Milyen "szinonímákkal" említsek egy kvázi "gendersemleges" karaktert? Vagy szükségszerűségből egyszerűbb lenne, ha lenne neme a karakternek?
Fantasy regényt írok. Van egy fontosabb szereplője a történetemnek, aki tulajdonképpen nemtelen. Ez a szereplő egyébként nem ember, hanem egy emberi tulajdonságokkal rendelkező pikkelyes szárnyas lény, ami egy olyan fajból származik, ami abban a világban a természetben már kihalt, maguktól nem is szaporodnak, hanem egy varázsló készíti tojásokat, amiből kikelnek a kis földalatti műhelyében.
A narráció szövegében hogy említsem ezt a karaktert, amikor nem a nevét, e/3-as névmást, a faja megnevezését, más szereplőhöz való viszonyát, vagy a lény kifejezést szeretném használni a szóismétlés elkerülésére? A szörny kifejezés nem lenne helytálló, mert a történet szereplői nem tekintik szörnynek a különböző lényeket. Ha ez a karakterem kifejezetten férfi vagy nő lenne az több szinonima használatára adna lehetőséget, viszont totál indokolatlan, elhanyagolható tényező a karakternél, hogy legyen neme, mert egy kvázi mesterségesen létrehozott, szaporodásképtelen fajba tartozik.
Mit gondoltok?
Szerintem itt teljesen felesleges lenne nemet adni neki, talán még értelmetlen is lenne olvasói szemszögből is.
Ilyen esetben használd azt a megnevezést, amit a legelőször használtál. Csak akkor szóismétlés valami, ha rögtön egymás után írod le, vagyis ha 6-7 sorral/mondattal arrébb, akkor nem az. Vagy a személyes névmást belecsempészheted úgy is, hogy nem írod le:
Ő elment vadászni.
Elment vadászni.
Ugyanazt jelenti, csak az alany rejtett.
A magyar nyelv alapvetően gendersemleges, úgyhogy nem értem a problémát.
#1 Tehát ezek szerint elégnek kellene lennie a felsorolt opciónak+rejtett alanynak a szóismétlés elkerüléséhez..?
#2 A kérdésben nem a grammatikai nemekről beszélek, hanem olyanokról, hogy egy nemtelen karakternél nincs olyan alternatíva a név helyett, hogy "a lány", csak kb amiket felsoroltam+a jó öreg rejtett alany a mondatban.
Tehát mit tudom én, egy lány esetében ugyanazt többféle megnevezéssel le tudom írni.
Tehát "Elment a boltba." vagy "Kati elment a boltba." vagy "Ő elment a boltba." vagy "A fiatal elment a boltba." vagy "A lány elment a boltba." vagy "A hölgy elment a boltba." és stb. Míg a nemtelen lény esetében egy csomó opció instant kiesik, mert nem tudok az alanynál olyan szót használni, ami a nemre utal és van sok szinonimája, ami passzolna.
3# Igen, amiket felsoroltál és a rejtett alany elég.
Én is sokszor vagyok úgy, hogy szóismétlésnek érzem, mert már egyszer használtam a fejezetben, de nem szóismétlés, mert a kettő között van 10-12 sor. De annak érzem, pedig nem az.
De amit én szoktam, hogy átfogalmazom a mondatot ilyenkor. Vagy úgy, hogy rejtett alany legyen benne, vagy úgy, hogy "ők" legyen a helyettesítő névmás. Pl. barátok, a két barát, stb.
Amíg a karakter fiatal, hivatkozhatsz rá fiókaként. Illetve az egyed szó is alkalmas lehet, különösen ha társul hozzá valamilyen leírás.
Pl "a barlang rejtekében alvó egyed nagyobb és izmosabb volt, mint a korábban látottak" vagy "egy tojásból egyszerre sosem kel ki több fióka"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!