Philip K. Dick nevével miért nem találkoztam a rendszerváltás előtt? Tiltott volt?
„Később számos ma már sikeres író kritikával fogalmazta meg vele kapcsolatban, hogy szigorú szerkesztési elvei miatt nem kapták meg anno a bemutatkozási lehetőséget, az akkor még Kuczka által egyeduralt kiadványokban és műfajágazatban. Kuczka többször akadályozta meg az olyan témák megjelenését, amelyeket nem tartott érdekesnek vagy nem kedvelt.”
Ha nagyon őszinték akarunk lenni, PKD egyetlen jó műve az Ubik, a többi csak ötletek szintjén (kiindulási pontként) jó – de mekkora film lett a BR-ből! (A gagyi „folytatásra” szerencsére már alig emlékeznek.)
Egyetértek, PKDnek fantasztikus ötletei vannak, de borzalmasan ír.
(Nekem a Maze of Death a kedvencem egyébként)
Nem tudom. Én a Galaktikában is ( a régebbi sorozat) találkoztam a novelláival, és még a menőnek számító Interpress Magazin (IPM) is lehozott tőle novellákat. Szóval nem hinném, hogy tiltott lett volna, mindössze tudni kellett, hol hol futhatsz bele.
Ő írta pl. az Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal (jó hosszú) című novellát, amiből végül a Szárnyas Fejvadász cím készült.
A "Kozmosz Fantasztikus Könyvek" és a "Galaktika tudományos fantasztikus antológia" bőven a rendszerválás előtti kiadványok és jelentek meg bennük Philip K. Dick művei.
Pl. manapság "Emlékmás" címmel szereplő mű, ami évtizedekkel ezelőtt még "Emlékárusítás nagyban és kicsiben" című volt.
#7 Remek, akkor egy pár biztos ismerős lesz. Ezek szerint csak megfeledkeztem róluk, vagy hogy ki írta őket.
Köszönöm a válaszokat.
#1: Kuczka érdemei elvitathatatlanok a magyar sci-fi kultúra megteremtésében. Elválasztotta a valódi tudományos fantasztikus írásokat a nyugaton tömegesen, szupermarketek pénztára előtti polcokra kitett ("2 centes")"fantazy" magazinok történeteitől. Hogy esetleg valami kiadását nem támogatta volna, nos azért volt szerkesztő. Minden esetre Kaszás Péter A galaktika urai (szerintem zseniális) könyvét támogatta, pedig Kaszás addig teljesen ismeretlen volt, mint író, és nem tudom, fizikusként írt-e még több sci-fi-t?
Philip K. Dick írásaival én is számos Galaktika magazinban találkoztam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!