Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ha könyvet akarok írni akkor...

Ha könyvet akarok írni akkor lapra kezdjem el vagy számítógépen írjam?

Figyelt kérdés
Hogy lenne jobb a kiadónak?
2011. jún. 23. 12:29
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A kiadónak tuti gépen, és én is azt javaslom hiszen rögtön át tudsz benne írni valamit, ha máshogy akarod.
2011. jún. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát ahogy neked ideálisabb.

Gépen jobb, de ha pl az egész családdal osztozol és a nappaliban van a gép, akkor nem biztos, hogy optimális, hogy az öcséd a nyakadon van, mert játszani akar, anyád ímélezni akar egy receptet a Julcsinak, apád meg aludni szerete és kussoljatok már el. XD

De ha van saját gépped pl. mindenképp azon jobb.

2011. jún. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én papírra szoktam, mert a 90%át órákon, szünetekben, buszmegállóban, parkban kávézóban stb. írom, tehát nem gépközelben. Utána naná, hogy begépelem, mert a kézírásom nem olvassa el senki rajtam kívül. Ez pluszmunka, de legalább biztos, hogy szóról szóra átnézem az egészet. Tehát attól is függ, hogy hol/mikor írod.
2011. jún. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Először az a legfontosabb, hogy ne kiadókban gondolkodj, hanem a saját igényeidben és lehetőségeidben.

Papírra jobb, ha hajlamos vagy a kapkodásra, első történeted, nem tudsz gépírói szinten gépelni. Ahogy a kérdésedből látom, neked ez kell. Szeretsz sietni, ezért a történeten is meg fog látszani, hogy mindent azonnal akarsz, és ez nem jó. A fokozatos információ-adagolás a lelke az egésznek, nem mondhatsz el mindent az első két sorban, hogy utána csak kiegészítsd. ;) Lehet, hogy ez elsőre lelombozóan hat, vagy azt hiszed, okoskodom, valójában tudom, mit érzel, és azt is tudom (látatlanban), hogy mi lesz a végeredmény.

Gépre akkor írd, ha megvan a tisztázat. A gépelés több lehetőséget ad a hibajavításra, azonnali a visszajelzés, és sokkal gyorsabb, mint a kézírás. Éppen ezért könnyebb hibát is véteni, hiszen "majd átolvasom, és kitörlöm". Aztán az átolvasás vagy elmarad, vagy túl gyorsan ejted meg, ezért nem azt olvasod, amit írtál, hanem azt, amit írni akartál, átugrasz fontos részeken, "tudom, most ez jön, itt megszúrja, igen, innen kell folytatnom". Ez alapvető hiba, ha nem vagy gyakorlott tollforgató, mivel mindenki ejt hibákat, és aki kevésbé ismeri az íratlan szabályokat, az óhatatlanul is többet. Ez nem a te személyes hibád, mindenkire jellemző. Tényleg. (Ha valaha láttál már híres írótól első kéziratot, meglepően sok a gond vele. És mennyi a javítás!)


Ezért azt javaslom, írd papírra. Ha kézzel írod, megfontoltabb vagy, nem olyan egyszerű javítani, és sokkal alaposabban figyelsz a leírtakra. A gépnél ez kevésbé van meg. Természetesen a végső változatot mindenképpen gépre kell írnod, ha szeretnéd elküldeni egy kiadónak (kézzel írott művet sehol sem fogadnak, csak sepciális esetben), vagy akár csak szeretnéd feltenni az Internetre előzetes véleményekért. Mindazonáltal fenntartom, hogy az a mű, amit előzetesen kézzel írtak klasszisokkal jobb, mint az, amit egyből gépre. (Van benne tapasztalatom.) Sőt, ha nagy lélegzetvételű íráshoz készülsz, akkor először egy kézzel írt vázlatot (!) írj. Utána kézzel, papírra a történet maga (a legjobb, ha füzetbe - mondjuk vonalasba, hogy szépek legyenek a sorok, és tollal!), végül a letisztázott mű kerülhet gépre. Az íráshoz széles margót hagyj (oldal és alsó margót is - oldalsót a kiegészítések, alsót a megjegyzések, javítások miatt), és ha teheted, vonalas füzetben dupla sorközzel dolgozz (azaz egy írott, egy üres sor), hogy a javítást helyben eszközölhesd is. Az agyonvonalazott, ide-oda nyilazott történeteken maga a szerző sem igazodik ki. :) Így is borzasztó sok javítás kerül majd bele, de ilyen a piszkozati példány. Ha megvagy vele, akkor az a legjobb, ha fejezetenként írod át tisztázatnak, azaz megint leírod a végső változatot papírra, kézzel, tollal. Ugyanolyan formátumban tedd, mint a piszkozati példányt, mert ebben is rengeteg javításra lesz szükséged. Ha végül van egy egységes, átlátható, neked is megfelelő példányod, na az mehet gépre. (Ott elvégezheted az utolsó simításokat.)

