Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan kezdjek bele egy könyv...

Hogyan kezdjek bele egy könyv írásba?

Figyelt kérdés
Már nagyon sokszor elkezdtem könyvet írni, de mindig abba maradt, mert nem jött ötlet, vagy éppen, hogy volt csak túl sok és nem tudtam leírni a sok infot és belekeveredtem a dologba.
2009. máj. 2. 21:25
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
Jegyzetelj, legyen nálad notesz és írd le, ha valami eszedbe jut. Később át tudod nézni és kiválogatod a jó ötleteket.
2009. máj. 2. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
96%
Ez egy nagyon jó kérdés, legalábbis annyiban, hogy én is hosszabb ideje gondolkodtam rajta. A kérdezőnél talán annyival beljebb vagyok, hogy nekem jelentek már meg cikkeim különböző újságokban (nem mostanában). Szerintem az dönti el, hogy írj-e könyvet, vagy ne, hogy van-e mások számára is érvényes mondanivalód olyan mennyiségben, hogy az egy könyvet kitöltsön. Van-e olyan élményanyagot, tudásod stb., ami másnak nincs, de mást is érdekelhet, és amit megfelelő stílusban, logikusan ki tudsz fejteni? Ha van ilyen alaptéma, akkor jöhet egy részletesebb vázlat a kifejtés menetéről, és a többi már magától megy. Szerintem nálad a releváns téma hiányzik, vagy nem eléggé kidolgozott.
2009. máj. 2. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Könyvet írni nagy vállalkozás, szerintem, sokkal nagyobb mint azt talán sokan elsőre gondolják. A nagy írók ugyanis (azt gondolom) nem azért írták meg műveiket, hogy "írjanak egy könyvet" hanem mert olyan életük volt, olyan messzire jutottak a világ és az emberek megismerésének útján, hogy kötelességüknek érezték tapasztalataik papírra vetését. A könyv már szinte csak KÖVETKEZMÉNY volt és NEM SZÁNDÉK. Éppen ezért nem érezzük az igazán jelentős műveket erőltetettnek. Stílusuk könnyed és gördülékeny, jó olvasni őket, frissítő élmény minden egyes sor. De ez kissé megtévesztő is lehet, könnyen azt hihetjük, hogy a mű megalkotása is könnyű folyamat volt. Pedig csak igen kemény munka és súlyos terhek elviselése árán születhet nagy mű.

Az igazi író az egész életével írja könyvét és az, hogy élményeit szavakba önti, egy önzetlen mosoly az emberiség felé.

Persze a megfogalmazásnak vannak fortélyai, technikái, amiket jó minél hamarabb elkezdeni gyakorolni de ez majd "csak" a forma lesz, amit az élettapasztalatod fog megtölteni tartalommal.

Tehát én azt tanácsolom, eleinte válaszd ketté szándékodat, tevékenységedet:

Írogass, először akár rövid írásokat, gyakorold a gondolatok, érzések mondatokká alakítását, alakíts ki szép, érzékeny stílust, "találd meg a hangod".

Másrészt élj, figyeld az világot, nézd egyre élesedő szemmel az embereket, kutasd igényeiket, törekvéseiket, félelmeiket és vágyaikat, próbáld felfedezni az összefüggéseket az élet bonyolult szövedékében.


Hogy e két tevékenység végül mikor forr egybe és mikor állsz készen igazán az írásra azt érezni fogod ha figyelsz a szemmel nem látható, apró jelekre. (Lehet, hogy hamarabb mint gondolnád.)

És akkor már csak le kell írnod a mondanivalódat.


Sok sikert!:)

2009. máj. 2. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2009. máj. 2. 23:35
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem megy, nem érdemes erőltetni, hagyni kell pihentetni a dolgot, és később újra elkezdeni, ha érdemes.

Egy könyv megírása nehéz, de gyönyörű folyamat.


(egy hivatásos író)

2009. máj. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólókhoz: a legfontosabb a kitartás és a tehetség. Olvass minél több könyvet, hogy megismerhesd a különböző szituációk, karakterek leírásának módját, megismerj minél több szinonimát, kifejezést. Ha ezzel megvagy, kezdj el irogatni. Mindegy miről - a legjobb, ha a lehető legkülönbözőbb dolgokról, például milyen volt a hétvégéd, egy ember történetét, akit megtámadnak az utcán, vagy pl. egy érdekes madárfaj felfedezését. A lényeg, hogy minél több írói stílussal, kifejező eszközzel ismerkedj meg, mert egy regény akkor jó, ha sokszínű, és nem csak egyenesen halad a végkifejlet felé.


