Szerintetek mi kell ahhoz, hogy valaki befutott író legyen?
Nagyon régóta, úgymond gyermekkori álmom, hogy teljes állású író legyek, de nyilván ahogy egyre jobban bele látok ebbe a dologba, tudatosul bennem, hogy ez egy piszok nehéz szakma, és elég nehéz vele úgy befutni, hogy teljes állásban csinálja valaki. Ahhoz, hogy valaki befusson nem elég egy rakat jó könyvet írnia, a marketinghez is értenie kell, és a közössége menedzseléséhez, ezeket a terheket ugyan a későbbiekben leveszik az író válláról, de nem ingyen, és ehhez folyamatos bevétel, és tőke kell.
Mi kellhet a mai világban ahhoz, hogy valaki befutott, híres író legyen, elsősorban szerintem ki kell zárni azt, hogy ezt lehet itthon, vagy bármelyik másik limitált nyelven űzni, ezt csakis, és egyedül angolul lehet elérni elsőnek, a későbbiekben persze ezeket kiadhatják más, kisebb nyelvekre is, de az én tapasztalatom szerint, ha valaki ténylegesen csak az írással akar foglalkozni, és nem másodállásként űzni, annak elsőnek angolul kell megjelentetni a könyveit, szóval nemzetközi piacra célozni, ehhez tökéletes eszköz pl. az Amazon Self-Publishing.
Akik jártasak a témában, szerintetek mi kellhet még ahhoz, hogy valakiből teljesállású író legyen?
„hogy teljes állású író legyek”
Ah, akkor ez egy költői kép volt csak?
Kiadóban dolgozom, tudod, és rengeteg kérdéssel találkozom itt, és a legtöbb „írójelőltnek” fogalma sincs az egészről.
A soraidat olvasva az az érzésem – és meg ne bántódj, ez is az én hibám –, anyagi természetű nálad a siker.
Szerintem Passuth László, Szentmihályi Szabó Péter, Szilvássy Lajos, Szabó Magda, Moldova György de Leiner Laura is sikeres. Meg sokan mások.
Az viszont tény, hogy a kiadók napjainkban elsősorban olyan műveket jelentetnek meg, amelyekre nem kell sokat költeni. Nem bíznak meg senkit, hogy írjon nekik. Ha valaki maga jelentkezik, akkor is kivételes, ha a kiadás minden költségét állják.
Ha a szerző hozza a nem kevés pénzét, akkor elköltheti náluk. Jobb esetben osztoznak a kiadáson és bevételen.
A könyvesboltok tele vannak könyvekkel, de alig fogynak. Csak könyvírásból senki nem tud megélni.
Szerintem minden siker igazából anyagi vonzatú, hisz ki ne akarná, hogy a sikeréért pénz is járjon? Viszont értem az álláspontodat, nyilvánvalóan nem AI-val összerakott gyermekkönyveket akarok készíteni, hogy abból keressem a kenyerem. Szeretném, hogy irodalmi szinten is elfogadott legyek, sikeres úgy ahogyan te látod, és úgy ahogyan én is látom.
Természetesen egy igazi siker egy író életében akkor jön, amikor adaptálják a művét, hisz annál nagyobb reklám nincs, ahogyan rossz reklám sincs.
Ezeket természetesen nagyon nehéz elérni, inkább szerencse az egész, mint semhogy az, hogy szakmailag milyen kiváló a műved, de kétlem, hogy lehetetlen lenne, főleg ha valaki nemzetközi piacra ír, angolul. Ha így nézzük akkor igazából csak könyvírásból él meg pl. Stephen King, George R.R. Martin, Andrzej Sapkowski etc. nyilván én is érzem, hogy ezekkel nagyon messzire lőttem, de így az nem teljesen igaz, hogy "Csak könyvírásból senki nem tud megélni.". Egyszerűen csak nagyon szerencsésnek kell lenni, hogy valaki pont téged akarjon adaptálni, az esélye csekély, viszont ha valaki magyar/lokális piacra dolgozik akkor viszont szinte teljesen nulla.
Ha viszont az én gondolkodás módommal nézzük akkor igen, profitorientáltként akarok író lenni, vagyis egy ideig amíg pénzügyi szabadságom nem lesz, viszont ez nem egyenesen arányos azzal, hogy töméntelen mennyiségű szemetet akarok kiadatni, inkább csak az, hogy ha valaki sikeres író akar lenni, oda nem elég az, hogy jól tudjon írni az illető.
Kik azok a „befutott, híres írók”?
Kiadási (nem eladási!) példányszám alapján (KSH, de ők is érdekesen számolnak, lásd a 10 000-es határt...)
A legjobb öt (50 000 + BT 60 000 példány) : Bödőcs Tibor, Deres Kornélia, Mán-Várhegyi Réka (2x), Sepsi László. Ők uralták a feljebb említett szempont szerint a 2022-es évet. Érdeklődj náluk.