Meglepően macerás, de tuti módszer. Azt nem mondom, hogy több ezren vannak, akik kipróbálták, és sikerült nekik, de van pár tucat ember, akinek a regényén segített ez.

2011. jún. 23. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Mindenben egyetértek az előttem szólóval,bár az igaz, hogy én gépre kezdtem, gépen is írom. :) Nekem fontos ez a belejavít-kitöröl lehetőség, ráadásul könnyebb átnézni, kezelni, és gyorsabb is. Viszont a munkámat folyamatosan hat helyre kell menteni, mert ha ne adj isten elszáll... akkor jön a kötél általi halál! Így a kézirat biztonságosabb, ott csak egy tűzvésztől kell tartanod. Nálam már volt olyan, hogy gépeltem vagy 5 oldalt, aztán nem mentettem... :(. És a füzetben az is jó, hogy tényleg bárhol le tudsz ülni, aztán csak írod, ha van tíz szabad perced, abban is írhatsz, míg a gépnél ott kell ülni, be kell kapcsolni, és nem viheted el a munkába. Ráadásul nekem sokszor már csak a klaviatúra nyúzása közben jön meg az igazi ihlet, ami sokszor nem szerencsés. :) De bárhogyan is kezded, sok sikert hozzá!
2011. jún. 23. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez egyénenként változó. Én pl nem tudok lapra írni, másokat viszont frusztrál az üres képernyő.

Ha elkezdek egy történetet, akkor azt gépen írom, és azt szépen folyamatosan át tudom írni/ki tudom egészíteni, ha valami nem tetszik, egy kattintással törlöm.

Viszont szerintem vázlatot mindenképpen érdemesebb kézzel írni. Sokkal inkább átlátható, tudsz szabadon karikázni, nyilazni, lehúzni, belejavítani, azt mindenképpen érdemesebb papíron megírni, és akkor már ha gépen írod magát a történetet, nem lesz az, hogy úristen, most mi is jön, hogy is volt, és kattintgatsz össze-vissza, hanem csak rápillantasz a papírodra és meg is van :)

Néha, ha nem vagyok gépközelben, én egy kis jegyzetfüzetbe jegyzem le, ha eszembe jut egy szituáció/párbeszéd/karakter, és aztán majd azokat szépen beleillesztem a történetbe, vázlatba.

2011. jún. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen nektek, hiszen rám férnek a tanácsok, elég fiatal vagyok, szóval még sulizok de nagy kedvet kaptam hozzá és ez az egyik nagy álmom,remélem nem fogom elsietni. Megtaláltam a tanácsaitokban az édes középutat és azt hiszem belevetem magam:)Már elég régen nekikezdtem kb 1 éve és jó darabig nem haladtam vele de az utóbbi időben sokat agyalok ezen. A közelben nem hiszem, hogy találok olyan kiadót amelyik kiadná és a szüleimet egyelőre nem akarom belevonni, de nem szaladok ilyen messzire. Majd még lehet berakok kérdést ezzel kapcsolatban. Jó olyan valakikkel értekezni erről akik már tapasztaltabbak. Még senki nem olvasta az eddigi "irományomat" de ha ki szeretném majd adatni akkor szükségem van rá, hogy valaki elolvassa, mert mi van, ha csak nekem érdekes. Még1x köszönöm a tanácsaitokat.

Tisztelettel, :)

2011. jún. 30. 14:24
 8/9 anonim ***** válasza:
utolsó vagyok. én nagyon szívesen elolvasom, amit írtál, csak küld egy privátot :)
2011. jún. 30. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben örülnek neki, valamennyit el fogok küldeni belőle hogy véleményt mondhass róla :) köszönöm
2011. júl. 2. 18:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!