Milyen könyveket ismertek melyekben áttörésről számolnak be az "evolúció vs. teremtés" témában (főként tudományos beszámoló érdekel)?
A teremtés nem egy tudományos téma (legalábbis nem az élettudományok berkein belül, teológián, filológián, nem tudom, ahol foglalkoznak mindenféle mitológiai témákkal, ott lehet, de nem úgy, mint az evolúció ellenpólusa), ahogyan az "evolúció vs teremtés" se az.
Vannak evolúcióval foglalkozó könyvek és van egy csomó mitológia könyv. Evolúció témában vannak ismeretterjesztő- és tankönyvek is.
Magyar tankönyv lehet biológia szakon pl. Kun Ádám: Evolúcióbiológia könyve.
Ami ismeretterjesztőként népszerű, az talán Jared Diamond: A harmadik csimpánz felemelkedése és bukása vagy Richard Dawkins könyve.
Neil Shubin: A belső hal c. könyvét is látom ajánlásként sok helyen.
De mondjuk az evolúció és a teremtés is annyira tág témakörök, hogy nehéz csak így ajánlást mondani. Mert minek az evolúciója vagy minek a teremtése és ki szerint? Szóval nem egyszerű.
Magyar tankönyvként ismerem pl. még A szárazföldi növények evolúcióját (bár lehet a címe megváltozott, de az elte könyvesboltból beszerezhető) vagy az Emberré válás, ami a főemlősökkel foglalkozik.
Idegen nyelven meg rengeteg ilyen könyv. Idén rendeltem könyvet a tintahalakról és a könyv eleje annak is a puhatestűek evolúciójával foglalkozik.
pl. [link]
Teremtéssel kapcsolatban már rég olvastam, talán Bernáth István: Skandináv mitológia könyvében. A próza Edda elvileg kereszténységgel már erősen áthatott iromány.
A kiválasztódás nem szerves része az evolúciónak (habár az ismeretterjesztők ezt így nem emelik ki vagy választják el), ahogy az élet megjelenése se az, amit te teremtésnek hívsz.
A biológiai evolúció lényegében annyi, hogy egy lény/dolog(vírus) különféle változatokat hoz létre magából.
Ha belevesszük az élet megjelenését, a szelekciót és minden mást, akkor olyan témákat is be kell emelni, mint a kémiai evolúció, etológia, ökológia, lényegében az összes létező tudományágat.
Tehát a témát akkor lehet a kémiával érdemes kezdeni és aztán sejtbiológiával folytatni: szerves vegyületek kémiája (nukleinsav, fehérje, lipid, cukrok) és aztán folytatni.
Szóval talán egy jó kémia könyvvel lenne érdemes kezdeni. Mozaik pl.?
A mennyországot még senki nem tudta megfigyelni. Azt mondták régen, hogy a csillagokon túl van. Oda senki nem látott még el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!