Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Fantasy könyv írásában valaki...

Fantasy könyv írásában valaki jártas?

Figyelt kérdés

Többször nekifogtam fantasy könyv írásnak, de a főhősöm mindig túl sok képességet kapott, és ezáltal legyőzhetetlen lett. Hogyan tudom a karakterek képességeit szabályozni?

Már az elején határozzam meg, hogy mennyi lehet egy karakter képessége és, hogy azok mik legyenek vagy hogyan?

Valami tippek?



2014. okt. 31. 23:19
 1/8 anonim ***** válasza:

Minden képességnek megvan az ellentéte^^ Ha a főhős tud tüzet dobálni, az ellenfél vízzel tudja hatástalanítani. Vagy az egyikért cserébe mondjon le egy másikról.

Értsd úgy, ha a szereplődnek nem árt a tűz, akkor az helyett, ha vízhez ér, az öli meg vagy marcangolja szét:)

De ha szabályozni akarod, egy próbát az is megér^^

2014. nov. 1. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én azt tanácsolnám, hogy amikor egy olyan világot hozol létre, amiben van mágia, akkor annak mindig szabd meg a korlátait. Mennyit lehet használni, mielőtt kifárad a karakter, vagy az előttem szólóval egyetértve, adj az ellenfeleknek a főhős képességeit kioltó mágiát! Egyébként maga az, hogy a főhősnek túl sok képessége van egy kicsit olyan formátlan karakterre utalhat. Próbálj meg neki minél kevesebb, de rá jellemzőbb képességeket adni, amiknek használatát és alkalmazását tökéletesítenie kell, így ő is hibázhat néha és nem lesz legyőzhetetlen. Remélem hasznos tanácsokat tudtam adni :D
2014. nov. 1. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Mi a véleményetek, ha varázsigéket kell mondjanak és, az erejükbe megjelenne a négy alap elem?

Tehát, kell tudják a varázsigét, és kell tudják, hogy pl egy fémidézéshez mennyi földenergiát és mennyi tűzenergiát kell használjanak, hogy fémet kapjanak. Pl: 1/3 föld (ebből megformálódna egy kard) és 2/3 tűz ami kiégeti a földet és fémmé alakul. Ezáltal a főhős kell varázsigéket tanuljon és nagyon sok energiát felhasználjon. És különböző energiák (4 elem) nem függ egymástól. Így, ha nem használ víz alapú támadásokat akkor az nem erősödik, így nem tud sártengert idézni.

2014. nov. 1. 18:42
 4/8 anonim ***** válasza:

Nekem ez tetszik:D Csak jegyezd meg, miből mennyi kell az idézéshez:P Nehogy először 1/3 utána meg 1/2 legyen:) És legyenek frappánsak a varázsigék^^

(első voltam)

2014. nov. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez jó, mert így vittél bele valamiféle logikát. Az én véleményem annyi lenne, hogy ne vidd el nagyon a számolgatós részbe, hogy ne úgy érezze magát az olvasó, mintha matek órán lenne. De az, hogy van egy rendszer, amibe úgymond korlátokat szabtál a varázslatnak, így máris hihetőbb lesz az egész! :) (2-es voltam)
2014. nov. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A mágiának ára van, ez az alaptétel. Hogy mi, azt a mágiarendszer határozza meg - az jó, ha te magadnak részletesen kidolgozod előre, az olvasót nem feltétlenül kell ezzel traktálni. Csak nagy vonalakban, hogy energiák, meg minden. A pontos számok nem érdekesek, kivétel, ha beleillik a világ hangulatába (mittudomén... matematikai mágia :) ).

Ma (oké, Sanderson óta) leginkább kétféle mégiarendszert különböztetünk meg, van a nyílt - itt gondolj mondjuk Tolkienre. Gandal a könyvekben nettó egy (Hobbittal kiegészítve kettő) mágiát mond el tételesen, de sejtjük, hogy jóval többet tud, csak fogalmunk sincs, mi lehet a mágia határa. A Szilmarilok alapján egy egész világot létrehozhat, csak egy entitásban sincs annyi erő, hogy ezt megtehesse. Vagyis a mégia korlátlan, a használóit köti korlát. Ugyanígy a Harry Potter, ott sem tudjuk, mire nem képes a mágia. (MInimális behatárolása van.) Most ott tartunk, hogy kb. ezt szeretnéd te is. Ilyenkor a karakternek adj korlátokat - ne legyen képes mindenre, mert a mágia ára túl nagy egy idő után, vagy nincs elég energiája és így tovább.

