Mire számíthat egy kezdő író a kiadótól?
Ha már bírálat alatt van a mű, és tetszik nekik, mire lehet számítani pl. szerződésfronton, illetve időben mennyi a kiadatás?
Ha mondjuk rábólint a kiadó, akkor mi történik, behívnak személyesen tárgyalni? Kb. milyen ajánlatokat szoktak adni ilyenkor és mennyi idő amíg boltokba kerül a könyv?
Köszönöm Mindenkinek, aki válaszolni tud nekem
Kiadótól függ, meg gazdasági helyzettől. Ha abban az évben kimerítették a keretet, akkor csak jövőre kerül nyomdába a könyv, de olyan is van, hogy egy évre előre megvan a kiadási profil, és abba nem fér bele egy kezdő önálló kötettel (de pl. antológiába esetleg igen). Az is előfordul, hogy a kiadó túlvállalja magát, és hirtelen csődeljárást kezdeményez maga ellen (ezzel ugyebár a kiadó megmenekült, a szerző meg hoppon maradt). Ilyenkor már szokott lenni biztos szerződés, de ht az is ugrik, szóval még a papír sem jelent biztosítékot minden ellen.
Ha megvan az ígéret, hogy kiadják, onnantól nem a te dolgod, mi lesz a kötettel. (Kivétel a magánkiadás, de most nem arról beszélünk. Vagy igen?) Ha belefér, akkor megy a szerkesztőkhöz és utána a nyomdába, ha nem, akkor üldögélhetsz. Zaklatni lehet a főnököt, sokat nem érsz vele, a gazdasági ügyintéző is fapofával tudja közölni, hogy már továbbították az anyagot, és képes ezt két éven keresztül ugyanolyan nyugodt hangon előadni. (Ehhez nem kell kezdőnek és ismeretlennek lenned. Bárkivel képesek így beszélni. Aztán meglepetés, ha másnap már megérkeznek az első frissen nyomott példányok. Néha az az érzésem, mágia van a háttérben.)
A tárgyaláshoz nem szokás behívni személyesen, van a világon telefon, email, fax. Megküldik a szerződés egy példányát, te ellenőrzöd, ha elfogadod, akkor becsattogsz, aláírod, ennyi. Ez nem banki hitelfelvétel, és nem is állásinterjú, a szerződéskötés igen gyorsan történik.
Az ajánlat... kifizetnek ennyit és ennyit a könyvedért, megjelentetik, aztán ennyi. Nagyon különböző, kisebb kiadó előre fix összeget fizet, és a haszonra igényt tart, a nagyobbak szoktak fix előleget és a haszonból részesedést is adni (de ahhoz kell némi névvel rendelkezz, ami biztosítja, hogy a haszon még a te részed levonásával is lesz annyi, ami a kiadás költségeit és az előleget együttesen fedezik), magánkiadásnál te fizetsz a kiadásért, cserébe a haszon majdnem a tied.
A boltokba kerülés függ a megjelenéstől (nyomdai kapacitás, gazdasági helyzet, kiadott könyvek száma... túl sokat nem éri meg kiadni, különben csőd, túl keveset nem szabad, különben bírság), a piaci helyzettől, a kiadónak a nagyterjesztőkkel kötött szerződéseitől, a terjesztőktől és a boltok vezetőségétől is. Megesik, hogy egy megjelenés igen sokat csúszik, nem egy könyvet a kiadó karácsonyi nagy rohamra szán, úgy számol, hogy december közepén már a boltok polcán lesz (vagyis november végéig meg kell jelenjen), ennek ellenére január végén kerül csak a könyvesboltokba.
Ja, nem magánkiadás lenne, egyelőre érdeklődés van a könyvem felé, de semmi konkrét még, jelenleg még a kéziratomat olvassák.
Igazából nem is a pénz motivált, csak az, hogy megosszak számomra fontos dolgokat egy adott témáról, egy olyan megvilágításban, hogyan eddig még nem tették meg.
Még egyszer köszönöm amiket írtál!
Üdv!
Azt szeretném kérdezni,hogy hava küldted be a kéziratot? És ha lehet akkor még a kiadó telefonszámát és a címét is szeretném megtudni!! Köszönöm
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!