Jane Austen túl fehér, Shakespeare a fehér felsőbbrendűséget hirdeti, Jókai elnyomja a nőket – hol lesz ennek a folyamatnak a vége?
Nyugaton lassan már nem marad fehér (a heteroszexualitásról ne is beszéljünk) író (akár nő, akár férfi) az iskolai oktatásban, mert csak a rappelő néger transznemű „írók” és „költők” képviselik az „igazi irodalmat”, de most már nálunk is kezdődik valami hasonló.
A Wattpad-szintű „írónő”, Tóth Krisztina, pont az egyik legjobb magyar regénybe kötött bele – Jókai tényleg nagyon sok gyenge könyvet írt, de ez pont nem az – gondolom kell a reklám, mert máshogyan már nem tud eladást produkálni, de ezen túllépve: tényleg az a megoldás, hogy kidobjuk az elmúlt 3000 év irodalomtermését, mert bizonyos csoportok nem tudják elviselni, hogy az elődeik írás helyett a bozótban szaladgáltak?
Igazából ha azt vesszük, hogy a mai kultúra bölcsője Görögország, akkor ja, az emberiség fejlődését a melegeknek/biszexeknek köszönhetjük. Azt ugye tudjuk, hogy a görög férfiak az asszonnyal való szexet inkább tartották kötelességnek, de az igazi móka a többi férfival indult be. Pl. a „Lakoma”(„Symposium”) című munkájában Platón kétféle szerelmet, a közönségeset (Aphrodité Dionea) és a nemeset (Aphrodité Urania) különbözteti meg, mely azonos neműek szerelmét jelenti, és magasabb rendűnek tekinthető.
"…az isteni szép Ganümédész,
ő, ki olyan szép volt, mint egy sem a földilakók közt:
éppenezért elorozták isteneink: legyen ott fönn
nagy szépsége miatt köztük Zeus töltögetője."
Homéros: Ilias XX. 228–231
"Méz a fiúszerelem. Ganymédést zárta szivébe
egykor a kortalan ég bölcs fejedelme, Zeus.
Égbe ragadta, Olympos ölébe föl, istenivé lett,
s bimbózó korban tündököl ott a kölyök.
Hát ne csodálkozzál, Simonídés, hogyha egy édes
szépségű kölyökért én magam is hevülök"
Theognis II. 1345–1350. Csehy Zoltán fordítása. A „fiúszerelem”
eredetiben paidophilein.
A mi himnuszunkat meg ugye szintén egy meleg írta.
„Ölellek véghetetlen szerelemmel, mint mátkád ölelni soha sem foghat – ez a szív nem a lyánykájé.”
Kölcsey Szemere Pálhoz írt levelének részlete
Az őseik (gondolom a feketéknek) írás helyett bozótban szaladgáltak rész külön tetszett. Nem inkább rabszolgák voltak? Vagy más történelemkönyvet olvastunk?
Szóval amíg a társadalomban a melegek aránya 8-10%, addig a görögöknél ez 100%. :)
Kölcsey sem volt meleg, egyszerűen a 19. században ilyen fennköllt stílusban írtak; Petőfi is úgy ír Arany Jánosnak, hogy "Bájdús Jankóm", "Imádott Jankóm", mégsem mondják, hogy meleg volt. (Bár lehet, hogy 10 év múlva már az lesz.)
Szimplán nem volt ügy a görögöknél, hogy valaki férfivel dug. Nem volt kifejezés arra, hogy valaki meleg. Mint ahogy nálunk nincs kifejezés arra, ha valaki forrón issza a teát. Ez olyan, mint hogy mennyi a vegetáriánusok aránya itt, vagy Indiában. Kulturálisan kódolt az, hogy hogyan állsz az azonos neműek közötti szexhez(vagy bármihez). Ott tök basic volt, tehát csinálta mindenki. Indiában sem azért esznek sok zöldséget, mert arányaiban kevesebben szeretik a húst, hanem mert nekik az a természetes. Tök felesleges a mai statisztikákat hasonlítgatni.
Kölcsey meg kb az összes szerelmes versét Szemrének címezte, több ez azért mint egy édesjankózás. Nyáry Krisztián szerint is, és asszem nála senki nincs jobban otthon az irodalmáraink magánéletében.
"az isteni szép Ganümédész"
Erről eszembe jut, hogy a Jupiter (=Zeusz) bolygó egyik holdját Ganümédészről nevezték el, még az 1600-as években. xD
Valamelyik csillagász nagyon huncut volt már akkor is.
Azt azért nem szabad kifelejteni, hogy ezek előző (előtti) század írói, nyilván egy teljesen más világnézet és rendszer, és nem kell, nem is szabad a mai korra kivetíteni.
Én szeretem Jókait, Tóth Krisztinától eddig nem olvastam, te igen, kérdező?
viszont ez a téma eléggé sarkított, és ahogy a kérdésedet olvasom, azt veszem észre, hogy nem olvastad el TK-vel az interjút. Feltettek neki egy kérdést, amire válaszolt. azzal egyetértek, hogy kötelezőként részben ugyanazokat olvassuk, mint a nagyszüleink, de azzal is, hogy ezek a könyvek részei az irodalomtörténetnek, tehát benne kell lenniük. Én nem olvastam az Aranyembert, nekünk nem volt kötelező, viszont olvastam sok mást, és azzal egyetértek, hogy igenis szükséges lenne behozni a kortárs irodalmat is, az olyan nőképeket is, ahol a nő nem alárendelt.
Ez most irreleváns hülye példának fog hangzani, de sokan rossznak, nem gyereknek való dolognak tartják az animéket, de bezzeg a Disney rajzfilmekkel semmi baj nincs. Amit észre lehet venni, sok animében a szereplők iskolások, problémáik a mindennapi problémák, a lányok karrieristák, tanulnak, sportolók akarnak lenni, míg a Disney rajzfilmek jelentős részében a lányok hercegnők, akik arra várnak, hogy megmentse őket a herceg, és kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!