Érdemes lenne folytatni/újraírni? (részletek alább)
Sziasztok. 2015 márciusában írtam ezt a "kémregényt", amit aztán nem folytattam. Össz-vissz egy oldal lett, mivel elfeledkeztem róla. Annyi lenne a kérdésem, hogy érdemes lenne-e folytatni (ez alatt azt értem, hogy van-e benne lehetőség, persze nem kiadatásra), és ha igen, hol kellene változtatni rajta. A jelenlegi helyzetében nem tudom folytatni, úgy érzem.
Köszönöm a választ!
"1991 decemberének közepe, Volgográd, Oroszország (korábban Szovjetunió)
Csontig hatolt a hideg, különösen hideg tél tombolt, a szegénység akkora méreteket öltött, hogy az egyszerű emberek meg sem tervezték ünnepelni a karácsonyt. Mindenki tudta, hogy Gorbacsov hamarosan kijelenti, a Szovjetunió végleg és visszavonhatatlanul felbomlik. Szörnyű gazdasági és társadalmi helyzetek uralkodtak, az emberek szenvedtek, kínlódtak az éhínségtől és a pusztító, mindent elsöprő hidegtől és járványtól. Nem sokan sejtették ebből a kiutat.
Alisa Severinova a szovjetek gyönyörű példájának számított a KGB-nél arra, hogy pusztán a legerősebbek élik túl, és a lány tanúbizonyságot tett arról, hogy igenis túléli az embertelen körülményeket. Csodálatos jövőt jósoltak neki, egészen addig, míg húszévesen meg nem szökött a KGB kötelékéből. Attól fogva mindenhol árulónak könyvelték el, lényegtelen, mennyi mindent tett a hazájáért élete folyamán, lényegtelen, hogy vért hullajtott a hazájáért.
Alisa így és ezt akarta, alaposan átgondolta az apróbb részletekig kis mocskos tervét. Megelégelte a szovjeteket, valósággal fellázadt a hazája, a KGB, és legfőképpen a szülei ellen. A maga útját akarta járni, de képtelenség volt vér nélkül elérni a vágyott békés életet. Látta, hogy a szovjetek és ügynökeik a KGB-küldetések alatt megannyi ártatlan életet is kioltottak, gyermekeket és asszonyokat rontottak meg bármiféle felelősség vagy lelkiismeret-furdalás nélkül, s részben ez vezette elhatározásához. Szívtelenek voltak a társai, akikkel együtt őt kiképezték, de a rengeteg kín, szenvedés és szigor után mégis megmaradt annak, akiknek: egy tiszta szívű embernek. Vér tapadt a kezére, kétségtelen, de aztán felnyílt a szeme.
Úgy nevelték fel őt, hogy egy érzelemmentes bérgyilkos legyen, egy gép, aki ugrik minden parancsra, melyet a felettesei a fejéhez vágnak, mindegy, mi lesz a következménye – már ha egyáltalán lesz. Végignézte, ahogy a barátaival is végigcsinálják ezt, s végignézte, ahogy ők meghajolnak a nyomás alatt, majd esetlegesen meg is halnak hamarosan. De ő nem akarta ekképp végezni, más akart lenni, olyasvalaki, aki kilóg a sorból. Nem akart akaratgyenge, silány tömeggyártmányként elesni úgy, hogy nincs kiért harcolnia.
Mindent, amit abban a decemberben tett, csakis egy jobb jövőért tette. Gyűlölte a szüleit, akik maguk is a KGB-nek dolgoztak. Ellenük fordította azt, amit tőlük és a KGB-től tanult, hadd igyák csak meg a levét. Nem akarta megölni őket személyesen, de amikor már tudta, hogy a KGB és a Szovjetunió végérvényesen felbomlik, szinte bizonyos volt benne, hogy az oroszpártinak megmaradó ex-KGB-sek elhallgattatják idővel a szüleit, amennyiben azok ellenállnak. Ám nem, azt súgta egy kis hang a fejében, hogy a szülei halálukig éltetni fogják a halott kommunista rendszert. Ha jobban belegondol, sohase szerette őket valódi szülőként; két gátlástalan gyilkost nem lehet szeretni.