A másik a zárt mágiarendszer (ma egyre népszerűbb), ezt Sanderson hozta divatba. Itt jellemző, hogy a mágia részletesebben kidolgozott és a sztori folyamán is részletesebben ismertetik meg az olvasóval, mivel maga a mágia korlátos, a használói képesek akár a mágia határait feszegetni. A Ködszerzet például ilyen. Szokás mondani, hogy itt a mágusok inkább szuperhősök képességekkel, mintsem klasszikus varázshasználók - gondolj erre így. Pl. a Ködszerzetben az allomanták egyes fémek erejét használva bizonyos képességekre tesznek szert - de csak egyre mindenki. Mondjuk erősebb lesz, vagy képes befolyásolni mások hangulatát. A ködszerzetek meg minden fém erejét képesek használni. De ők sem tudnak többet, mint amit a fémek adnak. Harry valószínűleg tud vulkánt robbantani a padlóba - még a legerősebb ködszerzet sem képes erre, hiába tud adott esetben többet minden szinten, mint Harry. Itt lehet, hogy nem a karakter korlátos, vagyis elérheti a mágia korlátait. Persze itt is előfordulhat, hogy a karakternek is vannak korlátai, plusz a mágia is korlátos, na az az igazán nehéz feladat. :) Ez már inkább a modern szerepjátékok mágiarendszerére kezd hasonlítani, ha ezt a módszert szeretnéd inkább használni, be kell határolnod, hol ér véget a négy alapelem energiája. Pl. nem lehet sárkányt idézni, mert monndjuk maximum 100 energiapont halmozható fel, de a sárkányhoz 200 tűzenergia kéne.


Amúgy a történet menetét is gyakran meghatározza, milyen a mágia. Nyílt mágiarendszernél a főhős addig grindeli magát, amíg le tudja győzni a final bosst. Zárt mágiarendszernél a főhős félúton találkozik a bosszal, akiről kiderül, hogy tud sárkányt idézni, majd a könyv fele arról szól, hogy megpróbálják kitalálni, miért. Végül a főhős vagy felgrindeli magát erre a szintre, vagy csellel (kihasználva a mégia korlátait) legyőzi a gonoszt. Vagyis egyiknél a főhős fejlődik, másiknál a "világ" (a mágiarendszer), így ismerhetünk meg egyre több képességet.


Buktatók: nyílt mágiarendszer egyszerűbb kidolgozni, könnyebb belebukni. Egyrészt a második válaszadó is említette, hogy a mágia ára legyen egységes. Másrészt könnyű az utolsó pillanatban bedobni egy teljesen új mágiát, ami megoldja a problémát. Ó, nem tudunk továbbhaladni, mert egy hatalmas kő elzárja az utat! Sebaj, hiszen van KŐELTOLÓ mágiánk, mehetünk tovább. Fontosak a karakter korlátai, főleg erkölcsi-mentális síkon, általában a mágikus fejlődés komoly jellemfejlődéssel áll arányban. (Lásd HP sorozat. Vagy Szigetvilág.) Ha a karakterrel volt gond, vigyázz, mert hiába próbálod kidolgozni a mágiád, belefuthatsz ugyanebbe a gondba.

Zárt mágiarendszernél a világ fejlődése lehet idegesítő. A soha senki nem tudott róla, annyira titkos szupercsoda mágiakiegészítő, ami az egyetlen reménységünk. Aztán még egy. És még egy. És egy, ami az összeset übereli. Meg egy, ami az előzőt. Nehéz ellenállni, hogy a mágia korlátait ne bővítse az ember az épp aktuális feladathoz - aztán elfelejti, hogy kibővítette. Vagyis ha valaki tud sárkányt idézni, akkor előbb-utóbb más is fog tudni. Olyan nincs, hogy csak egy ember volt rá képes. Ugyanígy, ha pl. tűzkővel megnövelhető a maximális energiapont (tűzelemnél), akkor sejthető, hogy van vízkő (hehe), meg földkő, és ha nincs, meg kell magyarázni, miért nincs. Itt a főhős jellemfejlődése általában azután indul be "nagyléptékben", hogy a képességeit megismerte, és a gyakorlás, a képességek kiismerése során kerül olyan helyzetekbe, hogy komoly döntéseket kell hoznia.

2014. nov. 2. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Ebből már elindulhatok :)

Úgy terveztem, hogy aki feléleszti magában az erőt, az négy elemet kell fejlesszen. Mikor feléleszti az erőt, megjelenik a tűz, víz, föld és levegő. Ebből adódóan nagyon sok irányba lehet elmenni, mert lehet egyet fejleszteni, de azt nagyon, vagy kombinálni. De az erő nem elegendő, mert kell tudjon nagyon sok varázsigét, hogy harcolni tudjon, de mint mindenben, az energia elfogy.

2014. nov. 2. 18:54
 8/8 A kérdező kommentje:
Az elején egy történet alapján röviden bemutatom az erő használatát, hogy arányokban kell használni az elemeket. Azután nem részletezem minden képességnél, hogy miből mennyi kell. Csak, ha valaki tanul egy képességet és épp erről olvas. A másik dolog amin gondolkodok, hogy az ellenségek emberek vagy démonok legyenek? Mert ha emberek akkor bekerülhet korlátként, hogy a főhős nem bír senkit megölni, így ez visszafogja. Ha démonok akkor egy elvesztett családtag szelleme az egyik ellensége és nem tud teljes erejével harcolni ellene.
2014. nov. 2. 18:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!