A plágium működhet tényleg ilyen rosszul?
Olvastam egy furcsa esetett interneten: A vád szerint J. K. Rowling például a varázslóverseny és a varázslók vonatának ötletét emelte át Jacobs könyvéből.Az írónőt és könyveinek amerikai kiadóját a néhai Adrian Jacobs hagyatékának gondozója, Paul Allen perelte be, azt állítva, hogy a Harry Potter és a Tűz Serlege című regényének írásakor Rowling plágiumot követett el: Adrian Jacobs Willy, a varázsló kalandjai című könyvéből emelt át ezeket az elemeket.
A másik eset: Matrix a mátrixról pedig sokan azt mondják "egyértelműen" egy anime meséből lopta az ötletet. Ugyanúgy gépek, átveszik az uralmat, virtuális világ blabla blabla ... Nos hát az útóbbi kínosan egyértelmű a másik pedig a göcsörtösen kierőszakolt pénzszerzési lehetőség az írónőtől. Nekem az a kérdésem, hogy ennek nem fordítva kellet volna történie? Hogy úszhatta meg a Matrix míg Rowlingot beperelték?
Tényleg nincs új a nap alatt, de azért egy világhírű és hihetetlenül gazdag írónőt mégis egyszerűbb (és akár több sikerrel is kecsegtet) plágiumgyanúval perelni, mint egy hollywoodi sikerprodukciót, ahol a kiadások kb. harmada eleve az ügyvédi jogvédelmi díjak lefixálására megy el. Gondolod, nem egyeztettek jó előre? Szerintem még az is elképzelhető, hogy így írták meg a szerződéseket, hogy az eredeti alkotók (az anime szerzői) is részesültek a bevételből, vagy megvették a jogokat. Ez nem lehetetlen.
(Egyébként Rowlingra sem tudtak semmit bizonyítani, a bíróság elvetette a vádat.)
Amúgy nem tiszta a plágium a jogban, elméletben az ötlet lopása perelhető, gyakorlatban nehéz egyértelműen bebizonyítani az igazadat. (Még akkor is, ha tényleg neked van igazad.) A szó szerinti átvétel már egyszerűbb lenne.
Erről egy mostani eset jutott eszembe, amikor egy fényképész óbégatott plágiumról, mert egy magazin címlapján úgy szerepelt talán Rihanna, hogy a fején kígyók voltak. Nyilván nem emlékezett, hogy ezt már Pallasz Athéné pár évezrede kitalálta.
De volt olyan is, amikor magyar író állította, hogy a HP-t tőle koppintotta Rowling. A bizonyítékok ezek voltak: gonosz van a pincében (Piton), Dumbeldore szakállas, süvege van (már Merlint is így ábrázolták), sárkány van benne stb.
Akik kevésbé sikeresek, sokszor így akarnak pénzt és hírnevet szerezni maguknak, többen tényleg azt hiszik, hogy a művük egyes elemei sosem juthattak volna másnak az eszébe.
Köszi a válaszokat ... nekem még két kérdésem lenne: ismerjük már az a szót hogy clisché, ilyenkor arra gondolunk azt a történetet már láttuk azt a tanulságot már hallotuk. A horror filmek többsége is ugyanarra a "sablonra" támaszkodik... Ugyanazokat az elemket vonultatják fel stb. És én kezdetbe nem is féltem ilyesmitől ezért.
De ha teszem azt én is egy ilyenek veszem az alapköveit kezdettnek egy történetbe (úgy értem minden ugyanolyan ritmusba megy a tanulság és a szereplők hasonlítanak a humorra is hasonló az alaphelyzet is azonos) ... akkor azért is megbüntetnek? - Én például egy olyan sztorit faragok amelyik az időhurokról szól (egy napot él egy ember úgy hogy mindig visszafordul az idő amikor felkell) és alapnak veszem a: Forráskódot meg az Időtlen időkiget ... És ott is felvonultatják, hogy az ember bármit megtehet és akkor azt mondtam igen ez tetszik csak más tanulságot kap más szereplőkkel más világba. Akkor én ezt most loptam? (És mondom ugyanúgy van felszabdalva a kibontakozás csak egy teljesen más élet helyzetbe). De a matrix esetében is az egész alapját képezi a storinak, nem élhet nélküle. Akkor ez most Matrix vagy J. K. Rowling esete?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!