Ha megválaszthatta volna, hogy hova születik, biztos nem választja a hideg orosz földet, de ez az ember sorsa, el kell fogadni. Ha nem oda születik, a jelleme nem alakul így, és talán lehetett volna normális, békés gyermekkora. Bízott abban, hogy nem véletlenül született éppen abba a testbe, úgy érezte, azért adták pont ezt neki, mert az ő feladata a Szovjetuniót eltiporni.
Ó, igen, Alisa a hazájának végét akarta, mert rádöbbent, hogy a szovjetek miket műveltek. S bár ők folyamatosan azt állították, az ellenség jogosan halt meg, Alisa nem kívánt volna senkinek sem ilyen erőszakos halált. Nem, egyáltalán nem érdemelte ezt meg senki. Meg akarta állítani a szovjeteket, ezért kivárta a 1991. december végi bukásukat, hogy a nagy zűrzavarban új dokumentumokat szerezzen magának, s egy teljesen más kilétbe bújva Amerikából megállítsa azt, hogy a szovjetek újjáépítsék oly sokáig siratott birodalmukat.
Számolt azzal, hogy nem lesz könnyű akképp élni, hogy nem rendelkezik igazi személyazonossággal. Rákényszerült az állandó név- és kilétváltoztatásra, amennyiben túl akarta élni. Emellett mérget vett volna rá, hogy a KGB előbb-utóbb ráébred, mi a jó eget is akar művelni, s elkezd kajtatni utána. Na, attól tartott a legjobban, és – bár tisztában volt vele, a KGB szétszakadva rémületesen gyenge, csupán árnyéka régi önmagának -, félt a rá váró bizonytalan jövőtől.
’92 januárjában rögvest Moszkvába utazott, persze titokban."
Szia!
Folytathatod, bár a történet nem túl eredeti szerintem, a saját szórakoztatásodra tökéletes. :)
Ami nekem nem tetszett az a sok szóismétlés, a legtöbb mondat elég sután van megfogalmazva, oda nem illő szavakat használsz. Persze ha nem a publikálás a cél, akkor ezzel sincs gond. :)
Suta, esetlen, bénán megírt, magyartalan, rossz szóhasználat...
Pl. új kilét? Milyen idétlen ez!
Másrészt elég bugyuta és logikátlan az egész. KGB, hatalmas nagy történelmi dolgok, de legfőképp a szülei ellen lázad a lány, mint egy kis takony tinike manapság? Nemár.
Szerintem te raktál már fel ide írásokat. Volt egy, ahol valamiért egy iskolai átkezdébe fut be a főszereplő és valamilyen láynokkal beszél. Ugyan ilyen természetellenesen volt megírva, mintha nem értenéd a szavak jelentését és nem tudnád felismerni, hogy melyik mit jelent, ha kicsit is hasonló a jelentésük.
Másrészt elég gagyinak tartom, ha történelmi könyveket ír valaki, de ennyire fekete-fehér. Az emberi természet egy összetett dolog, nincs értelme ennyire árnyalatok nélkül írni róla.
Nekem ez olyan, mint egy hosszúra nyúlt fülszöveg. Indulj ki ebből, mint vázlatból.
"...lényegtelen, mennyi mindent tett a hazájáért élete folyamán, lényegtelen, hogy vért hullajtott a hazájáért. "
Miért, mennyit? Ne mondd, hanem mutasd. Mi történt pontosan? Ki ez az Alisa, kik a szülei, mi váltotta ki ezt a gyűlöletet?
