Könyv kiadatás mennyibe kerül, illetve mi a menete?
Sziasztok!
Egy sci-fi könyvön dolgozom, lassan elkészülök vele, és szeretném majd megjelentetni. Magával az írás formájával és szöveg formázásával nincsenek gondjaim, utánanéztem h is kell kinéznie.
Arra lennék kíváncsi, h ha szeretném megjelentetni, akkor hova tudnám elküldeni, hol adnák ki, és mennyibe kerülne? Nézegettem neten különböző könyvkiadókat, de árat sajnos csak az után tudnának mondani, ha kitöltöm a pontos lapszámot stb. Mivel még nem vagyok kész teljesen, ugye ezt pontosan nem tudom.
Esetleg vki tudna árakat mondani, akár aki már adatott is ki vmit?
Illetve mi a menete a kiadatásnak?
Előre is köszönöm a válaszokat!
No, leírtam ugyan már sokszor itt is, de leírom még egyszer.
Első körben keresd meg a komolyabb kiadókat, pl. Alexandra, hogy írsz egy könyvet, és kiadót keresel. Érdemes elküldeni egy kb. fél oldalas összefoglalót (plot) amiben bemutatod a történet gerincét, meg az első fejezetet mondjuk. Természetesen mellé írj valami nagyon meggyőző kis önéletrajz féleséget, hogy ki vagy Te, miért a te írásod a legjobb, stb.
Ők erre reagálni fognak, az esetek 99%-ában köszöni szépen hogy elküldted de nem nyert, azaz a rövid bevezetőt elolvasta, nem jött be, ezért a küldött első fejezetet el sem olvassa. Azonban, ha mégis elolvasta és tetszett nekik, akkor felveszi veled a kapcsolatot, hogy küldd a többit is folyamatosan, és majd meglátjátok. Ha szerencséd van és neki tetszik a sztori, akkor szerződést írtok, és ők kiadják, vállalják a terjesztést, és meghatározzák, hogy könyvenként mennyi a díjazásod.
Ha nem jön be, érdemes mindjárt rákérdezni, hogy önköltséges kiadatás esetén hogy alakulnának a kiadás költségei, esetleg a terjesztői hálózatát (boltok és webshop, vagy csak webshop) a rendelkezésedre tudja-e bocsátani, ha igen, mennyiért, mit kell tenned érte hogy a boltjaiba kikerüljön, stb.
Aztán lehet felkeresni a kisebb nyomdákat is, megkínálni őket ajánlatkéréssel.
Azért nincs is feltüntetett ár sehol, mert a költségek függnek az oldalszámtól, a kiadáshoz kötődő egyéb munkálatoktól, az egyszerre nyomott példányszámtól, stb.
Konkrétan, korábbi főnököm életrajzi könyvének megírásakor jártuk végig ezt az utat. Alexandrának végig küldözgettük a kéziratot, mindvégig nagy érdeklődést mutattam, majd a könyv utolsó fejezetében taglalt erős szélsőbaloldali politikai tartalom miatt inkább nem kértek belőle. Minden esetre, a könyv 190 oldalas, puha borítós, képek nélküli szöveg, legolcsóbban egy bécsi kiadó (nem tudom mi a neve, de csak magyarul leveleztünk velük végig) adta ki, 800Ft/db áron, 1200db-os példányszám esetén. Alexandra kb. 100-150Ft sápot szedne le a teljes terjesztői hálózat használatáért, így végül csak a webshopjukba került ki, így kb. 50-80Ft/db körül van a jutalékuk. A kiadó vállalta a tördelést és a nyomdai munkákat (ezeket Te nem tudod otthon megcsinálni, hisz nem tudhatod, hogy milyen rendszerű nyomtatójuk, fűzőjük, stb. van, tehát ezt vagy az elején bele egyezel hogy ők csinálják, vagy megharcolsz velük hogy márpedig Te csinálod, ők elmondják a gépek típusait, te előszeded a spec. leírásaikat, megcsinálod aszerint a cuccokat, amit aztán a nyomda jól visszadob, hogy nem jó, és a végén felárért kijavítják.
A buktató ezzel ott volt, hogy az 1200 könyvet a nyomda egyszerre leszállította (a raktárkapacitásuk használata és a többszöri szállítás megnyomta volna a kiadási árat). Alexandrának oda lett adva 200 példány hogy tudják terjeszteni, majd a környékbeli könyvtárak, politikusok, fontosabb személyek megkapták a tiszteletpéldányaikat, ez újabb kb. 100 példányt jelentett. (Ha egy ilyen fontosabb személy eldicsekszik a könyvvel a saját köreiben, akkor sokkal nagyobb esély van beindulni - ezért kell mindig a tiszteletpéldányokra költeni.)
