Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Vélemények az Underground...

Vélemények az Underground kiadóról?

Figyelt kérdés

2014. jan. 1. 19:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Hogy számodra megfelelő-e, az attól függ, mi a célod vele. Ha nincsenek komolyabb, hosszabb távú írói terveid, de szeretnéd nyomtatásban látni az írásodat, és esetleg odaadni családtagoknak, egy-két ismerősnek ajándékba, arra pont megfelelő lehet. De arra nem érdemes számítani, hogy mások is megveszik majd, és ez nem csak az Undergrounddal van így, hanem a többi magánkiadóval is. Amióta Magyarországon is megjelentek a magánkiadók kb. tíz évvel ezelőtt, sok-sok ezer szerző adatta ki a kéziratát ilyen módon, de közülük csak egy lett sikeres: Oravecz Nóra. Hogy miért éppen ő, abba itt inkább nem mennék bele (az értékítélet nem az én dolgom), inkább csak annyit írnék, hogy érdemes elfogadni: ha az ember magánkiadásba vág, akkor kb. 99,9% az esélye, hogy csak a család, barátok, netes olvasók (ha vannak), ismerősök fogják megvenni a könyvét.


Ha azt szeretnéd, hogy olvasson téged a közönség, akkor érdemes sokat fejlődni, amíg egy valódi kiadó elfogadja a kéziratodat, és elkerülni a magánkiadást. Nem csak azért, mert ha fejlődsz, akkor később szégyellni fogod a zsengéidet, hanem azért is, mert ha valaki egyszer magánkiadásban adta ki a könyvét, az nem túl jó ajánlólevél, amikor a későbbiekben majd egy valódi kiadónál kopogtat. Az a baj, hogy a könyves szakmában él egy előítélet a magánkiadott szerzőkkel szemben: konkrétan az, hogy az egójuk nagyobb, mint a tudásuk. Persze ez közel sem igaz mindenkire, de azt látom, hogy sok szerkesztő hajlamos általánosítani, és eleve óvatosan veszi kézbe egy ilyen szerző kéziratát (már, ha egyáltalán kézbe veszi). Egyébként őket is meg lehet érteni, hiszen egyrészt jó kéziratokat keresnek, másrészt a kiadó rémálma egy olyan szerző, akinek kevés az önkritikája, és mindenfélén veszekedni kell vele a szerkesztésnél meg az után is. (Érdekes egyébként, hogy a szerzők általában önként, sőt büszkén odaírják a magánkiadott könyveiket a kísérőlevélhez mellékelt publikációs listájukba, mintha nem sejtenék, hogy ez nem jelent plusz pontot, sőt...)

2015. jún. 16. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

A Publio megvette az Undergroundot, tehát amit a Publioról írnak máshol az valószínűleg az Undergroundra is igaz.

Én megpróbáltam náluk kiadni a könyvemet, ezek a saját tapasztalataim:


Kapcsolattartás nehézkes, körülményes. Csak e-mailben lehet. Van, hogy megkapják a leveledet, van, hogy nem. Van, hogy megkapod a leveleiket, van, hogy nem. Legalábbis néha az volt a kifogás, hogy a levelező rendszerükben elakadtak a dolgok.


A honlapuk iszonyú igénytelen. A fent lévő szerződéstervezet például nem egyezik meg azzal, amit megkapsz levélben. Ha a honlapon keresztül intézel valamit, annak nincs semmi nyoma. Később nem tudsz rá hivatkozni, se visszakeresni.


Árajánlatot csak akkor adnak, ha már feltöltötted az írásod. Az írás feltöltése szerződésajánlatnak számít. Szóval leszerződsz, aztán van árajánlat. Marha érdekes. (Mindenképpen még feltöltés előtt kérjél ajánlatot.)


A lektorálásuk igényes, alapos. Szándékosan nem javítottam ki néhány hibát, amit észrevettem a könyvemben, és mind megtalálták.


A tördelés az egy katasztrófa. Van valami sablonuk, és ha bármiben is el akarsz térni tőle, akkor iszonyú rugalmatlanok, és megy a hiszti. Mindent megpróbálnak, hogy a könyved minél hosszabb legyen (naná, hiszen oldalszám után fizetsz).


Az áraik jónak tűnnek, de ha például Librinél adsz el valamit, annak csak 30/38 százalékát kapod meg (attól függ, hogy a kétféle szerződéstervezetből melyiket veszik komolyan). Szóval kb. a gyártási költség háromszorosáért kell eladni a könyvet, hogy egyáltalán a költségek visszajöjjenek. Ilyen gyártási árakkal ez szinte lehetetlen. Főleg úgy, hogy mesterségesen felduzzasztják az oldalszámot.


Azt a javukra kell írni, hogy a pénzemet legalább visszaadták, mikor elálltam a kiadástól. (A lektorálásét nem, de azzal nem is volt gond.)


Remélem segítettem valakinek.

2021. jún. 1. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Én meg vagyok elégedve velük, az eddig kiadott két regényem kapcsán nem voltak problémák, csak apróbb tisztáznivalók. Mivel magánkiadásban működnek, nem kell egy Európa Kiadó-féle formát várni, de a dizájnjuk és a gyártott könyveik igenis szépek és kézbe állóak.

Az is jó, hogy még ha csak a nyers, előkészítendő anyagokkal keressük meg őket, akkor is másfél hónap alatt kézzel fogható könyvet tudnak legyártani - és ez az idő még így is jónak mondható (szerintem). Ráadásul náluk a legalacsonyabbak az árak - ahogy - a többiekhez viszonyítva.

A közvetlen megszólítás is plusz pont (legalábbis számomra).

2023. jan. 12. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!