Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Scifi írásokban ti hogyan...

Scifi írásokban ti hogyan szoktátok bemutatni a történeteitek világának működését?

Figyelt kérdés

Eddig mindig fantasy történeteket írásával próbálkoztam, amikben a mi világunktól elrugaszkodott alternatív dimenzió volt a helyszín. Ezekbe mindig belecsöppent egy-egy kívülálló, akiknek el lehetett a világ működését magyarázni. Most viszont szeretnék elkezdeni egy hónapok óta a fejemben érlelődő scifi regényt, ami nem egy alternatív helyen, hanem a mi világunk jövőbeli másán alapulna. Ez ugye egyenlő azzal, hogy minden szereplő ebbe a világba született bele, sehonnan semmi idegent nem tudok behozni akinek el lehetne mesélni bármit is, úgyhogy jelenleg bajban vagyok kissé a világ bemutatásával. Nektek van valami prakikátok az ilyesmi helyzetekre? Ha írtok disztópiában játszódó történeteket, ti hogyan oldjátok meg a világ bemutatását? Szívesen fogadnék tanácsokat, tapasztalatokat!


Köszönöm előre is! :)



2018. júl. 21. 04:47
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
Nem tudom, mert még csak pár egyoldalast írtam és azok se fantasyk (csak szimplán piszokjók), mindenesetre engem nagyon ki tud akasztani, mikor is az író kreál egy világot, annak minden porcikájával és kézzel-lábbal, minden percben tudatosítja, hogy ott a dolgok így meg úgy működnek, meg ilyen meg olyan jelenségek vannak. Szóval én azt mondom: a másik világ részletekbe menő ismertetése energiapocséklás, mind az író, mind az olvasó részéről. Néhány, pl. párbeszédbe csempészett mondatot nyilván megér a dolog. Ez természetesen csak az én álláspontom.
2018. júl. 21. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Lélek reinkarnálodott szereplővel?!

Aki a jövőbe született,de "felszinre tör" elöző élete,és világa.De emlékszik az akkori valóságra.

2018. júl. 21. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
ööö...erre való a leírás
2018. júl. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Úgy tűnik félreérthetően fogalmaztam. Tisztában vagyok a leírás szó jelentésével, köszönöm. Annyira lennék csak kíváncsi, hogy ti egyszerűen leírásban elmeséltek mindent, vagy direkt jeleneteket kreáltok hozzájuk, mondjuk egy prológust? Illetve ha nem is feltétlenül írásban, de pl. könyvben mit preferáltok jobban?


#2 nagyon érdekes az ötlet, amit írsz :)

2018. júl. 21. 21:03
 5/6 anonim ***** válasza:
71%

Kedves kérdező, kérlek, ne... Amit a #2 mond, az valóban közelebb áll a te világbemutatási technikádhoz, de ezek nagyon olcsó húzások. Ordít róla, hogy "na, most itt bemutatok neked valamit", az olvasót nemhogy kizökkented, egyszerűen kipofozod a hangulatból. Csak azért behozni valakit, hogy ne tudja a dolgokat, annak semmi értelme. Akkor épüljön a történet konkrétan arra, hogy a (fő)szereplő miért ilyen, hogy került ilyen állapotba (vagy a világba), és a világ bemutatása legyen annyira marginális kérdés, amennyire csak lehet. Vannak ilyen regények, némelyik nagyon szépen megoldja ezt a kérdést, és mindig központi témává emelik a szereplő és a világ közti különbséget (ti. nem tud beilleszkedni, nem érti a szabályokat, önkéntelenül bűnöket követ el... vagy szándékosan, mert nem tud mit kezdeni a helyzettel).


A leírás hasznos dolog, ha nem tetszik, ne használd. Ha nem tudod használni, akkor se, nem kötelező. Egy nagy leírás-blokkban az olvasóra zúdítani minden ismeretet ugyanúgy nem elegáns, plusz ezt gyorsabban megunja az olvasó, tehát inkább csöpögtesd szépen az információt. Igen, lehet direkt olyan jeleneteket kreálni, ahol magyarázhatsz. Külön prológust szintén nem elegáns, vezesd be az új ismereteket "menet közben".

Az olvasó nem hülye, ha nem kap meg mindent azonnal, ha nem ismeri ától cettig a világot, akkor is képes lesz olvasni. Csak kezdd kicsiben. Gondolom olvastál már akár fantasy, akár SF könyvet... Millió és egy módszerrel lehet világot építeni és tálalni azt. Lehet egy locsi-fecsi szereplő, aki akkor is magyaráz, ha nem kell. Lehet egy nehézfejű, akinek magyarázni kell. Lehetnek olyan kérdések, amikben az adott szereplő nem jártas, így magyarázni kell neki. Lehet leírás. És igen, vannak a teljesen hétköznapi helyzetek, amiket vagy megoldhatsz leírással, vagy tálalhatod hétköznapian. Pl. totál természetes, hogy felülhetsz a buszra és elmehetsz vele mondjuk a végállomásig. Oké, a disztópiádban meg tök természetes, hogy reggel fel kell venni a gázmaszkot, mert a levegő belélegezhetetlenül mérgező. Ez a reggeli rutin része, mint a fogmosás. A benne élő szereplő nem fog magyarázatban kitörni senkinek, legfeljebb morog magában, hogy szűrőt kell cserélnie, de a rendes szénszűrők ára hogy felment, mióta az USA megtámadta Japánt. És minek kellett ezt, tuti, hogy csak propaganda, nincs is neutronbombájuk. Ez maximum három mondat - és máris bemutattad a világot.


Szóval csak lazán. A mindennapi beszélgetéseinkben is van annyi, amivel, ha ugyan lassabban, de kiválóan be lehet mutatni a jelenlegi világot a politikai berendezkedéstől a környezeti katasztrófákig és a kurrens tudományos elméletekig. Csak ehhez kellően intelligens szereplőket kell találni, mert senki nem fogja elhinni, hogy két harmadik világbéli szénbányász a kvantummechanika megoldatlan kérdéseiről beszélget, de jöhet valaki, aki velük erről szeretne beszélni. És máris van egy érdekes helyzeted, hogy 1. mit reagálnak erre, 2. ki ez a hülye. Ugyanígy lehet ezt bármely más, kitalált világban.

2018. júl. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Balasa Bence ***** válasza:

Az általam megalkotott világban két nagyobb állam létezik EDDIG MÉG



Szeráf Császárság


Általános adatok



Fővárosa: Avarisz (de minden bolygó rendelkezik külön központtal)


Területe: több bolygó területeiből áll össze


Népesség: 15 milliárd fő (összesen)


Hivatalos nyelv: Szeráf


Beszélt nyelvek: különböző regionális nyelvek

Szaka nyelv

Dszungár nyelv


Vallás

Szeráf ősvallás (legjelentősebb)

Zuwa vallás

Dszungár vallás


Pénznem: Szeráf Akcse



Kormányzat


Államforma: föderatív alkotmányos monarchia


Államfő: császár


Törvényhozás: birodalmi gyűlés


Területi igazgatás: helyiek által küldött képviselők, akiket a központi kormány iktat be, miután bebizonyították a hozzáértésüket


A különböző népek (Dsungárok) önálló területet képeznek)



Az emberek birodalma


Államforma: katonai diktatúra (családon belüli örökléssel)


Vallás: hivatalosan nincs (állami ateizmus) viszont a nép mégis követ egy ősi, dualista hitet


Területi közigazgatás: központi kinevezésű kormányzók


Államfő: fővezér

2021. márc. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!