Utána megindult a könyv árusítása. A szerzőtől az ismerősei vásároltak kb. 100 példányt (összesen ennyit) a kiadás után, azóta nagyon leállt az eladás.
Tehát a bekerülési költsége a könyvnek volt 800+áfa, ha Alexandrán át adja el, akkor újabb kb. 50-80Ff+áfa. A könyv bolti ára 1800Ft.
Tehát elég magas árat kell fizetni az egyszeri kiadatásért.
Plusz, szabadalmi bejegyzések ha szükséges, ha sci-fi gondolom levédetnéd a karaktereket, neveket, stb, hogy más nehogy lenyúlja akár csak részben a dolgaidat. Otthon készíts jó nagy helyet neki ahol tárolni tudod, és minél előbb kezdd el reklámozni megfelelő körökben.
Remélem segítettem rövid kis szösszenetemmel. Minden esetre a könyv már rég halott a digitális technika korában sajnos... Ha írsz valamit (jót) akkor hamar felkerül netre, és onnantól még kevesebben veszik mert, mert elolvassák letöltve - mármint az a néhány százalék, aki mostanra nem csak filmeket néz...
De nézd, a sci-fit idehaza nem veszik túl nagy példányszámban. (Ha a Zsoldos-díj eddigi határa 300 eladott példány volt per év, ami a legnagyobb - és egyetlen - hazai SF díj, az jelent valamit.) De biztoan ezzel akarsz pénzt keresni? És értesz az íráshoz?
Először általában internetes honalpokon szokták reklámozni az első írásokat. Ismerősök, megnézik, elolvasák, mondanak róla valamit. Az esetek 90%-ában valami pozitívat. Aztán jön az a lépcső, hogy ismeretlenek is elkezdik olvasni, és ők már gyakrabban mernek kritikát megfogalmazni. Még a végén kiderülhet, hogy nem jó a mű. Akkor átírás, szenvedés, újraszerkesztés, újraírás. Vannak amatőr írói honlapok a neten, ahol kemény kritikát is megfogalmaznak: ezeket is szokás javasloni, elvégre ugyanez fogja érni a kiadott művet is.
Ha mindezen túl vagy, megpróbálhatsz első regénynél egy ingyenes kiadást. Szerkesztés, tördelés, pdf/epub formátum, és vigye, akinek tetszik. Egy szerző sosem állhat úgy önmagához, hogy az első művem volt a legjobb, többet nem fogok tudni írni, minden más a nyomába se érhet. Minden más majd jobb lesz! Ergó az elsőből érdemes kedvcsinálót készíteni, és ingyen szétszórni.Ha biztosra mész, akkor ISBN-szám igénylés, vagy e-ISBN igénylése, ezzel hivatalosan is jegyzett kiadványod lesz, nem haveri alapon osztogatott. Ezek után jogvédelem általában nem szükséges, ha gond adódik később, a szerzői jog téged véd. (Külön jogvédelem csak nagy példányban terjesztett, pénzes kiadáshoz szokás. Ha az elsőt úgyis ingyen terjeszted, minek? Legfeljebb később nyúlsz önmagadtól.)
Ha mindez sikeres, és van egy biztos táborod, ami venné a könyvet, akkor hajár, második mű, és az már mehet kiadóhoz, vagy akár magánkiadásban. Ha tudsz azzal számolni, hogy pl. 500 példány biztosan elfogy (a netes olvasók 10%-a vásárolja is meg a könyvet, szóval ez ötezer rendszeres olvasót jelent átlagban), akkor annyiban érdemes kihozni, sőt, akár hatszázban is. Vagy lehet több, attól függően, mire van keret.
Vagy kiadhatod hivatalos e-book kiadványként, fizetős letöltés, letöltésvédelem, és akkor az ár a töredéke, tehát jóval többen vennék meg. Ehhez persze kell egy jó rendszer... nem tudom, a "Hungarian e-book project" épp hol áll (persze állandó értesítést kapok Facebookon, de azt havonta nézem csak meg), de velük talán édemes beszélni (amúgy is SF-ből nőtt ki).
Nem ebből szeretnék meggazdagodni, ez csak egy hobbi. Úgymond sci-fin nőttem fel. Csak egy példa: Isaac Asimov kötetei ha a könyveket nézzük, vagy a filmes kategóriából a Star Trek univerzuma. Szeretem nézni a különböző csillagászati és tudmányos dok. filmeket. Nyilván ez nem azt jelenti h az ember ettől jó író lesz, de ad ismeretet a sci-fi világában. Persze konkrétan nem lehet ezeket felhasználni az tény.
Ez csak 1 próbálkozás, szeretem csinálni. Gazdagodni nem akarok belőle, csak nem szeretném ha nagyon mínuszos lenne az egész:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!