Írásból meg lehet gazdagodni Magyarországon?
Ha valaki tényleg ír egy nagyon jó regényt, ami lebilincselő, izgalmas, a megfogalmazása tökéletes. Lehetséges, hogy meggazdagodik belőle?
Csak azért kérdem, mert oké, elhiszem, hogy vannak nagyon sikeres írók, akik dúsgazdagok lettek (bár Magyarországon nem tudom). De mi van, ha épp a falusi Nagy Lujzi néni (aki egy ismeretlen háziasszony) írja meg az évszázad legjobb regényét, csak senkit nem érdekel? Hisz Nagy Lujzit senki nem ismeri, ő nem Leiner Laura, hogy megvegyék a könyvét.
Ti mit gondoltok erről?
Nem hinném hogy kizárólag ebbel meglehetne itthon gazdagodni, nincs olyan piaca a magyar könyveknek mint mondjuk a 90-es évek előtt.
Lehet hosszútávon visszatudja hozni a kiadására költött összeget, ahhoz hogy nemzetközileg felkapott legyen először itthon kéne valamilyen díjat elnyerni vele.
Valószínűleg még tőlünk nyugatabbra is nehéz pusztán könyvírásból meggazdagodni.
Nagy példányszámú eladásra van hozzá szükség, meg többszöri utánnyomásra/kiadásra + ugyanerre minél több könyv esetében.
Ahogy a többiek írták: ez nem hirtelen jön csettintésre, hanem fokozatosan lehet idáig eljutni, úgy , hogy az embernek van egy "civil" foglalkozása.
Magyarországon két vagy három író van összesen, aki ebből él.
Mindenki dolgozik mellette, az írói jogdíj annyira minimális, hogy esélytelen.
Még a mostani árak mellett is, a jogdíj kb. 3-400 Ft könyvenént. De legyen 600 Ft, és akkor már sokat mondtam, egy nagyon sikeres író esetén. (Ez 12% egy 5000 Ft-os kötetnél.)
400 Ft-tal számolva, ha elkel 1500 példány a könyvedből, akkor kerestél 600ezer forintot. És ugyebár utólag fizetnek eladás után, kiszámíthatatlan bevétel, nem csak minimális.
(Na és elsőkönyves írónál aligha adnak el ennyit.)
Úgyhogy talán az ilyen hipertermékeny írók mint Lőrincz Laci bácsi, elvannak a jogdíjákból - most, sok-sok év után. De az átlag írónak esélytelen.
Nem. Egyáltalán könyvírásból megélni is nagyon nehéz, még külföldön is, meggazdagodni meg majdnem lehetetlen. Minden J. K. Rowlingra jut millió John Doe, akik sokat írnak, jót is írnak, még népszerűek is, de nem jön belőle mesés vagyon, átlag vagyon se.
Magyarországon, mivel sokkal kisebb piac mint pl az angol nyelvterület, ez az írásból megélni/meggazdagodni még sokkal nehezebb. Volt szerencsém beszélgetni kiadókkal, mind ugyan azt mondta: minden írójuknak az írás inkább második kereseti lehetőség és szenvedély, mindegyikük fordító/lektor/újságíró/riporter/marketinges/stb.
Lehet, hogy akad 1-2 kivétel, aki mostanra gazdag, sőt, lehet hogy csak az írásból lett gazdag, de praktikusan a válasz: nem, Magyarországon nem lehet írásból meggazdagodni.
Egyértelműen nem.
Eleve alig akad egész (!) Magyarországon, aki meg tud élni az írásból. És nézhetsz interjúkat, beszámolókat: a megélni nem gazdagságot jelent, hanem hogy képes belőle befizetni a számlákat és még futja kajára is.
Szóval nem, Magyarország túl kicsi hozzá, hogy meggazdagodjon belőle bárki. Vagy nagyobb olvasóközönséget kell elérni (-> pl angol és egyéb nyelvterületen kiadatni ÉS sikeresnek lenni), illetve a különböző adaptációkból (pl. film vagy számítógépes játékok) a szerzői jog miatt részesedést kap az író, így ténylegesen meg lehet gazdagodni. De ez igen ritkán sikerül ám az embereknek, sőt, általában nem elég egy jó könyvet írni hozzá, hanem több zseniálisat kell, és akkor érhető csak el. Erre a szomszéd Lujzi néni aligha képes.
Meg tudsz, ha jó a reklám és jó a sztori. Viszont azt tudnod kell, hogy csak nagyon kis százalék képes meggazdagodni vagy megélni a könyv írásból. De nem mindegy a műfaj sem. Nem mindegy, hogy fantasy a könyv, vagy romantikus, vagy esetleg krimi. A fantasyben elég erős a küzdelem és nehéz valami újat, maradandót és emlékezeteset alkotni (bár személyem is ebben a műfajban alkot), a lényeg ha fantasy az amit írni szeretnél, az, hogy az olvasót elvarázsold a világodban. A romantikus könyvekből már annyi van mint a szemét és sajnos a nagyja az is. Nagyon nehéz egyedit alkotni ott, mert az egész műfaj már klisés mert már tényleg mindent olvastunk. A siker titka szerintem az, hogy azt írd meg amit az emberek vágynak és olvasni akarnak, szerintem. A krimiből pedig Agatha Christie óta nem született ténylegesen hatalmas Könyv, ami azt jelenti, hogy az írók nem elég logikusak itt.
Ez csak az én véleményem és ha valaki szerint tévedek, akkor az nyugodtan ingorálja a válaszomat. Remélem tudtam segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!