se foglalkozz ilyen emberekkel.

2018. aug. 13. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Klasszikusból is van izgalmas, amit nem lehet letenni és modernből is van értékes. Nem, nem számít mit olvas az ember, olvasásnak nem kényszernek kell lennie. Ha másért nem is, de a szókincs bővítése miatt azért én is ajánlom néha egy-egy klasszikus elolvasását. De ha nem, hát nem, én falom a könyveket, a férjem soha nem olvas, de sok témában sokkal műveltebb, mint én.


"Már mindent tudok, amit tudni érdemes a világ működéséről..."

Ezen jót mosolyogtam. Ilyen nincs, igazán érdeklődő, tájékozott ember pontosan tudja, mennyi mindent nem tud még.

2018. aug. 15. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!