Ez már önmagában kiad egy könyvre valót. Lehet persze visszaemlékezés, nem kötelező ragaszkodni a kronológiához. Viszont élmény szintű legyen, az olvasó is élje át azt a múltat, ne csak tömör összefoglalót kapjon róla. Mutass be valami konkrétumot, amiben esemény van.
Az egy téves indítás, hogy először ismertetőt írunk, hogy az olvasó képben legyen, aztán majd belecsapunk a lecsóba. Egyből csapjunk bele. Eseménnyel indítani. Semmi sem tudunk ugyan a főszereplőről, de egy apró mozdulata, egy párbeszédbe ágyazott szava közelebb tud vinni hozzá, mint a tartalom szintű rizsázás.
Egyetértek az előttem szólókkal, vannak furcsa megfogalmazásaid ("mi a jó eget is akar művelni", "oly sokáig siratott birodalmukat"-ez tartalmilag, ...stb.).
Gondolj bele kicsit jobban a főszereplő jellemébe! KGBs, ahogy a szülei. Kb ennyit tudunk róla, de ebből is rengeteg dolog következik. Ő maga is akarta eleinte? Ha nem, akkor szülői nyomás kényszerítette bele? Akkor nem biztos, hogy jó ügynök lett belőle, de természetes az utálata a szülei meg a KGB iránt. Vagy ő maga akart kém lenni? Akkor idealistának indult. Miért? A kalanad, a veszély miatt, vagy mert elköteleződött volt a hazája iránt? Ha csak a veszély vonzotta, akkor hamarabb elkezdődött benne a változás, mert már az első pár küldetése is rádöbbenthette arra, hogy valójában mire válllalkozott. Ha idealista volt, akkor is lehet, hogy az erkölcstelen tettek hamar megingatták, de szerintem talán ez tarthat legtovább, hogy tudja, miket tesz, de úgy érzi, megéri, és fontosabb a hazája. Ez változhat lassan a kiégéssel, de ilyen fiatalon még csak nagy trauma hatására (amiben persze bőven lehetett része). Szóval gondold át az összes motivációját.
Egy ilyen érett - mert egy kémnek muszáj - lány már nem gondolkodik olyan fekete-fehérben. Pontosan tudja, hogy minden kém olyan dolgokat tesz, akárkinek is dolgozik. Ha az amerikaiakhoz átállna, ott is ugyanezt kéne tennie.
Amíg őt nem érted teljesen, addig ne írj. Itt minden az ő motivációjából indul ki. Javaslom olvass jó kémregényeket, klasszikusokat (pl. John Le Carré), illetve itt egy nagyon jó sorozat a KGB Amerikában dolgozó ügynökeiről. [link]
Ironikus, hogy amerikai, de egyáltalán nem fekete-fehér.
Jó szórakozást a filmezéshez meg az íráshoz!
#2 Nincs olyan kiadó, aki ezt publikálná manapság... :D Na meg nem vállalnám fel. :D
#3 A motivációját már én sem értem. Nem mostani írásom, pont ezért kérdeztem, hogy hogyan lehetne értelmes történetet csinálni belőle.
Első részlet, amit feltettem ide. Nem írtam soha iskoláról. A suta megfogalmazásról annyit, hogy akkoriban a magyartanárom nagyon erőltette ezt a fogalmazási módot, így az megragadt. Sajnálom, ha ennyire zavaró.
#4-es és #5-ös válaszadónak köszönöm a jó tanácsot.
Nem akarom elhinni, hogy létezik magyar tanár, aki a rossz nyelvhasználatot és a magyartalan megfogalmazást erőlteti. Keressem meg az én régi magyar tanáromat Facebookon és kérdezzem meg, hogy neki hogy tetszik az, hogy 'más kilétbe bújva'? Kinevetne.
Másrészt senki nem a gimis magyar tanárától tanul meg írni, mert azoknak az óráknak nem ez a lényege. Ráadásul nem vagy már diák, nem a tanárnak írsz. Iskolás fogalmazásokkal nem leszel író.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!