Könyvtárban hogy kell könyvet keresni?
Szerző szerint van sorbaállítva, nem cím szerint. Egyszerűbb, ha megnézed mondjuk a neten, hogy mi a könyvtári jelzése.
Most egy HP könyv került a kezembe, annak R90 a jele, ugy R, mint Rowling. Így könnyebb megkeresni.
Persze bogarászhatsz ide, elég, ha tudod, hogy mi a jele, és úgy könnyebb.
Van, de ezt nem ilyen egyszerű leírni, mert egyrészt minden könyvtár más, más módszerekkel dolgozik, máshogy van kialakítva.
Először is sok könyvtárnak van már netes felülete, ahol megnézheted, hogy megvan-e a könyv.
A könyvtárban is szoktak lenni gépek, ahol meg lehet nézni a nyilvántartást, szerzőre, címre lehet kersni (és sok más mindenre is).
Aztán van a hagyományos cédulakatalógus, de ezt már sok helyen felváltotta a számítógép és csak a régi könyvek vannak benne nyílvántartva.
De minden könyv catter számok szerint van rendszerezve.
Ha szépirodalmat keresel, annak a szerző első betűje és egy számjelzet adja a helyét. Megkeresed a szépirodalmi sorokat, és addig mész, míg az abc-ben megtalálod a keresett betűt és azon belül emelkedő sorrendben a számodat. (pl. C15)
Ha szakirodalmat keresel, az külön 3 számból álló számmal kategórizálva van szakok szerint (pl pszichológia, orvostudomány, vallás... ) és azon belül ugyanúgy szerző és betű szerint sorba (pl 315C30) Itt megkeresed először a szakirodalmi részleget, aztán ott a 315-öt, és azon belül ugyanúgy mint fent a C betűt azon belül pedig a 30-at.
De a könyvtáros azért van, hogy segítsen, és örülnek, ha nem csak könyvet keresel, hanem megkéred őket, hogy segítsenek, hogy találod meg, amit szeretnél. MEg fogják mutatni.
Egy (tanult de nem szakmában dolgozó )könyvtáros
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!