Mit szólnátok olyan könyvekhez és filmekhez, amik úgy működnének, mint a wikipedia?
A könyvek és a filmek mind úgy működnek, hogy elkezdi az ember olvasni vagy nézni az elején és szekvenciálisan végigolvassa vagy nézi.
Ehhez képest a wikipedia úgy működik, hogy van egy szócikk, ami bemutat valamit. Viszont a bemutatásban rá lehet kattintani minden szócikkel rendelkező szóra vagy szavakra és annak a szónak vagy szavaknak a saját szócikkére ugrani, ami azt mutatja be. Ha valaki nem kíváncsi, akkor nem kattint rá a szóra és olvas tovább, esetleg később kattint rá, amikor valami miatt mégis érdekessé válik a számára. A kattintás után megnyílt szócikkben ugyanúgy lehet kattintani adott szavakra és továbbugrani.
Szerintem ez szabadabbá tenné egy könyv vagy film megismerését, továbbá arra sarkalná az írót, rendezőt, hogy jó összefüggéseket alkosson, mivel így szerintem könnyebb szabadon keresgélni az összefüggéseket a műben.
Érdekesnek érdekes lenne, egy próbát megér. De nem működne mindenben. És elveszne sokszor az élvezet. Fantasyban működne az összetettség miatt.
De krimiben rákattintok, hogy ki a gyilkos, és utána mi lesz? :D
A jó írókat meg nem kell sarkallni semmire. :D
Ez egy másik műfaj lenne, az biztos. Lennének változások. Nem csak úgy lehet megnevezni a gyilkost, hogy ez a neve, hanem az összes körülmény alapján összesen is rá lehet vezetni az olvasót. De ha meg van nevezve a gyilkos, és egyből meg is lehet nézni, az sem csak rossz lehet, hiszen kattintani nem kötelező, csak aki akar. Lehet, hogy valaki úgy akarja végigolvasni, hogy tudja mi a "vége" és arra kíváncsi, hogy mik vezettek oda.
Az ötletet az adta, hogy észrevettem, hogy wikipedián jobban megértem a dolgokat, mert ha nem értek valamit egy szócikkben, akkor arra az egy szóra kattintok és előbb azt olvasom el, hogy tudjam mit jelent az a szó. Ehhez képest az iskolában is, meg sok más helyen van egy sorrend amin végigmegy a tananyag, és nem lehet benne ugrálni. Egyébként ezt alternatív megoldásnak gondolnám, nem pedig felülírni a régi, szépen sorrendben haladós könyveket. Az iskolai könyvek ebből a szempontból jobban hasonlítanak a wikipediára, mert ott van valami részekre bontottság, és nem kell az elejétől a végéig olvasni, viszont az iskolai oktatása annak a könyvnek már sorrendben halad.
Amire te gondolsz, az a hipertext, ehhez a Wikinek semmi köze. Hipertext szépirodalmi mű pedig van, egy időben nagy divat volt a kísérletező kedvű írók között, talán a kétezres évek elején fulladt ki. Magyarul kevés műre emlékszem, valahonnan rémlik Békés neve a témával kapcsolatban, de szerintem ő nem írt ilyen szöveget, csak reflektált rá.
Pár művet megnevez itt:
Görgess kicsit le, a digitális könyvtárak után beszél róla, vagy keress rá a hipertext-szépirodalom kifejezésre.
Inkább piszok nehéz nem-lineáris formában írni, bár a linkelt értekezés más fejezeteiben mutat jópár példát. Egyszerűen az olvasók többsége a lineáris, nem túl sok szálon futó cselekményt kedveli, mivel könnyebben értelmezhető. A hipertext jóval nagyobb mértékben bevonja az olvasót az alkotás folyamatába (!), ami szokatlan ettől a közegtől.
Egyébként tegnap néztem, van valami továbbélése a dolognak:
Szórakoztató irodalomban még ennél is ritkább, talán a KJK könyvek ("lapozgatós" könyvek) állnak a legközelebb a témához, de ott előre definiált a sorrend, még ha nem is kötött. Esetleg Pratchett, aki a lábjegyzeten belül is lábjegyzetelt. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!