Manapság melyik kiadót érdemes megkeresni könyvkiadással kapcsolatban, ahonnan pozitív visszhang van. Szegény tanuló vagyok, így a magánkiadás kizárva. Esetleg érdemes-e inkább az e-bookkal próbálkozni? Válaszokat előre köszönöm és a véleményeket is.
Mindenhonnan pozitív a visszhang, ha jó a könyv és profilba vág. Ez nem olyan, hogy csak a havernak nyitott, de az elvárások általában elég magasak. Nem feltétlenül írástechnikai téren, hanem eladhatóság (reklám) szempontjából, tehát egy kicsit "döcögősebb", de futó témát feldolgozó regény kelendőbb lehet egy kiváló szépirodalmi alkotásnál, tehát inkább azt választják. Plusz te tudod, milyen a műved, ahhoz keresel kiadót. Megnézed, fogadnak-e kéziratot, ha nem, keresel másikat. Ha fogadnak, elküldöd és várod a választ. Vagy lesz, vagy nem.
A magánkiadás abból a szempontból jobb, hogy a könyvet biztosan kiadják és nincs várakozás. Cserébe te fizeted a költségeket. Különféle kiadóknál mások a feltételek, van, ahol előre rendelni kell x db példányt, máshol tisztán PoD, de ezt is meg lehet úszni olcsón, ha nincs külön költség a szerkesztési munkálatokra (pl. Underground, tíz pénz alatt már lehet szerződést kötni). Itt viszont a bevétel kizárólag az eladott példányokból jöhet, tehát rosszabb eladás rosszabb bevételt eredményez. ("Rendes" kiadói szerződésnél vagy százalékosan kapsz részesedést - ez a ritkább -, vagy előre megállapított összeget fizetnek.)
E-book mindkét oldalon van, a magánkiadásban egyszerűbb, kevés az olyan nagy kiadó, ami csak e-bookra menne. Magánkiadású e-book egyszerűen megoldható, és sok ingyenes megosztó oldal van, ahová felteheted, cserébe az ingyenreklám marad. Azok a helyek, ahol nagy a látogatottság és fizetősen töltenék le a kötetet szintén fizetősek (változó a beugró ára, pl. az Amazon tud, ha akar, de ott is lehet olcsón feltölteni). Ez a legolcsóbb magánkiadási forma viszont, cserébe neked kell a teljes kiadói hercehurcát végigvinned (ISBN-igénylés, OSZK-nak köteles példány, szerződések a tartalommegosztó oldallal, megfelelő formátumra hozás, szerkesztés stb.). Ha ezt meg tudod oldani, hajrá. Nem lehetetlen.
A végére valami konkrét is: sokan javasolják a Könyvmolyképzőt, hogy ők milyen jó kiadó. Mivel semmit nem mondtál a művedről, ezen elgondolkohzhatsz, ha tényleg profiljukba vágna. YA-irodalom, főleg a lányok a célközönség (lásd vörös pöttyös könyvek). Mással ne zaklasd őket, ha lehet, bár bizonyára nyitottabbak, fogadnának mást is, de a vízszerelőt sem kéred meg, hogy főzzön ebédet, bár lehet, hogy tudna. Maradj a porfilnál. Más kiadók, más zsánerek terén meg nézz körül nyugodtan. (Ha nincs kiírva a honlapjukra, egy próbát megér beküldeni valamit, maximum visszaírnak, hogy nem fogadnak.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!