Az "Így élt.." könyvek hitelesek még?
Nagyrészt igen, de óvatosnak kell lenni.
Amugy is igen gyenge minőségű éketrajzok voktak
Fokozott kritika kell akkor ha
- Baloldali személyzől van szó, ilyenkor mindig szépítik a tényeket.
- Az "Egyház bűnei" vagy a "kersztényseg bűneit" emlegetik, fokozottan törekedtek a vallás lejáratására.
- Kommunista személyről van szó, ilyenkor minden negativumot elhallgattak.
De óvatosan azert használhatók, nekem is van pár kötet, egyet se dobtam ki...
A Darwinban biztos. Ott a kereszténység, és az egyhazak elleni rágalmak és ferdítesek sokaságára keszülj fel, sok teljesen valótlan is lesz közöttük. Másoknak van valami alapja, de elferditik és feltupirozzákk majd.
Tudni kell hogy ezek a könyvek a "nép müvelésére" iródtak, "ismeretterjesztő" szándékkal annak idején, vagyis az ideológiai befolyásolas volt a céljuk, nem tudományos művek, igy a kommunista kincstári ateizmus terjesztése is cél volt.
A többi rendben lesz.
Nyilván ezek is marxista szempontból iródtak.
Rákóczinál majd sokat emlegetik a "nép küzdelmét" es az "áruló nemesség"-et - de valóban voltak áruló nemesek es a "nép" ténykeg küzdött - de voltak népi árulók is, és a vegsőkig kitartó nemesek is. de ezt nem emelik ki.
A szatmari békét is osztályszempontból fogják magyarazni - pedig valójaban az egesz ország érdeke volt hogy masfél evszázad folyamatos háború (törökök+Rákóczi) után végre béke legyen.
Petőfi majd nagyon forradalmár lesz - de hat ő az is volt.
Arany pedig kevesbé konzervativ mint amennyire valójaban volt.
Mi értesz hitelességen?
Minden (irodalom)történész elfogult; teljesen objektív, megbízható életrajzokat nem fogsz találni sehol. Arról nem is beszélve, hogy gyakran évtizedekkel, évszázadokkal később előkerül egy levél, amely teljesen a feje tetejére állítja az íróról addig gondosan felépített képet.
A kérdezett sorozatot én ma már nem olvasnám, de a mai (2000-) irodalomtörténészi munkák (95-99%%)is rendkívül gyengék, mert ugyan lehet osztogatni doktori címeket (MTA stb.), de a szerzők tehetségtelensége kézzelfogható még a laikusok számára is.
Tanácsként: próbálj minél több forrásból tájékozódni, ha érdekel az adott személyiség, és saját magad próbálj valamiféle képet kialakítani róla. Szerintem ez ugyan felesleges, mert a művek a fontosak, magáról a személyiségről pedig úgysem tudhatunk meg mindent, így nem is lehet róla „hiteles” életrajzot írni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!