A könyvek méretét miért nem szabványosították?
A rendes e-book nem tartalmaz sortörési formázást, szóval minden esetben a képernyőre igazodik, ahol lehetséges.
A pdf nyomtatásra van.
Pdf-et arra találták ki, hogy a file-ban egy oldal, egy oldal legyen nyomtatásban és más eszközön is, az elrendezés ne változzon, lényegében képként ment.
Vannak digitális könyvformátumok, amik a rendelkezésre álló helyet kitöltik szöveggel, azok pont erre vannak.
Szabványosítani azt szabványosítanak, aminél tényleg fontos, hogy ugyanolyan, ezáltal cserélhető, utángyártható legyen.
Az elsőnek van igaza. A PDF még mindig nem e-bookként való olvasásra van kitalálva. Kérdező, a te "megoldásod" agyon van banyolítva, mikor az egész válasza annyi, hogy konkrétan nem arra való a dolog, amire gondolod.
Másrészt meg a tabletek sem konkrétan erre lettek kitalálva, másrészt rengeteg más kijelző is van, pl. monitor, laptop, telefonok tömkelege. Akkor azokhoz még mindig nem igazodna.
Sosem fogom megérteni, hogy a magyarok miért vannak annyira beleesve a hülye PDF-be. Nagyon gazdag lennék, ha minden okos "a digitális olvasás szar, mert a PDF szopás" ember után kapnék egy százast.
#3 Ha ennyit tudtál ebből leszűrni, szerintem nagyon buta vagy. Ismerem a "rendes" ebook-formátumokat is, de egyrészt nagyobb képernyőn gyakran elveszik a folyó szöveg előnye, pl. a nem kellően átgondolt, vagy a program korlátozott funkcionalitásából adódó gyenge minőségű formázás miatt, vagy egyszerűen az adott kiadvány csak PDF-ben érhető el. Teljesen legális forrásokról beszélünk, nem szkennelésről. A PDF-et pedig igenis erre is találták ki, különben maradtak volna a PostScriptnél úgy 30 éve. Emlékeim szerint maga Steve Jobs is az e-könyveket, és a kiadókkal történt szerződéseket emlegette amikor bemutatta az első iPad-et, mi ez, ha nem ennek a bizonyítéka?
Könnyű azt szajkózni, hogy a PDF nem erre van, mint rendes, könyvpiacban jártas választ adni a kérdésre, amit el is fogadnék, ha értelmes lenne.
A PDF nem e-könyv formátum. Arra találták ki, hogy platformfüggetlenül, megjelenítő eszköztől függetlenül ugyanolyan eredményt adjon. (Meg még csomó mást is tud, de az most irreleváns.)
Az e-könyv formátumok lényege, hogy alkalmazkodjanak a különféle eszközökhöz, és rugalmasan formázhatók legyenek.
Nem fok egy kiadó sem számos különböző méretű, képarányú készülékhez külön-külön PDF-et készíteni. Egyszerűen gazdaságilag nem éri meg, egy-egy kiadványból legalább 4-5 különböző variációt kellene készíteni. Mi is megpróbáltuk, elvetettük.
Hogy a készülékgyártók miért nem szabványosítják a kijelzőket? Az eltérő felhasználói igények, és a különböző design döntések miatt.
Az pedig, hogy egy e-könyv nem szépen jelenik meg neked az adott eszközön, az egyrészt azon múlik, mennyi tudást, energiát (pénzt) fordítottak az elkészítésére, másrészt pedig a megjelenítő sw-n.
"Tehát miért nem lehet a legtöbb könyv azonos méretű? Ha van értelmes magyarázat, elfogadom."
Már leírtam neked, nincs gazdasági szükség az egységesítésre, mindenki olyat rak össze, amilyet szeretne. Szabványméretek azokban az esetekben van, ahol cserélhető alkatrész, felhasználhatóság vagy biztonság indokolja, lsd.: csatlakozók, égőfoglalatok, csatlakozó aljzat, korlátmagasság. Egyébként több, különböző szabvány van az eltérő felhasználhatóság miatt, könyveknél is különbözőkkel dolgoznak a kiadók.
Miért lenne minden könyv egyforma méretű? Semmi nem indokolja, nem akar senki egyikből a másikba lapokat átrakni, vagy hasonló, méretkompatibilitást igénylő dolgot művelni.
Azon túl, hogy ez is design döntés, mellette technikai, gyakorlati szempontok is közrejátszanak. A szöveg hossza, a célközönség, a tipográfia, és még számtalan tényező határozza meg, milyen layout, és mekkora oldalméret lesz. Mást igényel egy művészeti album, egy szakácskönyv, mesekönyv, rövid regény.
De egyúttal ellent is mondok neked, mert többnyire szabványhoz igazodnak: a szabványos nyomdai ívek méretéhez, és az abból adódó oldalméretektől általában csak kis mértékben térnek el. Persze, jó pár szabványos papírméret van.
Sőt, a layout is követ egyfajta kvázi-szabványt, vagy inkább szokást, az oldaltükör elrendezése ma is általában az aranymetszés arányaihoz nyúl vissza.
Ha szétnézel pár könyvespolcon, láthatod, hogy hasonló méretű könyvek vannak egy-egy típusban.
Egyébként a kiadók pontosan egy PDF-et elkészítenek, ezt adják le a nyomdának. Kiadni a fentiek miatt nem szokták. Plusz, fordítás esetén, külön kellene megvenni a jogokat még egy, marginális keresletet produkáló formátumra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!