Kb. mennyi idő megírni egy 150-180 oldalas könyvet?
Ha így állsz hozzá az már régen rossz. Egy könyvet nem időre kell írni. Gondold át a cselekményt, a karaktereket, a jellemfejlődést, a konfliktusokat, motivációkat stbstb. Aztán lehet kezdeni írni. De ott is többször át kell dolgozni a már megírt részeket, ha a helyzet úgy kívánja. Ez nem úgy megy, hogy leülök és 10óra 23 perc alatt összerakok egy könyvet.
Állj hozzá úgy, hogy tökéletes legyen. Formáld addig amíg az nem lesz. Az idő nem számít. Kész lesz ha kész lesz és ennyi.
Attól, hogy írsz még nem lesz könyv, ez csak egy történet. Írásnál sosem az időt kell nézni, ne ülj le, hogy te most este hattól nyolcig írsz, hanem írj amikor benned van a lendület, van ötleted, írhatsz akár kis lapokra is utazás közben később meg beképeled.
Van olyan, hogy naponta alig írok egy oldalt, vagy egy hétig annyit sem, de olyan is, hogy egy óra alatt legépelek négy-öt oldalt.
Amúgy az is számít, hogy milyen lapmérettel dolgozol, én általában A4-et használok, így ha egy könyv lapméretet nézzünk akkor ahhoz képest jóval többet írok.
Hát, az adott volt, hogy minimum 100 oldal azért legyen. És mivel én találtam ki a sztorit, ezért tudom, hogy 200 oldal még agyonrészletezve is bőven túlzás lenne.. Nem vagyok híve a sok leíró résznek (persze azért lesz bőven), inkább a történésekre szeretek rámenni. Pl. ha esznek, nem írom le részletesen, hogy milyen a kanál, és xy milyen szögben ül az asztalhoz képest, ha annak a cselekmény szempontjából nincs jelentősége.
Egyébként meg azért kérdeztem, hátha Karácsonyra már kész lenne a kézirat, de nyilván kész lesz, mikor kész. Ha csak egy év múlva, hát akkor.
Teljes vázlat mellett (nem "80% sztori fejben kész", hanem leírt, részletes vázlat fejezet-beosztással, háttérinformációkkal, karakterekkel, helyszínekkel, mindennel) profi gépírói képzettséggel olyan minimum 10 perc alatt írsz meg egy oldalt. (Elvileg 8 perc a minimum, ennyi alá nem nagyon sikerült menni, ezt is csak diktálva tudta Dosztojevszkij elérni.) Ha napi két órád biztosan van (annál kevesebb mellett nem tudsz érdemben írni), akkor kb. egy hónap maga az írás. A vázlat ugyanennyi. Utána egy komolyabb átnézés kell, profinál ez megint nagyjából egy hónap. Három hónap - ez reális, 100 oldalt ennyi alatt nyomdakészre meg lehet írni, ennél többhöz azért kell két-három hét pluszban. Moldova, Nemere, Nemes, Tölgyesi vagy Kornya is simán fel tudnak mutatni vagy féltucat ilyen regényt (de Nemere még olyat is, ahol a nyomdai munkálatokkal együtt volt az egész procedúra három hónap).
Te nem vagy profi, így az írás maga is hosszabb lesz. Egyrészt hibázol, azt a részt ki kell törölnöd (ezt a plusz időt nem számoltam még bele). Másrészt te nem tudod, mi kell egy regényhez, tehát maga a vázlat is hibás lehet, utána kell nézned egyes dolgoknak útközben, nincs rutinod, nem tudod, mik azok a részek, ahol elengedheted a gyeplőt, és hol kell ötvenszer is átnézni, hogy működjön. Nagyjából két-három hónap lesz így csak az írás, az is csak akkor, ha jól csinálod. Van egy tippem, hogy nem fogod, így megint csak ráhúzhatsz két hónapot az utólagos javításokra. Akkor ott van még a vázlat első hónapja, az átnézés/átnézetés utolsó hónapja, így kb. 7 hónapnál tartasz, ha amúgy tudsz írni, nem hibázol sokat, írástechnika a kisujjadban, kiváló lektorod van, nem kell újrakezdened az egészet előről, tényleg minden nap írsz és minden nap két órát, nem csak ülsz a gép mellett vagy a netet böngészed. Ha beleszámítom még az ilyen kieséseket is, kb. 9 hónap alatt ki lehet hordani egy regényt. :) De inkább számolj egy évvel. Ha előbb készen leszel, az csak jó, de kell egy kis biztonsági ráhagyás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!