Mitől lesz jó egy leírás? Hogyan tehetem érzékletesebbé és hangulatosabbá a környezet- és tájleírásaimat?
Odaillő igékkel, jelzőkkel, néhány jól eltalált hasonlattal, esetleg megszemélyesítéssel, hangulatfestő, hangutánzó szavakkal teheted érzékletessé. Meg azzal, hogy ráfókuszálsz azokra a részletekre, amik visszaadják a táj/hely hangulatát. Mutasd meg a színeket, a fényeket, az illatokat, a szelet, a hangokat, ilyesmiket.
Ha elképzeled, hogy ha filmet készítenél belőle, akkor mit mutatnál meg, az sokat segít kezdésnek.
Nagyon röviden: Szerintem, akkor jó, ha eléred, hogy az olvasót azok az érzések kerítsék hatalmukba, mint téged (mint a szereplőt), mikor először pillantott a hegység irányába, vagy lépett be az erdőbe. Én ezt az érzékszervek segítségével igyekszem elérni: kellemes/kellemetlen, hideg/meleg, milyen színeket lát, milyen illatokat érez, milyen érzelmeket vált ki belőle, milyen emlékeket idéz fel... Hasonlatokat is használhatsz. Én azokat a konkrétumokat szoktam leírni, amik alapján az olvasó fel tudja vázolni a helyet, megemlítem azokat a részleteket, amik esetlegesen később jelentőséggel bírnak (pl. megemlítem a fegyvert a sarokban, mert később: Oldalra pillantottam. A kard, amely mindeddig a falnak támaszkodott, eltűnt.)
Ezeken túl, az érzésekre helyezem a hangsúlyt. Leírom, hogy 'XY fáradtan támaszkodott a korhadt fák törzsének, amint a sáros avarban vánszorgott', és máris rosszul érzi magát az ember... Vagy leírom, hogy 'A friss, áprilisi szellő ezer és ezer virág illatát hozta magával, stb, stb... és rögtön minden kellemesebb színben látszik.
Szerintem, csak állj ki egy domb tetejére, és gondolkozz el egy percig, hogy mit látsz, és mi is hat rád! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!