Manapság szoktak még könyvesboltban vagy interneten keresztül venni könyveket (ami papírból van) az emberek?
Igen. Utánozhatatlan sokak által kedvelt érzés a papír könyv.
Nekem van e-book olvasóm, és emellett sok papírkönyvem is. Mindkettőt nagyon szeretem.
A környezetbarát dolog még elég kétséges.
(Bár nem nagyon értek hozzá fel is lehet világosítani.)
De egy elektronikus készülék amit tölteni kell (még ha havonta egyszer is az e-book olvasót, ha tablet többször, és nem épp környezetbarát erőműből jön az az áram), és le nem bomló anyagot hagy maga után a készülék, jobb-e a környezetnek hosszú távon, mint egy fa mentes papírból készült könyv, (vagy részben az, persze a megoldás a teljes fa mentesség lenne, de nem élünk ideális világban) ami lebomlik, és nem mérgez.
Környezet barátabb? Egy könyv, ha egyszer elkészül, és vigyáznak rá, újraköttetik 100-150 évig is könyv marad, sőt a jól őrzött középkori krónikáskönyvek még ma is megvannak.
Az elkészült papír 99%-a szalvétaként, papírzacskóként, újságpapírként és budipapírként végzi, elenyészően kis részéből készül nyomtatott könyv.
Ne bántódj meg, de ha majd a mellékhelyiségben, az asztalnál és a bevásárlásnál is kiváltod tablettel a papírt, majd akkor beszélhetünk arról, hogy kevesebb fát kell kivágni.
Persze akkor meg felmerül, hogyha nem a papíripar, akkor majd a biomassza gyártás fogja felhasználni a faanyagot, magyarul eltüzelik, de azt is csak azért, mert a bútorgyártásnak nincs szüksége annyi fára, és akkor még nem is mondtam, hogy a fák által cellulózként megkötött szerves anyag tartalom pípr formájában kikerül a természet körforgásából, tehát ha újratelepítjük a kivágott erdőt, és közben újrahasznosítjuk a már meglévő papírt, akkor az még kevésbé terheli a környezetet. Ha pedig nem hasznosítjuk újra, akkor meg úgyis lebomlik pár év alatt, tehát visszatér oda, ahonnan vétetett, és folytatja tovább az életét a természetben.
Tetszik, hogy páran megkérdőjelezik ezt a környezetbarát dolgot. Kérdőjelezzünk meg mindent, én így tartom:D Ám megragadnám az alkalmat és felhívnám a figyelmet pár dologra.
Elfelejtjük, hogy egy tableten nem csak könyvet olvasunk. Lehet használni jegyzetfüzet gyanánt (megfelelő tollal kézírásra teljesen alkalmas a legtöbb), tankönyvek helyett és ahogy itt is említette a kérdező például tv újság kiváltására stb. Jóformán a legtöbb papír alapú otthoni dolog kiváltható írás és olvasás terén. És ugye jópár évig használható egy normálisabb darab. Ezalatt az idő alatt megspórolt papír tetemes mennyiség lehet!
Jaa és Apple robotokat gyártott a régi, használt termékek szétbontására, hogy minél több használható dolgot mentsenek ki belőlük. Japánban is nyernek ki nemesfémeket az elektronikai eszközökből. Ráadásul európában is van egy maréknyi kohó ahol műanyaggal szennyezett fémeket újra tudnak hasznosítani. Hosszú még az út, de a lehetőségek adottak, hogy normalizálódjon a helyzet elektronikai hulladékok terén. Csak az emberi gyarlóság szab gátat neki... De az nagyon. Szomorú.
Bár ez a pár év amit a használhatóságnál említettem jócskán kitolható, ha nem engedünk a kapitalista fogyasztói társadalom nyomásának. Jó szervizek vannak már és custom romokkal újra hasíthat a lomha gép. Vásárlás előtt ifixiten vagy hasonló oldalon tájékozódni a javíthatóság felől! De aláírom, hogy egyre nehezebb hosszútávra tervezni egy géppel:/
De amit módfelett sokan nem vettek számításba, az a könyvek disztribúciós költségei. Raktárak, beszállítók, csomagolás, szállítmányozás, viszonteladói hálózatok stb. Hatalmas összegeket emésztenek fel. Az ökológiai lábnyoma pedig hatalmas a szállítmányozásnak. PM2.5 levegőszennyezés közvetlenül is veszélyezteti közben az embert. Igen, a tablet esetében is megvannak ugyanezek, ám én is egy 4 éves táblagépet használok. Valaki pedig havonta több könyvet is vesz. Azok valahogy a boltba kerültek. Nem ilyen egyszerű ez.
Egyébként kellően magas felbontású kijelzővel és a 20/20/20 szabályt betartva a szemünknek sem ártunk vele. Este kékfény szűrés bekapcsolva és lefekvés előtt is lehet olvasni (oh igen, újfent egy apróság. Nem kell égetni az éjjeli lámpát, villanyt, mint a hagyományos könyvek esetében. Szintén árnyalja a dolgokat!).
Én kizárólag csak olyan könyveket vásárolok papír alapon amik hordoznak vizuális művészeti értéket. Olyan a grafikai kivitelezés például. De hát a magyar boltok polcain szétnézve százból jó, ha egy megfelel ennek a kritériumnak:D
Én szoktam, pedig van e-könyvolvasóm is. Lehet ezért kövezni, nekem sosem volt a környezetvédelem központi téma az életemben... pár dolgot megteszek az érdekében, de nem mindent. Az e-könyvolvasó is a praktikum miatt van (arra töltök le egy csomó ingyen könyvet, utazásokra, vagy ha a táskámba nem fér be egy papírkönyv, azt viszem).
Én veszek papír alapú könyveket is, mert jól esik kirakni a polcomra egy szép kiállítású, gerincű, borítójú könyvet... meg nekem a szobám olyan, mint a személyiségem bemutatása, ahhoz meg hozzátartozik, hogy szeretek olvasni.
Amúgy simán megélnek még ebből a könyvesboltok. Ajándékba pl. a legtöbb ember papír alapú könyvet vesz, mert azt mégiscsak szebb módon lehet odaadni. Vagy jobban szereti a papírkönyv olvasásának az élményét (a lapozást, a könyv illatát stb.). Arról nem is beszélve, hogy rengeteg könyvhöz nem is készül még e-könyv verzió.
Ha nem így lenne, és csődben lenne a papírkönyv-biznisz a Libri meg a Bookline boltjai rég becsődöltek volna, aztán mégis virulnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!