Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Párbeszédeket, hogy oldjam...

Párbeszédeket, hogy oldjam meg jobban?

Figyelt kérdés

Ez egy kis részlet a könyvemből.

Első vázlat még, de azért a fő baklövéseket kiszedtem. Ami kérésem lenne, hogy lehetne itt a párbeszédek után a megjegyzéseket ésszerűbbre, kellemesebbre alakítani? Nagyon nagy problémám ez régóta. Előre is köszönöm szíves segítségeiteket!


Miután Martin mester elhagyta a szobát Conann pár percig még nézte a tájat, majd ő is készülődött. Egy kopott ládához ment. Kinyitotta, s kiemelt belőle egy fa botot. A falhoz támasztva állt egy nagyon erős íj, mellette tegezzel, s vesszőkkel, azt is felvette. Az íjba belebújt a húron át, tegezét felcsatolta, s követte Martin mester példáját. A gyakorlótér az istállótól nem messze a várlakók házai mögött volt. Rengeteg apród és ifjú lovag mérte ott össze az erejét. Voltak, akik bot vívtak egymással, s volt olyan, aki célba lőtt.

- Nézzétek, már ki tolta le a képét hozzánk!.. – Hallatszott a távolból egy elharapott hang.

- Fékezd a nyelved! – Martin mester pofonvágta az illetlen tanoncot.

- Hagyd őket! - szólt hozzájuk Conann – Nem vagyok különb nálatok attól, hogy az apám az Ura ennek a várnak. Nem érzem magam magasabb rangúnak, sőt bajtársaimnak hívlak titeket.

- Hívj csak annak, aminek akarsz, de a csatában nem fogsz helyettünk küzdeni! – Szólt ugyanaz a tanonc.

- Az könnyen megeshet, hogy helyettetek nem, de értetek akármikor!

Conann leemelte válláról íját és az apród melletti céltáblának szegezte íját. Megfeszítette, kissé megemelte, hogy biztosan eltalálja a táblát majd elengedte a húrt. Egyenesen a tábla közepébe lőtt.

- Gondold el, annak a táblának a helyén akár egy ellenség is állhatott volna, aki életedet ontaná.

- De nem állt ott senki, csak én, akit majdnem eltaláltál ügyetlenségeddel! – Vágott vissza a tanonc. Conann nem tudott mit válaszolni. Otthagyta őket. Meglátta Arthurt, hogy Jacquessel bottal vív a tér másik szegletében. Jacquesnek már csak hónapjai voltak hátra a lovaggá avatásig, azonban még sosem vett részt csatában.

- Harcolni akarok! – Szólt Jacques.

- Most is azt teszed! – Válaszolta Arthur.

-- Öltél embert már apród? – Kérdezte az épp akkor odaérő Conann.

- Sohasem. – Válaszolta Jacques.

- Akkor tudd meg, nem dicső cselekedet.

- Akkor sem, ha emberek sorsa függ tőle?

- Még Isten nevében sem az. – Válaszolta neki Conann.

- Akkor miért harcolunk, mi értelme a háborúnak?

- Az égvilágon semmi. A két szembenálló fél így próbálja meggyőzni a másikat arról, hogy ő az erősebb. Engedje át neki a hatalmat. De ebbe senki se képes belenyugodni. Ez a harc forrása, időtlen idők óta.

Gyáva az, aki azt hiszi a férfi attól férfi, hogy mennyi embert ölt meg.

- Akkor ki az igazi férfi?

- Az, aki megóvja harc nélkül népének jólétét. Boldogságot hoz és nem szenvedést és gyászt.

- Te már öltél embert.. – Bökte Conann orra alá.

- Bizony öltem, de szánom magam érte.

- De ha nem teszed meg, most se te se Arthur se Alain nem élne! – Jacques összeráncolta homlokát és Conann felé fordult.

- Megmentettünk három életet három árán. Mi ez, ha nem esztelenség?

- Honnan tudsz te ennyit az életről, harcról? Hiszen még magad sem jártál sosem csatában, nem értél még meg aggastyánkort. – Kérdezte Jacques.

- Ez igen egyszerű apám tanította személyes élményei alapján. Ő egy igazi hadvezér, akire fel lehet nézni.

- Abban igazad van, hogy dicső hadvezér, de viszont ő sem a harc elkerülésével hoz jólétet!

- Látod! Amíg csak akard egy bolond, aki nem józanésszel gondolkodik bukott az egész ügy. A józanész mit sem ér az éles karddal szemben, a szó nem fegyver, amivel akárkit le lehet győzni. Az szó csak egy tanács, amit az illető vagy megfogad, vagy sem, de míg az emberiség nem érett meg erre addig hadakozás lesz szüntelenül.

