Hogy lehet több pénzt keresni?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
Az e-book többet hozhat. Egyrészről a nyomdára nem kell költeni, csak a megfelelő tördelés és a szoftver, éppen ezért elég sok kiadással nem kell számolnod. Másrészt egy e-könyvet némi gyakorlással és pl. ingyenes kiadványszerkesztők ismeretével akár maga a szerző is elkészíthet, ezzel adott esetben a teljes kiadói procedúrát is megspórolhatja. (Tegyük fel, hogy volt lektor.) Utána meg árulhatja maszek is.
Kevésbé szélsőséges esetben sem olyan drága az induló költség, plusz mivel az e-book lehet olcsóbb, mint a papíralapú (nem kötelező, de a fentebb említett okok miatt simán elképzelhető), és még mindig Magyarországon élünk, ez előny. Olcsóbb dolgot azért többen megengedhetnek maguknak, talán több ember fejében megfordul a gondolat, hogy beszerzi.
Hátrány viszont, hogy melyik kiadót válassza az ember, és ezek általában nem biztosítanak megfelelő terjesztést. A boltok polcára sem lehet kitenni, márpedig ma még jobbára boltban vásárolnak könyvet az emberek, a netet ritkábban böngészik célirányosan új szerző könyvéért. A "csak e-book" rossz reklám, azt az érzetet kelti, hogy nincs mögötte semmi, hanem valami vacak, amit a szerző otthon összedobott két hét alatt. Ajándékba sem lehet adni. Limitál az olvasók száma is, meg a fajtája sem mindegy.
A hibrid megoldás nagyon melós, de talán a legjobb. Elsősorban e-könyv, de meg kell állapodni egy POD kiadóval is, hogy ha valaki "deluxe edition"-t szeretne, kaphasson nyomtatva. Ez persze drágább. Hátrány: az induló kötlségek magasabbak, embertelenül sok munka utánajárni, melyik a legkedvezőbb kiadó ilyen szempontból. (Az e-book lehet másnál, mint a nyomtatott. Na, erre szerződést írni... meg a jogok... A "kényelmes" megoldások általában sokba fájnak.) De cserébe a nagyterjesztés is nyitva áll, méghozzá több oldalról is.
De alapvetően azért az eladnivaló alapanyag határozza meg, mennyit lehet keresni vele. Azt hiszem, egy nagyon jól fogyó könyvnél lényegében mindegy, e-book vagy nyomtatott (vagy hibrid), van haszon. Egy rossznál ugyanígy. Egy közepesnél meg fluktuál, hogy épp van-e piaca. Célszerű előre felmérni az olvasóközönséget, ha pl. fiataloknak szóló könyv (de nem a tizenéves korosztálynak, hanem a keresőképes fiataloknak), akkor az e-könyv jobb lehet. Egy informatikai szakkiadványnál erősen kérdéses, hogy érdemes-e még nyomtatva is kiadni. De egy laza krimit inkább nyomtatva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!