Döntsd el először, milyen műfajú regényt óhajtasz írni (romantika, kaland, krimi, thriller). Én a sci-fi-t szeretem a legjobban, mert tulajdonképpen mindenféle szitucáiót beépíthetsz a cselekményébe - romantikát, humort, bűnügyeket, üldözéses jeleneteket, tudományt, merész kitalációkat. Ha megvan a műfaj, akkor kezdjél el szorikat szövögetni, és ha úgy érzed, meg is van egy nagyon jó, eredeti, akkor jegyezd le az egészet, elejétől a végéig kb. 10-15 oldalban. Egyeseknél tovább tart megtenni a könyv megírása előtt történő előkészületeket, mint megírni magát a regényt. Ha valami nem tetszik, még kijavíthatod.


Ezután tervezd meg a karakteredeidet. Talán ez az egyik legfontosabb dolog. Ne csak a kinézetüket, hanem élettörténetüket, világszemléletüket, érdeklődési köreiket, vallásukat, mindent, ami egy emberrel kapcsalatos. A lényeg, hogy sokszínűek legyenek, és hihetőek. Próbálj meg levelet írni a szereplők kezével, vagy esetleg rövidebb szituációkban is kipróálhatod őket - pl. ha egy süllyedő hajó fedélzetén vannak, mit tennének: menekülnének, segítenének a mentésben, esetleg beeletördőnének az elkerülhetetlenbe. Ezután "eressz egymásnak" két karaktert, találd ki, milyen lenne a beszélgetésük - használnának-e különböző szakszavakat, esetleg káromkodást, vagy tájszólásban nyílvánítanák-e ki a véleményüket.


Ezután állj neki magának a könyvnek, úgy, ahogyan a 10 oldalas vázalatba lejegyezted. Nem muszáj rögtön belevágni a cselekménybe, kezdheted rögtön a főszereplő élettörténetének leírásával, de a legjobb, ha már az első fejezetekben történik valami érdemleges, ami fenntartja az olvasó érdeklődését. Ezután már csak te rajtad múlik minden - a kitartásodon, írói vénádon, ügyességeden.


Sokan ma már azt hiszik, egy könyv hosszúsága alapján meg lehet ítélni, milyen maga a regény. Ez badarság! A mennyiség nem függ össze a minőséggel, nagyon sok jó regény támasztja alá ezt. Ne zavarjon, hogyha a könyved csupán 150-180 oldal, és az se, ha hosszú, így mondjuk 400-500 oldalas. Legjobb, ha Word-ben írsz, A/4-es lapra, Times New Roman betűtípusban, a 13-as mérettel. Fontos tudni, hogy eredetileg egy regény 40.000 szótól számít regénynek, ha ennél rövidebb, automatikusan a kisregény kategóriába sorolják.


Ha van egy ütemterved, akkor könnyen kiszámolhatod, mennyi idő alatt írod meg a regényt, és hogy milyen hosszú lesz. Én naponta 1000-1500 szót írok, de van, aki karakterekben, oldalakban, netalántán fejezetekben méri a napi termést.


Ha nincs kedved az íráshoz, vagy már minimum 5-6 órája írsz, akkor pihentesd magad, csinálj valami mást. A túl sok és a kényszeredett írás könnyen a minőség rovására mehet. Ha végeztél, még mindig elég sok minden hátravan, például ki kell javítanod az esetleges helyesírási hibákat, a logikátlanságokat, a fölös szavakat - eredetileg minden mondat, ami nem egy karakter jellemének megismerését vagy a cselekmény előrehaladását szolgálja, felesleges. Én személy szerint 2 hónap alatt végeztem egy 260 oldalas könyvvel, és még ugyanennyit vett igénybe a javítgatás, bővítgetés. Remélem, segítettem! :)

2010. aug. 7. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
hogyha számítógépen írsz, akkor feltétlenül mentsd el több helyre is (pl. pendrive, külső háttértár, sőt, még akár el is küldheted magadnak emailen)kb. egy éve, írtam egy 103 oldalas irományt, amit CSAK háttértárra mentettem. És mi lett a vége? elromlott és nem lehetett megjavítani :(
2012. márc. 14. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!