Hogyan működik a láthatlanná tevő technika? Hogyan lehet valaki láthatlan?
Egy könyvön dolgozom, ahol az egyik karakter feltalálja a láthatatlanná váláshoz szükséges anyagot. Ez csak amolyan mellékszál, nem olyan nagyon fontos, de nem szeretnék hülyeségeket írni.
Az ötletet ezekből a cikkekből vettem, de mivel nem igazán értek hozzá, nem teljesen értem, hogyan működik.
Elmagyaráznátok, hogyan tudja az anyag úgy megtörni a fényt, hogy közben a háttér mégis viszonylag látható marad? Ez milyen anyagokkal lehetséges?
Ha van esetleg ötletetek, hogyan lehet ilyen anyagot létrehozni, azt is szívesen elolvasnám. Vagy ha esetleg van ötletetek, hogyan válhat valaki láthatatlanná az is jöhet. A varázslatos részét hagyjuk (hogy egy varázsigére működik), de fanatsysabb beütése lehet (pl egy mágikus állat szőre vagy ilyesmi)
Előre is köszönöm
Kaméleon mintájára beleolvadhatna a környezetbe. A kaméleon így csinálja:
"Hogyan változtatja meg egy állat bőrszínét?
A tudósok már régóta rájöttek, hogy az ok a pigmentsejtekben, az úgynevezett kromatoforokban keresendő. Ezeket a cellákat görögül "festéket hordozó"-nak fordítják. Munkájuk elve meglehetősen bonyolult. Minden ilyen sejt tartalmaz pigmenteket a citoplazmában, amelyek lehetővé teszik az állat bőrének színének megváltoztatását. A kaméleonok fő pigmentsejtjei a melanociták és a melanoforok, amelyek specifikus organellumokban (melanoszómák) tartalmazzák a melanin különféle módosulatait. Ezután jönnek a xantoforok, amelyek karotinoidokat, flavinokat és pteridineket tartalmaznak, amelyek sárgától vörösig terjedő pigmenteket tartalmaznak.
Ezek a pigmentek más organellumokban, úgynevezett pterinoszómákban találhatók. Ezek is szabad állapotban, cseppek formájában, a citoplazmában helyezkednek el. Vannak iridociták vagy guanoforok is, amelyek guanidin kristályokat tartalmaznak. Ezek a kristályok ezüstös vagy arany színűek. Nyomás alatt és kémiai vegyületeknek kitéve a kristályok megváltoztathatják a helyét. A köztük lévő távolság növekedésével a bőr által visszavert szín spektruma is megváltozik. Minél nagyobb a rés, annál nagyobb az eltolódás a spektrum kék részéről a zöldre, majd a pirosra.
Hogyan működik?
A kromatoforok többnyire az állat bőrének legmélyebb és legrostosabb rétegében találhatók. Ezek a sejtek pigmentszemcséket tartalmaznak, amint azt fentebb említettük. Ezenkívül egyes kromatoforokban több pigmentszemcse van, mint másokban. Szintén fontos a pigment elhelyezkedése egy ilyen sejtben. Egyenletesen elosztható a cellában, lehet az ágaiban vagy közvetlenül a közepén. A kromatoforok sajátossága, hogy a pigmentszemcsék át tudnak haladni egy ilyen sejten.
Miért változtatja meg a kaméleon a színét?
Ezt számos tényező befolyásolja. Tudósaikat két csoportra osztják. Az első csoport a tisztán élettani tényezők, ezek a környezeti hőmérséklet, világítás, páratartalom, éhség, kiszáradás, fájdalom. A második csoport az „érzelmi” tényezők. Ide tartozik a félelem, az öröm, az ingerültség és minden más. A párzási időszakban a hím kaméleonok úgy reagálnak egymásra, hogy az ellenfél közeledtével világosabbra változtatják a színeket. A nőstények is reagálnak, a vemhes nőstények színe eltér a normál nőstényétől.
Fentebb már elhangzott, hogy egy kaméleon számára az álcázás egyáltalán nem prioritás. De megtörtént, hogy a kaméleon felveszi annak a helynek a színét, amelyen mászik. Ez nem mindig sikerül így, de gyakran igen. És ha egy állat látóidegét megsérül, elveszíti színváltoztatási képességét. A tudósok az évek során számos kísérletet végeztek kaméleonokkal. Számos megfigyelést végeztek.
Közülük a legérdekesebbek a következők:
A sérült látóideggel rendelkező kaméleon elveszíti színváltoztatási képességét. Ha az ideg sérült az egyik szemében, akkor az állat testének megfelelő oldalán a bőr kivilágosodik;
Ha árammal irritálja a kaméleon gerincvelőjét, a test kivilágosodik, ha a gerincvelőt eltávolítják, a bőr elsötétül;
Ha egy kaméleont éter segítségével altatunk el, az állat megvilágosodik, ha ugyanezt a műveletet kloroform segítségével hajtjuk végre, az állat teste elsötétül;
Ha a központi látóideg árammal irritálódik, akkor a kaméleon teste elsötétül."
#5 de , csak mi van ha pl tél van.
Megfázik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!