Az olvasni szerető/ könymoly embereknek mi a (társadalom-)politikai preferenciája?
A kérdést azért ebbe a kategóriába tettem, mert itt (talán) sokkal jobban az olvasó embereket érem el a kérdésemmel, nem pedig a politikailag túlfűtötteket, ami valószínüleg jobban torzítana a szavazás eredményén.
......
Szeretném megtudni PÁRT-FÜGGETLENÜL, hogy az olvasó emberek kb. milyen politikai beállítottságúak.
Szigorúan pártfüggetlenül: mert sokszor azonosítanak egy-egy politikai irányt/preferenciát egy-egy párttal, pedig sokszor az adott politikai irányt kedvelő ember nem tud azonosulni azzal a párttal, ami ELVILEG az ő politikai preferenciáját képviseli. (pl. valaki liberális, de nem bírja a Momentumot, vagy valaki konzervatív, de nem bírja a Fideszt stb...)
Mivel manapság a politikai jobb- és a baloldaliság definícióiból sok van, és össze is kuszálódtak, inkább tisztázom itt, mit értek a jobboldaliságon, baloldaliságon és azok különböző fokozatain.
És kérem, válaszaitokat, szavazásotokat ez alapján adjátok meg.
Itt csak a társadalom/kultúr-politikai bal / jobboldal tekintetében szól a kérdés, a gazdasági bal/jobb-tól most tekintsünk el.
Jobboldal
-Határozott/ egyértelmű jobboldal: a nemzeti, konzervatív (esetleg, keresztény- de ez nem feltétel, lehet ateista is), hagyományos értékek és érdekek fontosak. Inkább patrióta társadalom politika. Nem utasítja el, sőt kis mértékben nyitott is a baloldalhoz (lentebb) felsorolt elvekre, értékekre is.
- Mérsékelt jobboldal: a fenti elvek dominálnak, de nem túl erősen, és viszonylag nagy nyitottság van a baloldalhoz felsorolt elvek, értékek felé is
-Szélső jobboldal: a felsorolt elveket nagyon komolyan veszi és viszonylag kis nyitottság van a baloldalhoz felsorolt elvek és értékek felé.
-Extrém jobboldal: kizárólagosnak veszi a jobboldali elveket, értékeket, a baloldaliakat egyértelműen ellenségnek tekinti.
Baloldal
-Határozott/ egyértelmű baloldal: az újabb, haladóbb ("progresszívebb") társadalmi trendek, ideológiák; valamint a liberális és szabadság-elvű ideológiák fontosak. Inkább a nemzetek egyenlőségére, a globális társadalomra fókuszáló politika. Nem utasítja el, sőt, kismértékben nyitott is a jobboldalhoz (fentebb) felsorolt elvekre, értékekre.
-Mérsékelt baloldal: inkább támogatja a haladó ideológiákat és a szabadságot a társadalomban, de a konzervatív értékekben és a nemzeti érdekekben is látja a jelentőséget.
-Szélső baloldal: a baloldalhoz felsorolt elveket és értékeket nagyon komolyan veszi, és csak kis nyitottság van a jobboldalhoz felsorolt elvek és értékek irányába.
-Extrém baloldal: kizárólagosnak veszi a baloldali elveket és értékeket, a jobboldaliakat egyértelműen ellenségnek tekinti.
Közép:
-a jobb- és a baloldalhoz felsorolt elvek, értékek nagyjából(!) egyenlő mértékben vannak jelen.
Az ember általában nem bekategorizálható... Lehet elhivatott támogatója valaminek, de ez mindig változhat. Engem a jobbik 2010 körül középiskolás koromban sikeresen vitt a nemzeti radikalizmus felé, de rá pár évvel később Angliában már ellenzéki voltam.
Most abban hiszek, hogy csakis a kétfarkú kutyapártban van elég fantázia, hogy változás történjen...
A politikai közép amit megjelöltél a válaszok között elég szexi, mindenki arra fog nyomni, kár, hogy senkinél nem igaz. Az nem egy elv, az egy kényelmes elhelyezkedés. Vannak középutas hangok, de nincs rá igény és a "középként" leírt meghatározás sem igaz rá.
Kihagyod a kultúrharc fogalmát is, ahol nincs átmenet. Vagy itt alssz vagy ellenség vagy. Mindent elpusztít, nincs középút, vagy velünk vagy ellenünk.
"Az olvasni szerető/ könymoly embereknek"
Ezt definiálnád? Mert még olvasni nem szeretek, de elég sokat olvasok. Mármint tényleg gyűlülök olvasni, viszont olvasok szabadidőmben regényt, és ha azon múlik én elolvasom pl. a momentum 300 oldalas programját is.
Mit definiáljak? Az az olvasni szerető ember az, aki szeret olvasni: tádá!..
Az olyan emberek, akik elvből/elhivatottságból olvasnak sokat, azokra nem vonatkozik a kérdés, mert hát ők nem "szeretnek" olvasni ("olvasni SZERETŐ emberek"), legfeljebb csak fontosnak tartják az olvasást. (De gyanítom, ilyen emberből elég kevés van.)
#5
"Mit definiáljak? Az az olvasni szerető ember az, aki szeret olvasni: tádá!.."
A kérdésednek a könyvmoly is a része volt, ezért kérdeztem, azt simán inkább arra mondják, aki sokat olvas, attól függetlenül, hogy szeret-e.
Valahol a jobboldal és a baloldal között vagyok. Csak pár példa, hogyan kell elképzelni:
~ Támogatom a homoszexualitás elfogadását és egyenlő bánásmódját (például, hogy házasodhassanak), de ez az egész transzneműség számomra nagyon taszító.
~ Támogatom a nemek egyenlő bánásmódját, de éppen ezért nem támogatom a különböző kvótarendszereket vagy egy jogi helyzetben a nemek különböző kezelését.
~ Támogatom, hogy legálisan bármilyen külföldi letelepedhessen az adott országba, ha az ország számára jó okkal jön (például tanulni vagy dolgozni), de az illegális migrációt sokkal szigorúbban ellenőrizném és nagyon hamar kiraknám a bűnözőket migránsokat az országból.
~ Támogatom a patrionizmust, de olyan mértékben, hogy ettől függetlenül legyen nyitott a saját országában élő kisebb kultúrákra (például ha nagy az indiai közösség és van rá igény, emelhessenek hindu templomot maguknak) és legyen jó viszonyban más országokkal is.
~ Támogatom a kapitalizmust, de közel sem a jelenlegi mértékében (nagyobb hangsúlyt kéne fektetni a környezetvédelemre és a kisebb gazdaságok, kereskedők támogatására).
Ez csak pár példa, leginkább azt mondanám, hogy a különböző szélsőségeket nem támogatom. Minden szempontból az egyensúlyt tartom a célnak.
24/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!