A "booktuberek" miért ódzkodnak sok esetben a régi könyvektől?
Az #1 összefoglalta.
Általában azért mert az olvasással semmi más céljuk nincsen, mint kiváltani pl. ugyanazt amiért mások filmeket néznek vagy valami hasonlót, aminek a szórakoztatáson kívül semmi más célja nincsen. Ha megfigyeled a legtöbbjük nő, vagy feminin férfi.
Üdv a szórakoztató irodalomban. Én se annyira szeretem. Mondjuk az értelmetlen klasszikusokat se.
3-as, nem értelek, több szempontból sem.
Mi a baj vele, ha valaki szórakozásból olvas? Ráadásul régen is írtak szórakoztató könyveket, nem tudhatták, hogy majd 300 év múlva klasszikus lesz. Másrészt film is képviselhet művészi értéket.
Annyira sznobnak hangoztál attől a kommenttől.
Azért, mert nagyobb eséllyel nézik meg azt, ami éppen trendi. A youtube algoritmus is azt fogja felkapni.
Attól még olvashatnak mást, de miért csinálna videót olyasmiről, amit kevesen néznek meg? Ha kevesebb a nézettség, akkor kevesebb a bevétel is.
Én is ebben a dologban voltam benne sokáig, a válasz erre a kérdésre:
Nézettség és reci könyvek.
A régi könyvek, mivel régebb óta vannak jelen, több emberhez eljutottak, míg például egy 2023-mas megjelenést még valószínűleg nagyon kevesen olvastak el, ezért az elsők között akarnak róla véleményt alkotni és videót készíteni, hogy nagyobb nézettséget szerezzenek vele.
Gondoljatok bele, egy Rómeó és Júlia értékelést senki nem néz meg youtube-on:) Viszont ugyanezzel a gondolattal ideszúrnám, hogy az új, friss, ismeretlen, mindenki-számára-első dolgok mindenkinek szimpatikusak, ezért érthető teljesen az is, hogy valaki csak azért olvas új könyveket, hogy ezt a "vadonatúj " élményt kiélvezze.
A másik a reci, azaz recenziós könyvek, ez pedig szoros összefüggésben áll a nézettséggel. Minél nagyobb egy booktok/booktube/bookstagram profil követettsége és minél több az értékelése, annál nagyobb az esély, hogy a kiadók ingyen küldenek az illetőnek frissen(!) megjelent könyveket, azért, hogy reklámozza és készítsen róla véleményvideót. Emellett azt is előnybe helyezik a kiadók, akinél látják, hogy az illető tényleg képben van a mai könyvekkel, a friss kiadásokkal.
Egyébként meg, ez szimplán egy előítéletesség az ilyen emberek szempontjából. Ne mondjátok, hogy nincs ilyen, mert egészséges előítéletesség mindenkiben van. A legtöbb ember szemei előtt a "régi könyv" címke alatt a horribilis, régi kötelező olvasmányok lebegnek általában, ami nyilvánvalóan senkinek nem tetszik, mert gyerekként sokan nem szeretnek olvasni, és nem elég, hogy kötelezőek, erőltetik, de még határidősek is, meg a borító és a történet se sok esetben izzítja fel egy tizenéves kíváncsiságát:)
Plusz, a zsákbamacskás szájhúzogatás nem csak régi könyveknél fordul elő. Egy zsákbamacskánál nyilván mindenkinek van egy halvány elképzelése, hogy mire számíthat, viszont ha egyáltalán nem szokott régebbi könyveket olvasni az illető, akkor egyértelműen meg lesz szeppenve, mert nem tudhatja, miről szólhat; ha nem jártas ilyen körökben, akkor jobb eséllyel még soha egy értékeléssel se találkozott az adott könyvvel kapcsolatban, ami nyilván hervasztó tud lenni.
Vegyünk például egy 17 éves lányt, aki odáig van tegyük fel a Könyvmolyképző Kiadó vörös pöttyös könyveiért. Ezek jellemzően a fiatal felnőtt korosztályt célozzák meg, a főbb könyvek főbb témái leginkább a szerelem, fantasy, felnőtté válás.
Tökéletesen el lehet képzelni, hogy ez a lány egy ilyesmi könyvre számít, izgatottan kinyitja, és a kezében tart egy könyvet, amit még soha nem látott, az íróról nem is hallott. Persze egy idősebb, huszonéves és idősebb felnőtt eleve úgy vesz ilyet, hogy tisztában van vele, hogy megeshet, ez nem fog neki tetszeni, de én is lehet húznám a szám, pedig én egészen 1900-ig visszamenő megjeleneléseket is szívesen olvasgatok.
#7 "Gondoljatok bele, egy Rómeó és Júlia értékelést senki nem néz meg youtube-on:)"
Azt te csak hiszed!😅
#4
"Mi a baj vele, ha valaki szórakozásból olvas?"
Hol írtam hogy baj? Szövegértés. Ezért kell ponyván kívül mást is olvasni.
"Ráadásul régen is írtak szórakoztató könyveket, nem tudhatták, hogy majd 300 év múlva klasszikus lesz."
Szó szerint írtam hogy nem szeretem a klasszikusokat se mert tulajdonképpen csak régi ponyvák. Te egyébként olvastad a válaszomat?
"Másrészt film is képviselhet művészi értéket."
És ki mondta, hogy nem?
"Annyira sznobnak hangoztál attől a kommenttől."
Ez a válasz, elolvastad a kommentemet aztán érezted magad valahogy és reagáltál az érzéseidre, csak éppen nekem címezett válaszként. Tájékoztatlak, hogy a legkevésbé sem érdekelnek az érzéseid. Tanulj meg gondolkodni és olvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!