Egy fantasy könyv esetében az hiba, ha elmagyarázom miben különbözik a könyv világa a mi világunktól?
Például, hogy a bolygót ott (habár ugyanaz) nem Földnek, hanem máshogy hívják. Vagy, hogy nem létezik a "szellem" szó, hanem "szélem, szelem" van helyette.
Meg a Holdat sem Holdnak hívják, és nem egy, hanem hat van belőle.
Ezeket nem igazán tudom megmagyarázni. Ötletek erre?
Az olyan megmagyarázás, mint "szemben a mi világunkkal, itt..." írói hiba lenne, nem?
Igen, hiba. Hacsak nem valami kívülálló mesélő vagy olyan személy vagy, aki a mi világunkból csöppent oda.
Az ott élő embereknek természetes, hogy hat hold van az égen. Ha írsz egy jelenetet, akkor beleszövöd valahogyan, hogy amikor xy szereplő este felnéz az égre, a 2. hold fényét erősebbnek látja, mint a 3.-ét...vagy valami hasonló módon.
Amikor leírsz valamit, akkor kitérsz rá. De úgy, mintha ez teljesen normális lenne.
Az elnevezéseket pedig lábjegyzet magyarázod, ha szükséges.
Arra is figyelj, hogy csak akkor adj új nevet valaminek, ha az valóban elüt a mi világunkéban lévőtől. Klasszikus példa (Google-n rákereshetsz) a nyúl és szmírp esete. A szellem pedig még ennél is tágabb fogalom, csak a hatás kedvéért ne változtasd meg a nevét.
Azon kívül érdemes átgondolni, mit miért változtatsz, és mennyire veszed figyelembe a vele járó következményeket. Hat hold például egészen másfajta árapály-erőket mozgósít a tengeren. Mivel fantasy, nem kell minden életformára kiterjedő tudományos kutatást végezni, de azért mondjuk egy hajós nép életére jelentős hatást gyakorol: valószínűleg nem csak kiválóan ismerik, hanem megszemélyesítik és tisztelik is a holdakat (vagy ha modern korban élnek, akkor a történelmük részeként kezelik).
A legjobb, ha a történetmesélés közben fokozatosan adod elő ezeket a különbségeket, persze figyelve, hogy mennyire befolyásolja a szereplők mindennapjait. Ugyan a holdak jelenléte természetes az ottani emberek számára, de ha mondjuk egyes holdaknál gyakoriak az együttállási minták (amire mögöttes magyarázat a pályarezonancia, mint a Jupiter Ganümédész, Európé és Ió holdjainál), akkor azt az emberek jó eséllyel várni és ünnepelni (esetleg átkozni) fogják.
Orwellnél az 1984-ben szerinted mennyit kellett magyarázni, hogy mi micsoda, és miért is van úgy, ahogy?
(Bár, zárójelben hozzátenném, és bocsásd meg az előítéletességem: a hat hold nem arra enged következtetni, hogy Orwell nyomdokain jársz, ez esewtben kövesd csak szolgaian a fantasy-kliséket. Én mondjuk tojnék az ár-apályra, ha nem releváns.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!