Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a diagnosztikus neve az...

Mi a diagnosztikus neve az "ördöggörcs"nek?

Figyelt kérdés
Karinthy Márton családi regényében használja ezt a kifejezést, leginkább a Gábor nagybácsi állapotának a körülírására. Ő volt KF fia, aki Benedek István Aranyketrecében szerepelt mint a "fájdalom hercege". Sajnos azt nem olvastam.

2014. okt. 13. 13:08
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
Talán régi , vidéki nyelven használva, ha görcs jelentkezett valamely részében, belebújt az ördög, azért görcsöl olyan nagyon és szüntelenül az a testrésze"ördöggörcs" . Persze nem biztos hogy ez a jelentése, csak én így tudom elképzelni ezt a szót.
2014. okt. 13. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem olvastam a művet, de a net alapján kicsit zavaros. Elsőre epilepsziára tippeltem volna, de ilyenről nem írnak, akkor talán skizofrénia? Mert ez inkább szellemi görcsnek tűnik.
2014. okt. 13. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Karinthy Gábor paranoid skizofrén volt, és a saját szorongásos fóbiáit nevezte ördöggörcsnek. Ő mondta el azt a szimptómát Benedek Istvánnak, aki aztán az Aranyketrecben így használta fel.

Olvasd el a könyvet, ha lesz egy kis időd, megéri!

2014. okt. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként K.G. nem a "fájdalom hercege" volt, hanem - Benedek Istvánné által elnevezve - a " Fájdalomherceg".

De ez csak egy apróság, nem kukacoskodni akartam.

2014. okt. 13. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, elfogadható számomra is.... és a "nem kukacoskodást" is örömmel vettem.

Olvasni nem olvastam, csak most hallgattam a Kossuthon ment hangjáték-ként, de sajnos csak felét tudtam letölteni az Ördöggörcsnek. Nagyon hallgatható darab, de így egy kicsit hiányos. Sokáig megvolt az Aranyketrec is, de nem vitt rá a lélek, hogy elolvassam... valahogy érdektelen volt a téma. Nem is tudtam az irodalmi vonatkozásairól.

2014. okt. 28. 19:42
 6/6 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy tetszik az Ördöggörcs. A könyv kicsit hosszasan van leírva, de azért így is nagyon érdekes.

Ami Benedek Istvánt illeti, az az igazság, hogy még azok a könyvei is rendkívül olvasmányosak, amelyek nem kimomdottan irodalmi művek. Az Aranyketrecet számtalanszor olvastam, semmi nagyképű orvosi blabla nincs benne, hihetetlenül érdekesen írja le egy újfajta intézet mindennapi életét, az érdekes eseteket és a vezetők harcait az akkori Adminisztrációval. Utánozhatatlan humora és mesélőképessége még a legszárazabb szakmai dolgokat is érdekessé teszik.

Ismertem magát az írót is, sokat járt be a Rózsavölgyi Zeneműboltba, és budai lakásán is voltunk. Hát a könyvei sokkal kellemesebbek és pózmentesebbek, mint maga az ember volt.

2014. okt. 29. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!