Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Tudnátok példákat mondani...

Tudnátok példákat mondani különböző sci-fi kategóriákra (hard, űropera, cyberpunk, transzhumanizmus)?

Figyelt kérdés
2017. júl. 2. 22:17
 1/9 anonim ***** válasza:
*Kommentel mert érdekli a válasz.*
2017. júl. 2. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem értem?
2017. júl. 2. 22:53
 3/9 anonim ***** válasza:

Azt jelenti, hogy azért kommentelt ide, hogy a "Megválaszoltjaid" menüben lássa, hogy érkezett-e válasz.


Hard scifire példa: Dan Simmons: Hyperion

Űropera: On Sai: Calderon

Cyberpunk: Paolo Bacigalupi: A ​felhúzhatós lány


Az utolsóra nem nagyon tudok példát mondani. :(

2017. júl. 3. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm :-)
2017. júl. 3. 10:34
 5/9 anonim ***** válasza:

A felhúzhatós lány biopunk. A cyberpunk klasszikusai Gibson Neurománc trilógiája, vagy PKD-t szokás a cyberpunk "előszobájaként" emlegetni.

Transzhumanizmus például Brandon Hackett (Markovics Botond) A poszthumán döntés vagy Isten gépei c. regényei. Nemzetközi szinten Banks Kultúra-sagája is ide sorolható, bár ezzel nem mindenki ért egyet.

2017. júl. 4. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó. Mi határozza meg, melyik könyvet melyik kategóriába soroljam? Pl. három Stanislaw Lem könyvet olvastam, a Solarist, az Édent és a Kiberiádát. Ezek besorolhatók valamelyikbe? És pl. A marsi?
2017. júl. 4. 13:00
 7/9 anonim ***** válasza:

Az alzsánereknél mindig van egy kis kavarodás, de általában úgy működik, mint a biológiában a gyakorlati fajfogalom (ti. "az egy faj, amit egy neves taxonómus annak mond"). Vagyis az irodalmárok megegyeznek abban, hogy ez és ez a könyv ebben és ebbe az alzsánerbe besorolható, aztán mások legfeljebb ellenzik, kialakul egy párbeszéd, és lesz valami nagyjából konzekvens eredménye.

Ha te szeretnél egy könyvet besorolni, akkor keresd meg ezeket a forrásokat. Nem olyan nehéz, a Wikipédia első körben jó szolgálatot nyújt, vagy a Goodreads, esetleg a Moly. Egyértelműbb esetben meg ismered a történetet, és az alapján meg tudod mondani.

Lem elég nezezen klasszifikálható. Filózófikus-szociális elemekkel dolgozó SF-ben alkotott, bár a Kibériáda pont humoros. Általában nem szokták nagyon alzsánerezni, a régi klasszikusok nagyja ilyen - végül mindegyik social science fiction lenne. A marsi hard SF (de ha nem SF alzsáner kell, akkor egy modern robinzonád).


(" Mi határozza meg, melyik könyvet melyik kategóriába soroljam?" - Remélem, ez nem azért kell, mert van egy saját regényed, amit szeretnél besorolni... Az nem a te dolgod. Elég annyi, hogy sci-fi, ilyen és ilyen elemekkel, ennek és ennek az olvasóközönségnek.)

2017. júl. 5. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem, hanem egy molyos kihivásra jelentkeztem. Tudom, ott a cimkék alapján sok könyv be van sorolva, de nem mindegyik, és többször olyan könyvet olvasok, ami nincs a kihiváshoz csatolva.
2017. júl. 5. 20:38
 9/9 A kérdező kommentje:
Eddig nagyon kevés SF-t olvastam, inkább a klasszikusokhoz húztam, az utóbbi pár hónapban kezdtem kinyilni ez a műfaj felé is.
2017. júl. 5. 20:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!