Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Tudtok nekem disztópikus...

Tudtok nekem disztópikus könyveket mondani? Vagy posztapokaliptikust

Figyelt kérdés
2012. máj. 28. 22:37
 1/6 anonim ***** válasza:

Disztópia

Lauren DeStefano: Fever (Láz)

Lauren Oliver: Deliríum

Julianna Baggott: Tiszták

Catherine Fisher: Incarceron

Suzanne Collins: A kiválasztott

Sara Grant: Dark Parties (Sötét Partik)

Elena Johnson: Possession (Megszállás)

Veronica Roth: A beavatott

Ally Condie: Egymáshoz rendelve

2012. máj. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

És a klasszikusak? :)

1984 (Orwell), Szép új világ (Huxley), Utópia 14/Gépzongora (Vonnegut), 451° Fahrenheit (Bradbury), Gépnarancs/Mechanikus narancs (Burgess), G.A. úr X-ben (Déry - nagyon régen olvastam, sajnos), Kibériába (Lem), 2001:Űrodüsszeia (Clarke). Persze van disztópikus jelenete az Ember tragégiájának is. Említhető még Merle Malevilje, de szerintem nem a legjobb a műfajban (lelkem rajta, nekem nem tetszett, viszont ez totálisan posztapokaliptikus). Disztópikus az egész cyberpunk világa, Philip K. Dick Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? c. regénye (Szárnyas fejvadász - miért nem tudta ezzel a címmel megírni... őrület), vagy Gibson Neurománc-trilógiája. Konkrétan egyik sem antiutópia, de arra épülnek. (PKD jobban kifejti.) Van még a Merto 2033, nem olvastam, itt van a gépen, de az is hasonló posztapokaliptikus világképből indul.

Kis segítség a Wikitől, én hülye elfelejtettem: Capek: Harc a szalamandrákkal kifejezetten antiutópia. Nem olvastam, de az Éhezők viadala-sorozat Collinstól szintén ide tartozik.


Posztapokaliptikus, vagy posztapokalipszist tartalmazó művekből Dunát lehet rekeszteni, sajnos még sokat nem olvastam azok közül, amiket a Wiki listáz, így csak azokat említem, amikről tudok nyilatkozni (ha filmen láttam, akkor sem releváns, úgy érzem):

Majmok bolygója (Boulle) - ciki lett volna, ha kihagyom. A filmhez képes csavaros a vége, de azt nem lehetett volna vászonyra vinni. Így a könyv külön élmény.

Setét torony sorozat (King) - most olvasom, egyelőre nem tudok nyilatkozni. A Wiki litázza, gondolom joggal.

Langy esők jönnek (Bradbury) - szerintem az egyik legdurvább, mellette pedig a legrövidebb posztapokaliptikus írás; a Marsbéli krónikák egyik novellája. A címe sosem jut eszembe, és ez már így marad örökre, a Wiki kellett segítségül hívnom. Szintén tőle, de nem a arsbéli krónikák része egy másik novella, a címe talán "A gödör", vagy "A kráter", sajnos nem emlékszem, az csak egy villanás a posztapokaliptikumból.

Hozsánna néked, Leibowitz! (Miller) - el nem tudod képzelni, mennyit anyázok, hogy ezek nem jutnak eszembe elsőre. :) Kiválóan posztapokaliptikus, vallással a középpontban - és persze atombombával, kimondatlanul, a háttérben.


Ezen kívül is van még sok, de ezeket olvastam és tudom, hogy jók. Huh... még összeszedek párat, tudom, hogy kihagytam valamit.

2012. máj. 29. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A disztópikus irodalmat is átnéztem Wikin, mit hagyam ki? Naná: Golding: Legyek ura. Jó, hogy nem ezen van a hangsúly, de ha úgy vesszük, a gyerekek viselkedése mutatja, miért került olyan helyzetbe a világ, mint amiből kiindul a regény (tökéletes társadalomkritika), mindjárt azzá válik.

Szorokin: Kékháj. Disztópikus, de inkább elmebeteg. Előszeretettel ajánlom azoknak, akik az Alkonyat világirodalmi színvonalán képtelenek túllendülni, illetve ha lenne, az ellenségeimnek is szívesen tenném. Csak akkor kezdj bele, ha úgy érzed, csak ez hiányzik a boldogságodhoz, de előtte készülj fel az orosz irodalomból, különben nem fogod megérteni. (Úgy sem garantált, mert pl. a Star Wars is előkerül benne.)

Posztapokaliptikusnak nem nevezném, de disztópikus: Sztrugackij fivérek: Piknik az árokparton (régebben: Piknik a senkiföldjén; Stalker). Érdekes köztes állapot, az emberiség alig sínylette meg a csapást (ha ugyan az volt), de a Zóna totálisan posztapok.


Ennyi hirtelen. Ebből látszik, hogy Herbertet alig olvastam, harrisontól csak a Rozsdamentes Acélpatkányt és a Technicolor időgépet (tőle a Helyet! Helyet! ajánlható ebben a témakörben), OSC és H.G.Wells majdnem teljesen kimaradt, Clarke terén a műveltségem csekélyke. Javasolható még a Legenda vagyok, azt csak filmben láttam, könyvben nem tudom, milyen. A modern utópiairodalomból meg alig mondtam valamit. Na ja, félművelt vagyok.

2012. máj. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
húúú nagyon szépen köszönöm :] lesz mit olvasnom vizsgákra való tanulás helyet:D
2012. máj. 29. 17:27
 5/6 anonim ***** válasza:

Scott Westerfeld- Csúfok, Szépek, Különlegesek

Egy kiváló disztópikus trilógia :)

2012. máj. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az én a robot, csak filmen láttam, de a könyv is jónak tűnik Orwell 1984, Babitstól az Elza pilóta vagy a tökéletes társadalom, ÉS Huxley-től a Szép új világ. Janne Teller Semmi, és a Chaos walking trilógia(1Kés a zajban,2Válasz a kérdésre,3Háború a békéért), ÉS az emlékek őre, és a többi négy könyv.
2014. szept. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!