- Bölcs szavak egy fiatal fiútól! – Martin mester hátulról Conann vállára tette kezét. – Tudd meg, ha most nem lépük hadiviszonyba, akkor hamarosan Európát elözönlenék a muzulmán hadseregek, maguk után csak pusztítást hozva. Az ember nem kőszobor, hogy hagyja veszni azt, amiért egész életében küzdött. Legjobb példa erre az anya és gyermekének viszonya. Az anya akár életének árán is védi élete gyümölcsét a gyermekét. Nos, ezt próbáljuk mi is tenni, annak ellenére, hogy kissé a túlzott hatalomvágy felé hajlanak a nagy uralkodók. Szerény személyem szerint legjobb módszer az lenne, ha a szent területekre szabad járás megmaradna mind a három hit követői számára, mivel egyaránt szent mindegyikünknek. A háború csak rongálja az értékeket, s befertőzi azt a gyilkosság bűnével. A papok, sőt a pápa is bűnbocsánatot hirdet annak, aki szaracént öl, pedig azok az emberek is ugyanolyanok, mint mi. Szeretnék maguknak tudni azt, amit csodálnak! Folytassátok az edzést! – Martin mester visszatért a többi tanítványához. Sok fiatal volt, akik még életükben sosem fogtak még csak fakardot sem.

Órák hosszan gyakoroltak, lőttek, vívtak. Voltak, akik lóhátról gyakoroltak küzdeni. Közülük Jacques tűnt ki legjobban a képességeivel. A bábu egyszer sem találta fején, miután eltalálta Jacques a kis szobor testét.



2013. szept. 23. 10:10
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem olvastam végig a szöveg rossz tagolása miatt, de a párbeszédekkel nem tűnik úgy, mintha bármi komoly gond lenne. Hasonlóan írom én is.
2013. szept. 24. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. A jó tagolásnak milyen szabályai vannak?
2013. szept. 24. 08:47
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

SZILISZTIKA:


A jó tagolás tényleg hiányzik.

A lényeg, hogy hagyj egy kis helyet a tartalmilag különváló részek közt. A szem szeret kapaszkodókat találni, viszont az egybefüggő szövegben könnyű elveszteni a sort aminél tartassz.


Kicsit sok az üres "rizsa". Látom utánnanéztél hogy hogyan rakja össze az ember az íjat, nagyon korrekt. Viszont mindezt egy öszett mondattal el lehet mesélni, nem kell mindenrezdülést kommentálni.

Olvasd át, és szedd ki felesleges infót.


A történetmesélésed kicsit darabos, próbáj ettől folyékonyabban fogalmazni, életszerűbben. Írj le ézéseket, hangulatokat, illatokat, időjárást.


TARTALOM:


Ha középkori(ra hajazó) környezetet írsz, menj le arra a szintre. Még egy magas rangú várúr fia sem volt ilyen kiművelt, pláne nem a többiek. Egyszerűbb szavak, kevesebb magasröptű moralizálás, sem pedig politikailag korrekt megnevezések.


Abban a korszakban bizony nem volt dezodor, egy ilyen helyzetben terjeng az izzadtságszag (nem is beszélve a csatornázás hiányáról és az állattartás melléktermékiről) Minden második embernek rosszak a fogai, zsiros a haja, himlősebei vannak... ezeket érdemes hozzáadni hogy reálisabb legyen.


Pár könyv amiből sokat tanulhatnál:

Kevin Crossley Holland - Arthur király - a látókő

Celia Rees - Bűbájos Mary

2013. szept. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Rettenetesen köszönöm!!

Sokan írták, hogy stilisztikai gondok vannak, de sosem mondták, hogy ez mit tesz ki. Még egyszer köszönöm!

Íjász vagyok hobbiból :)

2013. szept. 28. 09:06
 5/9 anonim ***** válasza:

Én is :D


Viszont ne felejstd el, hogy nem használati utasítást hanem történetet írsz.


Persze lehet saját tapasztalatból írni, pl. amikor a karakter lelkileg zilált, nem lő olyan jól, kékre-zöldre vágja az alkarját az ideggel, stb.

De ha csak hét köznap, akkor annyival el lehet intézni, hogy "felajzotta az íjat, amitől ilyen és ilyen érzése volt az izmaiban".

2013. szept. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm:) Tényleg nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget:)
2013. szept. 28. 10:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Egy olyan kérdésem lenne, hogy a bekezdéseket mikor kell használni?
2013. szept. 28. 11:18
 8/9 anonim ***** válasza:

A klasszikus előrébb kezdős bekezdést az iskolai szabály szerint új gondolatmenet kezdetekor használod.

Gyakorlatban meg az emberek a blogok, smsek, képregények felgyorsult világában élnek, és minél tömörebb az információ annál jobban átmegy. (az viszont művészet, hogy ennek ellenére jók legyenek a leírások).

2013. szept. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem, s köszönöm! ÉN sosem fogom felvenni a mai gyorsuló példát. Az írói példaképem Jules verne, ő írta a legszebb és legjobb könyveket. senki se fogható hozzá.
2013. szept. 28. 21:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!