Mitől lesz hiteles egy apokaliptikus világban játszódó könyv?
Köszi, bár nem teljesen erre gondoltam:)
Maga az esemény. Mennyire kell, hogy magyarázva legyen, például az, hogy a Föld nagy része elsivatagosodott? Ilyesmire gondolok.
Eléggé, de folyamatosan adagolva, úgy, hogy lehetőleg ne legyenek benne ellentétek vagy hatalmas fas zságok...
Amúgy attól hiteles, hogy valóban megtörténhet a dolog, és akkor hiszem el, ha tényleg "valós" események vannak, vagyis nem fogja egyből levágni pl egy zombiapokalipszisben egy eddig kőművesként dolgozó józsi a fele zombie ellenséget... Legyen benne hiteles jellem fejlődés és amint változik a környezet ez erősen befolyásolja a döntéseit a főszereplőnek.
Hát, ne tűnjön túl nyakatekertnek/erőltetettnek a magyarázat, és ne az érződjön belőle, hogy csak a történet kedvéért vannak úgy a körülmények, ahogy. Kezeld természetesen, hasson ki rendesen minden szereplő életére, és lehetőleg, ahogy a való életben is, itt is mindenkinek legyen meg a maga véleménye, megoldása a megváltozott, sz*r helyzetre.
Mindig csak annyit adagolj az infókból, amennyire szükség van, ne zúdítsd az olvasó nyakába az egészet egyszerre. Sőt, ha csak utalgatsz egy-két kulcseseményre, de nem lövöd le a "poént" rögtön, akkor kíváncsivá teszed az olvasót. Utána meg már alig várja, hogy tisztázd a helyzetet, hogy ő jól sejti-e az előzményeket, vagy esetleg meg tudod még lepni... És mindig légy következetes!
Nekem fontos, hogy tudományos (fizika, kémia, biológia) szempontból hiteles legyen a történet. Elég lehangoló olvasni, mikor az író "átírja" a tudományt, mert fogalma sincs, hogy mi hogyan működik.
Pl. Robert Merle: Malevil regényében a globális atomháború után pár héttel kisüt a nap, és pár hónap múlva kinőnek a növények. A valóságban ehhez évtizedek, évszázadok kellettek volna.
Nevil Shute: A parton c. művében pedig a radioaktív felhő átterjed Európából Ausztráliába, holott ez a valóságban nem történhetett volna meg a légtömegek áramlási iránya miatt.
A legtöbb olvasót nem zavarja az ilyesmi, mert ők sem konyítanak többet a tudományhoz, mint a szerző, de számomra sokat ront az élvezeten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!