Klasszikus irodalmi műveket tudnátok mondani? Olyanokat, amik neked sokat adtak, mély benyomást keltettek benned?
Az én kedvenc klasszikus irodalmi művei és szerzőim a következők:
-Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés - Mert alapmű. Életem egyik alapműve, jellemformáló regénye.
-Szolzsenyicin - Mert reális, túlzásoktól mentes. Nálam realizmus=Szolzsenyicin.
-Hrabal - Mert egyszerre vidám és szomorú, kacagtató és megríkató, könnyed és mély.
-Rejtő - Szerintem alapelveit tekintve nagyon hasonlít Hrabalhoz, csak szélsőségesebb. Nála ami kacagtató, az fergetegesen humoros, ami szomorú, az tragikus.
-Voltaire: Candide - A másik jellemformáló mű, szintén mérföldkő az életemben.
Még sok olyan klasszikus könyv van, amit kedvelek, de nem kötelező olvasmányok, ezek csak a legnagyobb kedvenceim. Ha szeretnéd, még írhatok jókat.
A Bovaryné bennem igen mély nyomokat hagyott, az egyik olyan klasszikus, amit alig bírtam. (Ettől függetlenül elismerem, zseniális meg minden, de ha megint el kéne olvasnom...) Tolsztoj neked a Feltámadás kapcsán tetszett, én emiatt fordultam el tőle Dosztojevszkij felé (anyukám Dosztojevszkijért rajong, apukám Tolsztojt kedveli, ebben "anyás" vagyok). A Bűn és bűnhődés tényleg egy ismert, mindenhol tanított műve, javaslom én is, de szerintem olvastad.
Én, vissza a franciákhoz, Zolát nagyon szeretem, tőle a Germinal azóta is kísért, hogy az OK (Olcsó Könyvtár... nem mai darab) változat valóban olcsó volt, mivel hiányzott belőle valahol a tetőpont környékén húsz oldal. Nem volt kis munka fejben felépíteni, mi történhetett ott. Ennek ellenére megindított, *spoiler* a bányaló halálán tényleg sírtam *spolier vége*. (Talán az a spoiler-jelzés nem is kellett volna... de ha elolvasod, gondolj rám, hogy egy másik halál olvastán könnycseppet nem ejtettem. Ha odaérsz, látni fogod.)
Szintén franciák, Hugo - a Nyomorultak valóban nagy, nekem a Párizsi Notre-Dame is nagyon tetszett, a karakterek nagyon élőek (a leírások meg kellemesek, az előszóban a magyarázkodás meg rém unalmas).
Kis magyar: Jókai? Én kedvelem, tényleg... Vagy Móricz kegyetlen világlátása, Mikszáthnak meg a humora.
Csapongok tovább, Borges. Lehet mellette szó nélkül elmenni? Maradjunk a földrészen, Márquez, 100 év magány. (Mágikus realizmus, le sem tagadhatnám.)
Napestig tudnám folytatni, viszont dolgoznom is kell, így megyek. Nézz körül a világban, csapongj a témák, műfajok, korszakok között, egyik szerző egyik művétől a másikig, csak megtetszik valamelyik. A MEK mindig készségesen segít (de az első válaszadó javaslatait is hasznosíthatod, gyorsan bővülő olvasmánylistád lesz így).
Marquez: Szerelem a kolera idején, az egyik legjobb! :)
Illetve még egy pár, amiket szerintem olvass el, ha teheted:
Hardy: Egy tiszta nő
Maupassant: Szépfiú
E. Bronte: Üvöltő szelek
Az üvöltő szelek és a Szerelem a kolera idején tényleg nagyon jó könyvek!
Bennem mély nyomot hagyott:
Mesterségem a halál
Egy asszony élete
Effie Briest
Vágy és vezeklés
Jók még:
Quo vadis
A lét elviselhetetlen könnyűsége
Zabhegyező
Most ennyi jutott eszembe.
26/N
Hűha!Nagyon szépen köszönöm az ajánlásokat.Úgy érzem könyvek terén nem lesz mostanában hiányom.Egyébként a Vágy és vezeklést olvastam ezek közül,a Bűn és bűnhődést pedig terveztem. Indítottam egy fórumot,hogyha kedvetek tartja,és időtök engedi csatlakozattok:
Eléggé baby cipőben jár még,mint látható,de nagyon kíváncsi vagyok más emberek véleményére a művek,írok kapcsán.Szívesen olvasnám a Ti véleményeiteket is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!