Két kiadó között spekulálok. Alexandrához, vagy Agavehez ajánlatos beküldenem egy fantasy, romantikus történetet?
Könyvműhely és Ulpius. Ezek között vacilálj.
Nézd, a kiadónál kilincselés nem olyan, hogy beküldöd egy helyre, és egy hét múlva érkezik a levél, hogy gratulálunk, Ön nyert. Általában nem jeleznek vissza (nagyritkán lehet, hogy van egy válaszküldő rendszer, ami automatikus válaszlevelet generál, hogy megérkezett a leveled), csak ha elfogadták. Erre azért kicsi az esély. Ha csak egy kisebb kiadóból indulok ki, akkor is azért heti két regény befut, hogy olvassák el, most képzeld el ennél a két nagynál mi lehet!
Éppen ezért a kiadókeresés olyan, mint a munkakeresés. Talán még ebben sem volt részed (majd lesz): van az önéletrajzod. Ezt itt a kézirat helyettesíti. Végignézed a palettát, minden állásajánlatot, és ami illik hozzád, oda elküldöd. Itt ugyanez van: elküldöd mindenhová, ahová befér. Máshová is lehet, de akkor biztos, hogy elküldenek, mert nem a profiljuk. Szóval tessék mindenkit bombázni (ne rendszeresen, úgysem jeleznek vissza, egyszer elküldöd, az elég). Csak írj listát, kiknek küldted el, és várd a visszajelzést. Ha valahonnan érkezik, mentsd el, és írd fel azt is a listára, hogy ők elutasították, mert..., ők azt mondták, most nem fogadnak kéziratot, náluk elbírálás alatt van stb. Közben persze javítgatás, új regény írása, akármi, amihez kedved van. Csak sosem szabad egy helyre elküldeni. Mindig több kell. Ha valahol elfogadják, akkor mi van? Mint a munkánál. Visszajeleznek, hogy oké, gratulálunk, Ön nyert. A többi kiadónak ez esetben nem kell visszajelzést küldeni, hogy "bocsi, elhappoltak", mert lehet, hogy már rég margóra tették a kéziratot, de ha később jeleznek, hogy ők is kiadnák, akkor mondhatod, hogy elnézést kérsz, egy másik kiadó már érdeklődött, és igen kedvező feltételeket ajánlott. Előfordulhat az a ritka szerencsés eset, hogy két kiadó is érdeklődik. (Melóban is ritka, hogy többen is érdeklődjenek.) Ha még nincs szerződés, akkor ilyenkor választhatsz, aki jobb feltételeket kínál.
Tehát a legfontosabb: mindenhová szétküldeni a kéziratot. Ugrálni, benne lenni a köztudatban, eljárni irodalmi körökbe, amatőr írói honlapokon részt venni, pályázatolni.
(Önök a "Hogyan legyek író?" című műsorunk mai adását látták, legközelebb is jelentkezünk!)
"Tehát a legfontosabb: mindenhová szétküldeni a kéziratot. Ugrálni, benne lenni a köztudatban, eljárni irodalmi körökbe, amatőr írói honlapokon részt venni, pályázatolni.
"
Ha ezt javaslod, mért azzal kezded h könyvműhely és ulpius? nem indokoltad meg azt a 2-t.
Kedves 83%-os válaszoló: arra írtam, hogy Könyvműhely/Ulpius, hogy ha romantikus fantasy története van, ne az Alexandra és az Agave között vacilláljon a kedves kérdező, hanem - ha már mindenképpen ismert kiadó kell - e kettőt válassza. Ez az indoklás. Illetve a válasz időpontjában az Ulpius romantikus pályázata éppen futott, ha jól emlékszem, tehát tanácsod, miszerint ennek nézzek utána, időszerűtlen.
Később kifejtem, hogy azért ez nem olyan, hogy valaki kitalálja, hová küldi be, és azok kiadják, de létezik olyan, hogy elsőre elfogadnak egy kéziratot. Ezt nem lehet kizárni. Ettől még kicsi az esélye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!