A varázsvilág (Harry Potter) politikailag mennyire tekinthető autokráciának?
Figyelt kérdés
A hatalmi ágak elválasztása nincs meg, az igazságszolgáltató hatalom és végrehajtó hatalom egy kézben volt az 5. rész alapján.2018. máj. 23. 16:49
1/6 anonim válasza:
Az ötödik rész alapján mondhatjuk, mivel ott már Voldemort irányított a háttérből. De alapvetően a muglikéhoz hasonló felépítése.
2/6 anonim válasza:
Az ötödik részben egyáltalán nem irányított Voldemort, a kis gittegyletét leszámítva. Viszont az nekem is feltűnt, hogy a hatalmi ágak nincsenek szétválasztva, Caramel bent ült Harry tárgyalásan. Az is igaz, hogy korábban Dumbledore volt a Wizengamot főmágusa, tehát lehet, hogy az ő helyére neveztette ki magát Caramel, amikor már kezdett beleőrülni az irányítás-kényszerbe. Egyébként demokratikus a berendezkedés, talán pont az ötödik részben változott ez. És a varázsvilág elég kicsikb 15 ezren vannak Angliában, tehát az autokrácia sem olyan veszélyes, mint amikor sokmillió emberen uralkodik egy alacsony, kövér ember.
3/6 A kérdező kommentje:
2. köszi a választ. Igen, én is Caramel miatt gondolkodtam ezen.
2018. máj. 25. 21:31
4/6 anonim válasza:
Semmiképpen sem demokratikus vagy "liberális demokrácia." Kezdjük a bírói tárgyalásokkal és ítéletvégrehajtással: Siriust annó tárgyalás nélkül küldték Azkabanba életfogytig. Pedig akkor már Voldemort nem volt sehol, nem volt olyan rendkívüli állapot. Aztán a merengős tárgyalásokon láthattuk, hogy nem volt ügyvéd. Ifjabb Kupor megkapta a dementorcsókot "balesetből." Harry tárgyalásán meg Caramel vezette a tárgyalást...hatalmi ágak szétválasztása sérül. A Reggeli Próféta a mindenkori Minisztérium szócsöve. (Független média sérelme, bár ott volt a Hírverő.) Egy Lucius Malfoy némi vagyonnal és befolyással egészen sokáig megúszta a dolgokat. Tehát már az ötös-hatos részben egy autoriter rendszert láthattunk. Ami ugyanakkor gyenge volt, mert a hatalmát a nagyágyúkra mégsm tudta kiterjeszteni. Dumbledore pusztán az erejénél és tekintélyénél fogva keresztbe tudott tenni nekik, és meg tudott szökni, amikor le akarták tartóztatni. Voldemort meg az egész hatodik részben nyíltan garázdálkodik, a 7. részben meg még át is veszi a hatalmat. A csúcs a 7. rész eleje volt, amikor a Minisztérium még állt, és Voldemort, aki a legkörözöttebb személy, teljes nyugalommal bandázik a börtönből kiszöktetett, és körözés alatt álló talpnyalóival egyikük kúriáján (ami szintén elmond valamit. Meg az is, hogy 2 év leforgása alatt kétszer hozza ki az embereit a szuperbiztosnak vélt börtönből.)
5/6 anonim válasza:
Attól nem lesz valami nem demokrácia, hogy egy nagyon veszélyes bűnözőt nem tud elkapni a rendőrség. A főhadiszállásukra meg be se mertek volna menni, ott volt Voldemort senkinek nincs esélye ellene. A rendőrök is sok helyre nem mernek menni, mert azonnal megölnék őket.
6/6 anonim válasza:
Azt már a gyengeségükre hoztam példának, hogy autoriter létükre nem tudták érvényesíteni a törvényüket mindenkin.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!