Mit olvasnak szívesebben az emberek?
Sziasztok!
El szeretnék kezdeni egy könyvet és már kitaláltam az egész cselekményt, szereplőket, stb, de nem tudom, hogy a főszereplő szemszögéből írjam, vagy írói szemszögből. Az első elég nehéz lenne, mivel a főszereplő egy robot, aki kissé tudatlan még az elején, szóval nem hiszem, hogy ő lenne a legmegfelelőbb ember a körülmények leírására. Ugyanakkor az írói szemszög a gondolatokat és a lelki világot sokkal kevésbé tudja bemutatni.
Mit tanácsoltok? Mit olvasnátok szívesebben?
Igen, arra gondoltam, csak úgy szerintem nem jön át annyira, mintha a szereplő írná, pl.: "A fájdalomtól mozdulni sem tudtam, nyílként hasított a fejembe..."
De ennél a sztorinál én inkább a írói szemszöget, azaz a E/3-at választanám.
Köszönöm a válaszod. :)
Ha a sztori jó, akkor tökmindegy, milyen szemszögből írsz. Ha meg a sztori szar... akkor is.
Sokkal érdekesebb a műfaj: egy nyálas tini-picsogást biztos nem fogok elkezdeni olvasni, a kérdésed alapján pedig kötve hiszem, hogy egy mélyen elgondolkodtató, filozofikus sci-fi dráma van készülőben.
Az E/1. egy kezdő író számára azért nehéz, mert az csak akkor működik, ha egy remek karakter igazán egyedi és lebilincselő hangját ragadja meg. A szép, költői mondatok általában nevetségesen hatnak E/1.-ben megírt regénynél, kivéve persze, ha egy költő a főszereplő. Nem árt észben tartani, hogy pl. a harag, a fáradtság, a félelem, sőt a túláradó boldogság is hatással van arra, hogyan és mennyire összeszedetten fogalmaz valaki. A te esetedben duplán nehéz, nagyon figyelned kellene, hogy mi az, amire nincsen szava a robotnak, mit ért meg a körülötte zajló eseményekből, párbeszédekből stb. Nagyon nehéz lenne.
Ugyanakkor az E/3. tökéletesen alkalmas arra, hogy bemutasd a gondolatokat és a lelki világokat. Valahogy így:
"Tudta, hogy hatalmasat hibázott, de már nem volt visszaút. Ha visszaforgathatta volna az idő kerekét, már nem ment volna a saját ostoba feje után, hanem hallgatott volna Luise tanácsára. Ó, ha láthatná még egyszer a nőt, bizony nem nevetné ki a terveit, sőt ellenkezőleg: rábólintana minden javaslatára."
Lusta vagyok ezt E/1.-ben lepötyögni, de ha átírod fejben, látod, hogy nem sokat tesz hozzá.
Sőt - elég hiteltelen lenne, ha egy mélyen feldúlt valaki az önmarcangolás hevében így fogalmazna.
Szóval - kezdőként jobban járnál az E/3.-mal, és ez nem csak az én személyes kis ideám, számtalan profi író és irodalmi ügynök nyilatkozta már, hogy ezt a nézőpontot ajánlják, főleg, ha első regényről van szó.
Ugyanakkor ez még mindig a legkevésbé fontos kérdés. Sokkal többet számít a szerkezet, a stílus, a hangulat, a történet, a karakterek. Gyakorlatilag minden többet számít, mint a nézőpont. :D
Sok sikert a regényedhez!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!