Mi minden szükséges egy könyv megjelenéséhez?
A könyvkiadás melyik aspektusa érdekel? Mert a válasz a kérdésedre: leginkább pénz. (Anélkül nem megy, bár megoldható, ha van egy erdőd, papírsajtoló üzemed, kőolajlepárlód és kőolajmeződ a ragasztóhoz, vagy tehéncsordád az enyvhez, nyomdád, festékgyárad és szerkesztőséged írókkal együtt. Bármi hiányzik, pénz kell.)
A könyv megjelenéséhez kell egy kézirat. Utána egy kiadó - szerkesztő(k), lektor(ok), tördelő(k) a kézirat megfelelő megjelenítéséért. Ha megvan a formázott, javított szöveg, mehet a nyomdába - tehát kell nyomda. Itt készül maga a könyv. Utána szükséges terjesztői hálózat, hogy a nagyközönség számára elérhető legyen, ez lehet a kiadó sajét webshopjától a nagyterjesztőkig (Alexandra, Libri, Líra stb.) bármi. Általában szükség van még egyéb munkákra is, például kell grafikus a borítókép megalkotásához, illetve természetesen kell könyvelő, aki az egész pénzügyi hátterét rendbe teszi.
Legminimalistébb esetben szükséges egy szerző - és a kézirata. Plusz egy magánkiadó/PoD kiadó/nyomda, aki vállalja a nyomdai előkészítést és a nyomdába adást, minden mást (szerkesztés, lektorálás, grafikai munkák és később terjesztés) a szerző végez.
Ha nagyon sok a pénz, jöhetnek további lépések, reklám, sztárok, egy helyes hapsi, aki az eredeti szerző helyett szerepel, hogy a dedikáláson jól fogyjanak a könyvek, tévésorozat, nyaralás Malibun a következő regényhez élménygyűjtés címén stb.
(Itt szeretném megjegyezni, hogy ha valakinek sok pénze van, szívesen eltöltenék Malibun egy hetet, hogy élményt gyűjthessek egy jövőben megírandó regényhez. A címe "Egy hét Malibun" lesz, és szeretnék hozzá CD-t mellékelni, benne a tenger inspiráló morajával. Három órás track lenne némi sirályvijjogással. Köszönöm.)
Mi lehet még... ha nincs meg a kézirat, arról is lehet szólni pár szót. Lehet, hogy téged ez érdekelne, ti. hogyan legyen "kiadókész" egy szöveg? Ezt nem tudom, ha ez érdekel, szólj. Erre amúgy sem tudnék sok mindent mondani, hiszen nincs rá szabály, csak az általános "ne használj formázásokat". (Az úgyis a tördelők dolga.)
nem szeretném elvenni a kedvedet, de szerintem csak akkor kell kiadáson gondolkodni, ha már megvan az a bizonyos 'könyv'. És nem is biztos, hogy kiadják (ha kiadóhoz viszed), mivel manapság nagyon sokan akarják kiadatni az irományukat, és sok írás nem éppen a legjobb.
Ha nem vagy ismert író, akkor még kevesebb az eséjed, ez azt jelenti, hogy nem adták még ki sok könyvedet, de persze valahol el kell kezdeni...
Amúgy milyen 'könyv' lesz? Szakácskönyv, regény, verses könyv, önéletrajz...?
Ez az "1 könyv" nem mond sokat, csak azért kérdem...
Ja igen, és ha még kezdő vagy az írásban, akkor azt ajánlom, hogy az adott témádból írj többet, ne egyszerre az első könyvedet akard kiadatni, mert a sikerhez hosszú út vezet, nem pedig egy könyv :)
Miért? A szakácskönyvek reneszánszát éljük. Az "útiszakácskönyvek" (tájleírás, szakácskönyv, útirajz, némi ankdotázással és novellákkal keverve) most kifejezetten népszerűek. (Tévében is. Van egy-két fantasztikus műsor a témában.) De a középkori kalandregény is jó próbálkozás.
Ha ilyenre adnád a fejed, javaslom a komoly kutatómunkát és történelmi hűséget. A fikciós dolgokból a többségnek elege van, az a fantasy zsánere, hagyjuk meg neki. Ha nagyon alapos vagy, és jól írsz (a vers és a próza más-más követelményeket támaszt, nem garantálhatom, hogy ha a líra ment, az epika is könnyen szárnyal), akkor talán a Historium magyar (szlovák) kiadót célozd meg, de akkor igyekezz a magyar történelemre koncentrálni. Majd, ha készen vagy. Itt van a legtöbb esélyed. Esetleg első szárnypróbálgatásoknak javaslom a pályázataikat (novellákkal elsősorban).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!