Mit jelent ez az idézet az Árvácskában?
"A régi szalmakazal is ott volt, nagyon messze. Arra nem is szeretett menni, mert arra van a
kukorica, és mikor a kedvesapám kint volt a kukoricába kapálni, mindig oda kellett menni, s ő
bevitte a régi szűrre."
Szegény kislánnyal mindent csináltak, amit csak lehetett.
Én nagyon szeretem a könyveket, szeretek olvasni, de ezt a könyvet el kéne égetni, az összes példányt.
Film is készült belőle, de minek...
Nem tudom elképzelni Móricz mit érzett miközben írta a regényt
Kényszerzubbonyban kellett volna elszállítani őt a gumi szobába.
4
Hamar ítélkezel. Móric a nevelt lányáról mintázta Árvácskát, aki hasonló körülmények közt nőtt fel, és nyilván elmondta az írónak az életét, amiben valószínű ilyenek is megtörténtek. Nem kellene rögtön az író felett pálcát törni csak mert megírt egy történetet, ami hasonló módon meg is történt, és sajnos történik is a mai napig, a valóságban.
Ez a könyv volt az egyetlen amit ilyen témában elolvastam.
Mióta anya vagyok nem vagyok hajlandó ilyeneket olvasni
Filmeket meg nem nézek nagyon főleg nem ilyeneket.
Nem kell kioktatnod, nagyon jól tudom, hogy miről írt Móricz.
Ettől függetlenül még elég beteg, ahogy a többi ilyen könyv is.
Ha annyira bele vagy szerelmesedve az Árvácskába, nézd, olvasd, ez csakis a te dolgod.
De hagyd, hogy másnak ne tetszen, hogy meg legyen róla a véleménye.
Az enyém ez, a tiéd az
#4 Megrázó dolgok vannak az Árvácskában, de amikor Móricz írta ez egy nagyon bátor mű volt, mert felhívta olyan dolgokra a figyelmet, amiről senki nem akart tudni. Rávilágított az árvák kiszolgáltatott helyzetére és arra, hogy az ilyen gyerekeket abban az időben kvázi megvették és házicselédnek használtak, méltatlan és kegyetlen körülmények között tartottak és efelett mindenki szemet hunyt, hiszen csak egy árváról van szó. Nem kellett ehhez perverznek lennie, csak realistának. Az irodalom lehet eszköz is a társadalmi problémák feltárására, nem mindig szép, nem mindig megnyugtató, sokszor az a dolga, hogy kinyissa az emberek szemét és elméjét, akár azzal is, hogy sokkol.
Az általad említett könyvégetés pedig nagyon rossz asszociációkat indít el emberekben, többek között bennem is. Ennyi erővel elégethetnénk minden könyvet, amelyik valakinek sérti az érzékenységét vagy ideológiai meggyőződését. Mi maradna utána?
Jogod van, hogy véleményed legyen, de azt hiszem ezt meg lehet fogalmazni kevésbé sarkosan, indulatosan és szélsőségesen is.
"Mit jelenthet az, hogy bevitte a régi szűrre?"
Bevitte a gyereket a régi (leterített) szűrre (felsőkabát) és molesztálta.
9
Na és ez a karóba vágás? Azt olvastam, ez is megerőszakolás akar lenni, de nekem nem áll össze. Mert, ha jól értelmezem, és az erőszakot vesszük alapul, análisan történt. Azt be lehet kötni? Mert Kedvesanyám beköti a kislány sebét. A másik, ami szerintem az erőszak ellen szól, de valószínű félre értelmezem: Móricz azt írja, hogy úgy dobálta mint egy labdát, illetve csavargatta mintha vesszőből volna. Nyilván így az én értelmezésemben amúgy semmi értelme az egész jelenetnek, de akkor valaki magyarázza el, hogy mit takarnak ezek az utalások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!