A külföldiek közül a magyarok körében Jeff Kinney, Danielle Steel ver több kört a teljes mezőnyre.
Amint látod minőség nem kell, de nem ám... Egyébként „egy rakat jó könyvet” utoljára Zolának sikerült írnia, szóval sok sikert ahhoz, hogy a nyomdokaiba lépj...
„pl. Stephen King, George R.R. Martin, Andrzej Sapkowski etc. nyilván én is érzem, hogy ezekkel nagyon messzire lőttem”
Belelóg a kezed rendesen...
Köszönöm, fiatal(23) vagyok még, van mit tanulnom, de miért baj ha valaki nem akarja elismerni a lehetetlen fogalmát, miért baj ha "belelóg a kezem"? Tudtommal a fentebb említett írók közül egyik sem örökölt hatalmas vagyont amiből saját könyveit tudta kiadatni. Van bennem valamennyi naivitás az tény, de elég kevés, piaci szinten tökéletesen tisztában vagyok az esélyekkel, ezért is nem tervezek soha (eredetiként) magyar piacra kiadni.
Ezen felül azzal is tisztában vagyok, hogy ha be is fut valaki az nem rögtön fog megtörténni, valakinél a siker 50 körül jön el, és ezzel sincs semmi gondom, jó szakmám van, 23 évesen már bőven elkezdtem a karrieremet építeni abban is, így nem csak az álmaimból kell bevásárolnom a boltban.
Én aszerint élek, hogy azaz ember aki fél elkezdeni valamit azért mert elbukhat, az máris elbukott.
Jól látod, hogy nem elég jó könyveket írni és kiadatni őket, kell hozzá egy nagyon profi marketing, ami sok pénzbe kerül. És azt is jól látod, hogy pénzt keresni (pláne megélni) regényírással csak angol nyelven lehet. De ehhez nem elég az, hogy írsz angol nyelven egy regényt és felteszed az Amazonra. Külföldön ügynökségek vannak, bizonyos díjazásért ők keresnek kiadót a kézirathoz. És bár igaz, hogy angolul nagyobb az esély a sikerre, de nagyobb a konkurrencia is. Az egész világ feltörekvő írói mind angolul próbálkoznak. Na most, még ha meg is jelenik nyomtatásban egy regény, ahhoz, hogy felfedezze egy tőkeerős kiadó vagy menedzser, aki üzletet lát benne, és jelentős összeget belefeccöl a marketingjébe, hát ahhoz nagy szerencse is kell, nem csak egy jó kézirat. De meg lehet próbálni.
Írd meg a kéziratot, és keress egy angliai vagy amerikai ügynökséget, akik vállalják, hogy kiadót keresnek neki. Persze ezért fizetni kell nekik. Szerintem ez a kezdő lépés.
Fel is teheted e-bookként az Amazonra, de ott elvész a millió más próbálkozás között, hacsak nem te fektetsz be komoly összegeket a marketingjébe.
Publikáltál már valamit? Pl fanfic, írások valahol ahol ingyen elérhetõek? Szerette õket a az internet népe? Milyen kritikákat kapsz?
Illetve pl novella pályázatot, valami antológiába beküldeni írást próbáltál már?
Milyen sikerrel?
Ha még nem, lehet egy ilyen léptékkel kellene kezdeni. Jelenjen meg valamin a neved, és kezdj el ebbõl építkezni.
Meg szociális média jelenlét fog kelleni.
Beszélj, posztolj arról amit írsz.
Marketing szempontból ki a célközönség? A nevedet hogyan akarod adni hozzá? Mennyire felismerhetõ, karakteres a neved, össze lehet keverni mással? Vagy épp nehezen kibetüzhetõ, fogják tudni hallás után googleben kikeresni?
Pl ha a neved Szabó Kata, akkor lehet érdemes a màsodik nevedet is használni, mert Szabó K. Regina már jóval egyedibb.
Ha meg a neved mondjuk Ondó Lõrinc, akkor lehet érdemesebb felvenni egy nagymama leánykori családnevét.
Írj kritikákat, ismertetõket hasonló témában.
Pl ha fantasy regényeket írnál, készíts ebben a témában tiktok videókat, youtube videókat, cikkeket.
Aki szereti ezt a mûfajt, az keresni fogja ezeket a kritikákat, belebotlik a nevedbe, és elkezd érdeklõdni a te könyved iránt is.
Ápold a jó viszonyt más írókkal. A fennt említett Neil Gaiman pl Terry Prachett szárnyai alól indult, jó barátok voltak, sokat támogattál egymást és írtak közösen is sokat.
És nem, nem minden hivatásos író regényekent meg novellákat ír és ebböl él. 😆
Nagyon sokan dolgoznak mint szövegíró (copywriter), vagy mint fordító, és ebbõl azért már meg lehet élni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!